16.2 C
Tehran
پنج شنبه, 25 مهر , 1398

اکبر گلپایگانی؛ ۶۰سال حضور روی صحنه

اکبر گلپایگانی در دهم بهمن ماه سال ۱۳۱۲ در تهران متولد شد و در دبستان بود که به خاطر صدای قابل تحسینی که داشت  به عنوان قاری قرآن کلاس برگذیده شد. در مدرسه نظام وارد گروه کُر شد و دانشکده افسری را به خاطر علاقه‌ای که به خوانندگی داشت، نیمه‌کاره رها کرد. دستگاه‌ها، گوشه و زاویه‌ها را نزد استادانی چون حسن یکرنگی، نورعلی برومند، اسماعیل قهرمانی، ابوالحسن صبا، یوسف فروتن، محمد مجرد‌ایرانی، عبدالله دوامی، ادیب خوانساری، حسین طاهرزاده،  و سلیمان امیر قاسمی آموخت.

گلپا یکی از اولین هنرمندان ایرانی است که در خارج از ایران برنامه اجرا کرد. وی در سال ۱۳۳۵ به دعوت یونسکو یا صندوق فرهنگی سازمان ملل متحد، میهمان کنسرتی بود که در مقرّ این نهاد در پاریس برگزار شد. پس از آن گلپا در د‌ه‌ها کشور میهمان کنسرت و برنامه‌های هنری بود و ده‌ها جایزه و تقدیرنامه از جمله از سازمان ملل متحد در کارنامه خود دارد.

یکشنبه ۲۲ سپتامبر (۳۱ شهریور) اکبر گلپایگانی در «لوگان‌هال» لندن کنسرتی خواهد داشت. البته گلپا در گفتگو با کیهان لندن می‌گوید برای دید و بازدید با مردم در این مراسم حضور خواهد یافت زیرا یک هنرمند با عشق به مردم روی صحنه می‌رود. احمد رأفت گفتگویی با گلپا در آستانه‌ی کنسرت لندن انجام داده است.

لینک مستقیم به ویدئو

 

لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

صدور حکم بازداشت برای کامران ایازی و تفتیش منزل این فعال سیاسی

cafeliberal

از جمعی از کارگران هفت تپه، خطاب به ۳۴ تشکل اسلامی دانشجویی

Jahan

بخشی از نفت ایران همچنان به چین صادر می‎شود؛ پاناما پرچم خود را از کشتی‌های ایرانی پس می‌گیرد

cafeliberal

ناتوانی مدیران و امنیتی‏‌های پُر ادعا در برقراری نظم و امنیت استادیوم‎ها

cafeliberal

جواد ظریف از سوی ایالات متحده در لیست تحریم قرار خواهد گرفت

cafeliberal

اعتصاب غذای زندانیان زندان مهاباد در اعتراض به اقدامات وحشیانه رئیس جدید زندان

cafeliberal