17.3 C
Tehran
یکشنبه, ۱ اردیبهشت , ۱۳۹۸

«اندر فوایدِ شکنجه» (+ویدئو)-سکانسی از فیلم «اشباح گویا»

پدر لورنزو می‌گوید، اگر کسی ایمان قوی داشته باشد، حتا زیر شکنجه به گناهی که نکرده است اعتراف نمی‌کند. می‌گوید، ایمانش به او اجازه نمی‌دهد دروغ بگوید. اما خود او زیر شکنجه اعتراف می‌کند «میمون است».

دعوت می‌کنم سکانسی از فیلم «اشباح گویا»، ساختۀ کارگردان آمریکایی چک‌تبار، میلوش فورمن را ببینید. فیلم گوشه‌هایی از زندگی فرانسیس دِ گویا، نقاش نامدار اسپانیایی را در دوران تفتیش عقاید نشان می‌دهد (حوالی سال ۱۸۰۰ میلادی). قهرمان یا قربانی داستان دختری زیبارو به نام «اینِس» است. اینس معشوقه و مدلِ نقاشی‌های فرانسیس د گویا است.

کلیسا به این دختر مظنون می‌شود و دختر زیر شکنجه اعتراف می‌کند یهودی است. سرنوشت شومی برای دختر رقم می‌خورد: به سیاهچال می‌افتد و تلاش‌های خانوادۀ دختر و فرانسیس دِ گویا نیز بی‌فایده می‌ماند. در این میان، کشیشی به نام لورنزو از فرصت استفاده می‌کند و با سوءاستفاده از درماندگی دختر، به او در سیاهچال تجاوز می‌کند. خانوادۀ دختر کمینی برای پدر لورنزو ترتیب می‌دهند و او را به مهمانی در خانۀ خود دعوت می‌کنند.

بحث اعترافات دختر پیش می‌آید و پدر لورنزو می‌گوید، اگر کسی به خدا ایمان داشته باشد اعترافی به دروغ نمی‌کند و این یعنی هر کس به چیزی زیر شکنجه اعتراف کند، راست است. پدر دختر هم از فرصت استفاده می‌کند، پدر لورنزو را به همان شیوۀ مأموران تفتیش عقاید شکنجه می‌دهد و پدر لورنزو به سادگی اعتراف می‌کند «شامپانزه است»!

قصدم این بود که این سکانس از فیلم را ببینید. ماجراهای فیلم بسیار مفصل‌تر و دردناک‌تر است. در نهایت همین را بگویم که همین اعتراف زیر شکنجه باعث می‌شود لورنزو از اسپانیا فرار کند.

پیشنهاد می‌کنم این سکانس و این گفتگوی جالب را ببینید.

مهدی تدینی

@tarikhandishi

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

کارزار بزرگ: #پشت_به_دشمن_رو_به_میهن

Jahan

مردم ایران افسرده‌ترین ساکنان روى زمین؛ در مدارس بیشتر به مراسم عزادارى توجه مى‌شود تا شادى

cafeliberal

وزیر خارجه واقعی جمهوری اسلامی ایران کیست؟!

cafeliberal

ظریف ادعا می کند که اتهامات معاون رئیس جمهوری آمریکا در مورد یهود ستیزی رژیم ایران “مسخره” است

cafeliberal

چرا صداوسیما دروغ می گوید ؟

Jahan

گفتگو با بوکسور پناهنده ایرانی در اتریش

Jahan