7.5 C
تهران
شنبه, ۳ اسفند , ۱۳۹۸

اولتیماتوم فیفا به ایران براى حضور خانم‌ها در مسابقات انتخابى جام جهانى

به دنبال فشارهاى مداوم جیانى اینفانتینو رئیس فدراسیون جهانى فوتبال «فیفا» بر فدراسیون فوتبال، حسن روحانى و مهدى تاج، رئیس فدراسیون فوتبال روز پنجشنبه گفت: فدراسیون کاملا با ورود خانم‌ها به ورزشگاه‌ها براى تماشاى مسابقات موافق است. اما اجازه اصلى از سوى مسئولان دیگر رژیم صادر نشده است.

زنان ایرانی در برزیل

به گزارش وبسایت «فیفا»، اینفانتینو اخیرا در نامه‌اى به فدراسیون فوتبال و وزارت ورزش جمهوری اسلامی ایران نوشت: در صورت نادیده گرفتن اتمام حجت فیفا براى حضور خانم‌ها در استادیوم‌ها هنگام رقابت‌هاى انتخابى جام جهانى ٢٠٢٢ قطر براى تماشاى بازى‌هاى تیم ایران، با جریمه و محدودیت روبرو خواهد شد. وى شفاهی نیز در این مورد در چند ملاقات با مهدى تاج رئیس فدراسیون براى ورود بانوان به استادیوم تأکید کرده بود.

حسن روحانی و جیانی اینفانتینو

اینفانتینو در ١٨ ژوئن امسال در نامه‌اى به رئیس فدراسیون فوتبال ایران نوشته بود: از اینکه خانم‌ها توانسته‌اند در ماه نوامبر گذشته بازى برگشت مسابقات فوتبال باشگاه‌هاى آسیا ، میان تیم‌هاى پرسپولیس و کاشیما آنتلرز ژاپن را که من نیز در آنجا حضور داشتم تماشا کنند، خوشحال شدم. این اولین بار در چهل سال گذشته بود که زنان ایران اجازه یافتند مسابقه فوتبال مردان را ببیند. اما پس از چند هفته مطلع گردیدم از ورود دخترها به استادیوم براى تماشاى بازى دوستانه ایران و سوریه جلوگیرى شده و برخى از آنها نیز به وسیله ماموران بازداشت شده‌اند بسیار متاسف و ناراحت شدم و باید بگویم که این اتفاق دقیقا خلاف قولى بود که در ماه مارس ٢٠١٨ حسن روحانى رئیس جمهورى در تهران به من داده بود. وى از حکومت جمهورى اسلامى خواسته هرچه زودتر راه حلى براى این معضل بزرگ پیدا کند.

سپاه، بسیج و قوه قضائیه و ملایان مرتجع از مخالفان حضور بانوان در ورزشگاه‌ها براى تماشاى مسابقات مردان در ایران هستند.

فدراسیون فوتبال ایران از دورانى که على کفاشیان رئیس آن بود، همواره اصرار داشته حضور خانم‌ها در مسابقات فوتبال در استادیوم باعث مى‌شود مردان حاضر در ورزشگاه بیشتر ادب و نزاکت را رعایت کنند.

گفتنى است که ایران در حال حاضر تنها کشور جهان است که به زن‌ها اجازه تماشاى مسابقات فوتبال را در ورزشگاه نمى‌دهد. حتى زنان عربستان هم مدتى است اجازه یافته‌اند به تماشاى مسابقات مردان بنشینند.

رژیم ادعا مى کند حضور زنان و مردان در یک محل فساد به همراه مى‌آورد! ولی هر کسی می‌داند که دلیل اصلى ممنوعیت غیرعادى و درواقع غیرانسانى حضور خانم‌ها به ورزشگاه‌ها، نگرانى از تجمع ده‌ها هزار دختر و پسر در فضاى بسیار بزرگ ورزشگاه صدهزار نفرى و استادیوم‌هاى دیگر و سر دادن شعارهاى ضد رژیم سرکوب و اختناق است.

«فیفا» روز ١۵ ماه ژوئن امسال را آخرین فرصت براى راه دادن بانوان به محل برگزارى رقابت‌هاى فوتبال تعیین کرده بود. اما اینفانتینو که در مورد نداشتن اختیارات کافى براى اجازه تماشاى مسابقات خانم‌ها از سوى رئیس فدراسیون فوتبال و حسن روحانى رئیس قوه مجریه آگاه است مى‌گوید: مى دانم مشکل اصلى در ایران دخالت دیگران در امور ورزش است.

اینفانتینو اما براى حل این موضوع، مسئولان دیگر رژیم را به رسمیت نمى‌شناسد. او به دولت اسلامى و فدراسیون فوتبال توصیه کرده براى جلوگیرى از محروم شدن فوتبال ایران از عرصه‌های بین‌المللی نهایت تلاش خود را به کار بندند. چون سرانجام فیفا ناچار است طبق قوانین خود به این موضوع واکنش جدى نشان دهد.

روز جمعه این هفته، اینفانتینو اعلام کرد: فدراسیون فوتبال ایران با حضور بانوان در مسابقات فوتبال انتخابى جام جهانى ٢٠٢٠ در تهران موافقت کرده است!

یک سخنگوى فیفا نیز گفت: مذاکرات لازم در این رابطه انجام گردیده تا زنان ایران بتوانند بازى‌هاى تیم کشور خود را در مبارزات انتخابى جام جهانى ٢٠٢٢ قطر تماشا کنند.

لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

تنیس گراند اسلم ویمبلدون؛ سرینا و‌هالپ در فینال

cafeliberal

استعفای ناگهانی مدیرعامل پرسپولیس در آستانه شروع رقابت‎های لیگ!

cafeliberal

بازی کی‌روش در زمین علی خامنه‌ای

cafeliberal

سفر تیم‌هاى ورزشى به خارج بدون نمایندگان حراست ممنوع شد!

cafeliberal

تازیانه‌‌های انقلاب اسلامی بر پیکر نحیف فوتبال؛ دشمنی با مظاهر ترقیِ عصر پهلوی

cafeliberal

على دایى: قوه قضائیه و وزارت اطلاعات به کثیف‌کارى‌هاى فوتبال وارد شوند

cafeliberal

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه شما استفاده می کند. ما فرض خواهیم کرد که شما با این مسئله موافق هستید ، اما در صورت تمایل می توانید انصراف دهید. تائید بیشتر بخوانید

ajax-loader