16.2 C
Tehran
پنج شنبه, 25 مهر , 1398

انتقاد پگاه آهنگرانی به فعالیت‌های سیاسی بازیگران؛ قسم حضرت عباس یا دم خروس؟!

(+عکس، ویدئو) انتشار ویدئویی از ابراز مخالفت پگاه آهنگرانی از حامیان انتخاباتی حسن روحانی با مداخله بازیگران در مسائل سیاسی و اجتماعی، واکنش‌های منفی از سوی کاربرانی چون مهناز افشار را در پی داشته است. افشار در توئیتی این ابراز نظر را با صدور حکم تازه ممنوع‌الخروجی آهنگرانی مرتبط دانسته است.

پگاه آهنگرانی خود بازیگریست که در موسم انتخابات استصوابی سیاسی می‌شود!

پگاه آهنگرانی بازیگر سینما و از فعالان عرصه‌های تبلیغات انتخاباتی اصلاح‌طلبان در یک مصاحبه تصویری با «خبر فوری» از ابراز نظر بازیگران نسبت به وقایع سیاسی و اجتماعی انتقاد کرده و گفته است: «چرا باید راجع به همه چیز نظر بدهیم؟!»

آهنگرانی گفته است: «مگر ما چکاره جامعه‌ایم؟! مگر ما که هستیم و چه برتری‌ای نسبت به دیگر مَردم داریم که همیشه باید راجع به همه‌ چیز نظر بدهیم؟!» این در حالیست که خود وی بازیگریست که در موسم انتخابات استصوابی سیاسی می‌شود و به تبلیغ برای یکی از جناحین نظام می‌پردازد!

آهنگرانی در ادامه می‌افزاید: «بازیگران، این جایگاهی که فضای مجازی بهشان داده را باورشان شده و فکر کرده‌اند، چون چند میلیون فالوئر دارند حق دارند راجع به همه چیز حرف بزنند.»

این بازیگر سینمای جمهوری اسلامی ایران گفته است: «من در یک دوره‌ای خیلی فعال بودم، نمی‌گویم پشیمانم، اما کم‌تجربه بودم. سال‌هاست نه در فضای مجازی‌ام نه از کسی حمایت کرده‌ام نه حرفی زده‌ام. این از سر ترس نیست زیرا حمایت از چهره‌های سیاسی ترسی که ندارد هیچ، اتفاقاً بعداً پوئن‌هایی هم می‌توانید بگیرید.»

پگاه‌ آهنگرانی ممنوع‌الخروج شد؛ پرونده‌های قضایی سلبریتی‌ها به جریان افتاده؟!

به گفته‌ی این بازیگر، «این کمپین‌هایی که بازیگران راه می‌اندازند و از فلان چیز حمایت می‌کنند، مقطعی است، واقعی نیست و، چون از دل جامعه درنیامده به یک هفته هم نمی‌رسد!»

انتشار این مصاحبه که گفته می‌شود متعلق به خردادماه سال ۹۷ بوده، بازتاب گسترده‌ای در شبکه‌های اجتماعی در پی داشته و انتقادهای بسیاری را علیه این بازیگر برانگیخته است. برخی از کاربران فضای مجازی علت بازنشر این ویدئو توسط وبسایت «خبر فوری» را فشار قضایی و اجرایی شدن حکم ۱۸ ماه حبس تعزیری در ادامه‌ی ممنوعیت خروج این بازیگر از کشور می‌دانند. آنها این حکم را «هزینه»‌ای تعبیر می‌کنند که آهنگرانی برای ایجاد تغییر در جامعه پرداخته است!

دنیا مدنی بازیگر سینما و تلویزیون در توئیتی نوشته که حکم حبس پگاه آهنگرانی گویا قرار است دو ماه دیگر اجرا شود.

پگاه آهنگرانی سوم شهریورماه امسال هنگام تدارک سفر به کشور گرجستان برای حضور در جشنواره فیلم «باتومی» از ممنوعیت خروج خود با خبر شد.

این بازیگر علت ممنوعیت خروج خود را پرونده‌ای دانسته که بعد از حوادث ۸۸ در قوه قضاییه داشته‌ که به موجب آن به ۱۸ ماه حبس تعزیری محکوم شده. به نظر می‌رسد با تغییرات اخیر در قوه قضاییه اکنون این حکم در مرحله‌ی اجرا قرار گرفته است. همچنین این اتفاق می‌تواند به معنای به جریان افتادن پرونده‌های قضایی سلبریتی‌های حامی اصلاحات پس از تغییرات اخیر در قوه‌‌ قضاییه باشد.

با این حال، منتقدان آهنگرانی این اظهار نظر را به دوزیستی بودن سلبریتی‌ها و بازیگران حامی حکومت تعبیر می‌کنند و معتقدند حالا که اعتراضات اجتماعی و سیاسی علیه نظام بالا گرفته، آنها از کمپین‌های اعتراضی و فعالیت سلبریتی‌ها اگر در رابطه با مطالبات مردم باشد انتقاد کرده و آنها را به سکوت تشویق می‌کنند.

