«اندر فوایدِ شکنجه» (+ویدئو)-سکانسی از فیلم «اشباح گویا»

پدر لورنزو می‌گوید، اگر کسی ایمان قوی داشته باشد، حتا زیر شکنجه به گناهی که نکرده است اعتراف نمی‌کند. می‌گوید، ایمانش به او اجازه نمی‌دهد دروغ بگوید. اما خود او زیر شکنجه اعتراف می‌کند «میمون است».

دعوت می‌کنم سکانسی از فیلم «اشباح گویا»، ساختۀ کارگردان آمریکایی چک‌تبار، میلوش فورمن را ببینید. فیلم گوشه‌هایی از زندگی فرانسیس دِ گویا، نقاش نامدار اسپانیایی را در دوران تفتیش عقاید نشان می‌دهد (حوالی سال ۱۸۰۰ میلادی). قهرمان یا قربانی داستان دختری زیبارو به نام «اینِس» است. اینس معشوقه و مدلِ نقاشی‌های فرانسیس د گویا است.

کلیسا به این دختر مظنون می‌شود و دختر زیر شکنجه اعتراف می‌کند یهودی است. سرنوشت شومی برای دختر رقم می‌خورد: به سیاهچال می‌افتد و تلاش‌های خانوادۀ دختر و فرانسیس دِ گویا نیز بی‌فایده می‌ماند. در این میان، کشیشی به نام لورنزو از فرصت استفاده می‌کند و با سوءاستفاده از درماندگی دختر، به او در سیاهچال تجاوز می‌کند. خانوادۀ دختر کمینی برای پدر لورنزو ترتیب می‌دهند و او را به مهمانی در خانۀ خود دعوت می‌کنند.

بحث اعترافات دختر پیش می‌آید و پدر لورنزو می‌گوید، اگر کسی به خدا ایمان داشته باشد اعترافی به دروغ نمی‌کند و این یعنی هر کس به چیزی زیر شکنجه اعتراف کند، راست است. پدر دختر هم از فرصت استفاده می‌کند، پدر لورنزو را به همان شیوۀ مأموران تفتیش عقاید شکنجه می‌دهد و پدر لورنزو به سادگی اعتراف می‌کند «شامپانزه است»!

قصدم این بود که این سکانس از فیلم را ببینید. ماجراهای فیلم بسیار مفصل‌تر و دردناک‌تر است. در نهایت همین را بگویم که همین اعتراف زیر شکنجه باعث می‌شود لورنزو از اسپانیا فرار کند.

پیشنهاد می‌کنم این سکانس و این گفتگوی جالب را ببینید.

مهدی تدینی

@tarikhandishi

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

اعتراض به زندانی‌شدن مهدی حاجتی، عضو شورای شهر شیراز

cafeliberal

روسیه و چین از ایران خواستند به تعهدات برجام پایبند بماند

cafeliberal

درخواست ایران از ژاپن برای میانجیگری در تنش این کشور با آمریکا

cafeliberal

گفت‌وگوی شینزو آبه با ترامپ در آستانه سفر به تهران

cafeliberal

هدیه ۱۰۰ هزار یورویی پاپ برای سیل‌زدگان ایران

cafeliberal

مایک پمپئو: اگر ایران مانند کشوری معمولی رفتار کند بدون هیچ پیش‌شرطی مذاکره می‎کنیم

cafeliberal