3.9 C
تهران
جمعه, ۲ اسفند , ۱۳۹۸

اولتیماتوم فیفا به ایران براى حضور خانم‌ها در مسابقات انتخابى جام جهانى

به دنبال فشارهاى مداوم جیانى اینفانتینو رئیس فدراسیون جهانى فوتبال «فیفا» بر فدراسیون فوتبال، حسن روحانى و مهدى تاج، رئیس فدراسیون فوتبال روز پنجشنبه گفت: فدراسیون کاملا با ورود خانم‌ها به ورزشگاه‌ها براى تماشاى مسابقات موافق است. اما اجازه اصلى از سوى مسئولان دیگر رژیم صادر نشده است.

بیش از پنج هزار نفر در استادیوم ابوظبی به تماشای این بازی آمده بودند که اغلب آن‌ها ایرانی بودند

به گزارش وبسایت «فیفا»، اینفانتینو اخیرا در نامه‌اى به فدراسیون فوتبال و وزارت ورزش ایران نوشت: «در صورت نادیده گرفتن اتمام حجت فیفا براى حضور خانم‌ها در استادیوم‌ها هنگام رقابت‌هاى انتخابى جام جهانى ٢٠٢٢ قطر براى تماشاى بازى‌هاى تیم ایران، با جریمه و محدودیت روبرو خواهد شد.»

وى بطور شفاهی نیز در این مورد در چند ملاقات با مهدى تاج رئیس فدراسیون براى ورود بانوان به استادیوم تأکید کرده بود.

اینفانتینو در ١٨ ژوئن امسال در نامه‌اى به رئیس فدراسیون فوتبال ایران نوشت: «از اینکه خانم‌ها توانسته‌اند در ماه نوامبر گذشته بازى برگشت مسابقات فوتبال باشگاه‌هاى آسیا، میان تیم‌هاى پرسپولیس و کاشیما آنتلرز ژاپن را که من نیز در آنجا حضور داشتم تماشا کنند، خوشحال شدم. این اولین‌بار در چهل سال گذشته بود که زنان ایران اجازه یافتند مسابقه فوتبال مردان را ببیند. اما پس از چند هفته مطلع گردیدم از ورود دخترها به استادیوم براى تماشاى بازى دوستانه ایران و سوریه جلوگیرى شده و برخى از آنها نیز به وسیله ماموران بازداشت شده‌اند، بسیار متأسف و ناراحت شدم و باید بگویم که این اتفاق دقیقا خلاف قولى بود که در ماه مارس ٢٠١٨ حسن روحانى رئیس‌جمهورى ایران در تهران به من داده بود.»

وى از حکومت جمهورى اسلامى خواسته هرچه زودتر راه‌حلى براى این معضل بزرگ پیدا کند. سپاه پاسداران، بسیج، قوه‌قضائیه و ملایان مرتجع از مخالفان حضور بانوان در ورزشگاه‌ها براى تماشاى مسابقات مردان در ایران هستند.

فدراسیون فوتبال ایران از دورانى که على کفاشیان رئیس آن بود، همواره اصرار داشته حضور خانم‌ها در مسابقات فوتبال در استادیوم باعث مى‌شود مردان حاضر در ورزشگاه بیشتر ادب و نزاکت را رعایت کنند.

گفتنى است که ایران در حال حاضر تنها کشور جهان است که به زن‌ها اجازه تماشاى مسابقات فوتبال را در ورزشگاه نمى‌دهد. حتى زنان عربستان هم مدتى است اجازه یافته‌اند به تماشاى مسابقات آقایان بنشینند.

رژیم ادعا مى‌کند حضور زنان و مردان در یک محل فساد به همراه مى‌آورد! در حالی که همه می‌دانند دلیل اصلى ممنوعیت غیرعادى و در واقع غیرانسانى حضور خانم‌ها در ورزشگاه‌ها، نگرانى از تجمع ده‌ها هزار دختر و پسر در فضاى بسیار بزرگ ورزشگاه صد هزار نفرى و استادیوم‌هاى دیگر و سر دادن شعارهاى ضد رژیم سرکوب و اختناق است.

«فیفا» روز ١۵ ماه ژوئن امسال را آخرین فرصت براى راه دادن بانوان به محل برگزارى رقابت‌هاى فوتبال تعیین کرده بود. اما اینفانتینو که در مورد نداشتن اختیارات کافى براى اجازه تماشاى مسابقات خانم‌ها از سوى رئیس فدراسیون فوتبال و حسن روحانى آگاه است مى‌گوید: «مى‌دانم مشکل اصلى در ایران دخالت دیگران در امور ورزش است.»

اما اینفانتینو براى حل این موضوع، مسئولان دیگر رژیم را به رسمیت نمى‌شناسد. او به دولت اسلامى و فدراسیون فوتبال توصیه کرده براى جلوگیرى از محروم شدن فوتبال ایران، نهایت تلاش خود را به کار بندند. چون سرانجام فیفا ناچار است طبق قوانین خود به این موضوع واکنش جدى نشان دهد.

روز جمعه این هفته، اینفانتینو اعلام کرد: «فدراسیون فوتبال ایران با حضور بانوان در مسابقات فوتبال انتخابى جام جهانى ٢٠٢٠ در تهران موافقت کرده است!»

یک سخنگوى فیفا نیز گفت: «مذاکرات لازم در این رابطه انجام گردیده تا زنان ایران بتوانند بازى‌هاى تیم کشور خود را در مبارزات انتخابى جام جهانى ٢٠٢٢ قطر تماشا کنند.»

لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

مرتضی کلانتریان مترجم برجسته خودکشی کرد

cafeliberal

ذوالنور روحانی را "شعبده‌باز" و مسبب "قفل شدن کشور" خواند

cafeliberal

نشانه‌های افسردگی کودکان و نوجوانان

cafeliberal

روحانی می‌خواهد نظارت استصوابی را به رفراندوم بگذارد

cafeliberal

"میلیاردرهای ایران یا مالیات نمی‌دهند یا کم می‌دهند"

cafeliberal

اظهارات عیسی کلانتری؛ از وعده حل مشکل فعالان محیط‌ زیست تا «به هیچکس ربطی ندارد» درباره انتقال آب دریاچه مازندران!

cafeliberal

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه شما استفاده می کند. ما فرض خواهیم کرد که شما با این مسئله موافق هستید ، اما در صورت تمایل می توانید انصراف دهید. تائید بیشتر بخوانید

ajax-loader