انتقاد پگاه آهنگرانی از کمپین‌های مدنی و اجتماعی همزمان با افزایش اقبال عمومی کمپین‌های مبارزه با حجاب اجباری، حمایت از ورود زنان به ورزشگاه‌ها و حمایت از کارگران رخ داده است. این بازیگر به همراه مادرش، منیژه حکمت کارگردان سینما، همواره پای ثابت کمپین‌های انتخاباتی اصلاح‌طلبان نظام بوده‌اند و با انگشت‌های جوهری جلوی دوربین‌ها حاضر می‌شدند و در گردهمایی‌های انتخاباتی حنجره خود را می‌دریدند!

آهنگرانی که به ادعای طرفدارانش از فضای سیاسی و اجتماعی و حتی فضای مجازی دوری جسته است، همین چند ماه پیش برای ساختن یک مستند درباره وقایع پس از انتخابات سال ۸۸ با عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان دیدار کرده بود و مشخص شد که وی قرار است این مستند را با سهیل کریمی مستندساز اصولگرا و تندرو بسازد!

جالب اینجاست که کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان به مثابه یکی از مرتجع‌ترین نهادهای انتصابی جمهوری اسلامی، به این بازیگر پیشنهاد داد که بر فرآیند انتخابات مجلس شورای اسلامی پیش رو در اسفند ۹۸ نظارت داشته باشد! پیشنهادی که پگاه آهنگرانی آن را نپذیرفت.

حالا این تغییر مشهود و تناقض در عملکرد و گفتار این بازیگر واکنش‌های گسترده‌ای در فضای مجازی به همراه داشته و کاربران شبکه‌های اجتماعی تصاویر آهنگرانی در تبلیغ حسن روحانی را در همایش ستادهای انتخاباتی وی، بازنشر می‌کنند!

اما حامیان وی می‌گویند پگاه آهنگرانی جزو امضاکنندگان بیانیه هنرمندان در حمایت از نوشین جعفری عکاس سینما و تئاتر زندانی و مستندسازان حامی آزادی ۸ فعال محیط‌زیست دربند نیز بوده است.

مهناز افشار بازیگر سینما که به دلیل اظهار نظرهایش در توئیتر دو پرونده قضایی در ایران دارد و اکنون اقامت در کشور آلمان را به درگیری با دستگاه قضایی نظام ترجیح داده، در توئیتر خود این موضوع را بطور تلویحی به حکم ممنوع‌الخروجی پگاه آهنگرانی مربوط دانسته است. افشار نوشته: «پگاه آهنگرانی عزیزم، پیغامت رو همه شنیدن. امیدوارم هرچه زودتر حکم ممنوع الخروجی‌ات لغو شود!»

این اظهار نظر مهناز افشار سبب واکنش منیژه حکمت مادر پگاه آهنگرانی شد. وی ویدئوی «خبر فوری» را مربوط به مصاحبه‌ای در دو سال و اندی سال پیش دانست.

منیژه حکمت نوشته است: «مهناز جان قصد جواب نداشتم، ولی پگاه گفت این پیغام رو بهت بدم، اول اینکه این مصاحبه برای دو سال و اندی پیش است، پس نه به ممنوع‌الخروجی من ربط دارد و نه به خاطر عافیت‌طلبی است و به غلط این شائبه را جا نیندازید که پگاه عافیت‌طلب یا به هر طریقی به دنبال رفع ممنوع‌الخروجی بود.»

کاربران فضای مجازی این اظهار نظر پگاه آهنگرانی را مصداق حکایت «قسم حضرت عباس و دم خروس» می‌دانند، که تا زمانی که هنرمندان مشغول ماله‌کشی هستند، هنرمند اجازه اظهار نظر در همه موضوعات سیاسی و اجتماعی را دارد و می‌تواند مردم را برای رأی‌گیری به پای صندوق‌ها بکشاند. اما حالا که صدای انتقاد هنرمندان و بازیگران در شبکه‌های اجتماعی و توئیتر برخاسته است، هنرمند نباید اظهار نظر سیاسی کند و حتا اصلا هنرمند چکاره مردم است؟!


لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

تاکید پوتین و مکرون بر ضرورت کوشش مشترک برای حفظ برجام

cafeliberal

اعتصاب غذای سه روزه نرگس محمدی و نازنین زاغری در اعتراض به کوتاهی در رسیدگی پزشکی

cafeliberal

فساد به سبک برادرِ شهید: رشوه ۶۰۰ میلیارد تومانی حاج پرویز کاظمی به «آقای عابربانک»

cafeliberal

دادستان کل کشور بررسی مجدد پرونده سعید طوسی را تکذیب کرد

cafeliberal

آیا این تجمع، حضور زنان در بازی با کامبوج را منتفی می‌کند؟

Jahan

ماموریت «ائتلاف دریایی» خلیج فارس: مهار ماجراجویی‌‏های رژیم ایران

cafeliberal