13.6 C
Tehran
سه شنبه, 23 مهر , 1398

ایران؛ موضوع تماس تلفنی دونالد ترامپ و محمد بن‌ سلمان

موضوع بر سر نقش عربستان سعودی در ثبات سیاسی منطقه است. رئیس جمهوری آمریکا درباره نقش عربستان و همچنین درباره افزایش فشار بر ایران و مسائل مربوط به حقوق بشر، با محمد بن‌سلمان، شاهزاده عربستان گفت‌وگو کرده است.

default

تصویب طرح پایان دادن به حمایت و پشتیبانی آمریکا از عربستان در جنگ یمن در کنگره آمریکا و همچنین پرونده قتل جمال خاشقچی بر مناسبات آمریکا و عربستان تاثیر گذاشته است.

افزون بر آن، رعایت حقوق زنان در عربستان سعودی نیز، از جمله مسائلی بوده که تماس مستقیم تلفنی بین ترامپ و محمد بن سلمان را الزامی ساخته است.

خبرگزاری رویترز روز سه‌شنبه ۲۰ فروردین (نهم آوریل) با انتشار گزارشی از واشنگتن خبر از تماس تلفنی بین دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا و محمد بن سلمان، شاهزاده عربستان سعودی داده است.

گفته می‌شود که نقش عربستان در ثبات سیاسی در خاورمیانه، افزایش فشار بر جمهوری اسلامی ایران و همچنین مسائل حقوق بشری، از جمله مسائل مورد گفت‌وگوی ترامپ و محمد بن سلمان بوده است.

دولت عربستان سعودی در ارتباط با نقش خود در جنگ یمن و همچنین در ارتباط با پرونده قتل خبرنگار منتقد این کشور، جمال خاشقچی زیر فشار قرار دارد.

هر دو حزب اصلی آمریکا پس از قتل خاشقچی از کاخ سفید درخواست کرده‌بودند فشار بیشتری بر دولت سعودی اعمال کند.

خبرگزاری رویترز در ادامه گزارش خود نوشته است که به باور سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا، محمد بن سلمان در پرونده قتل خاشقچی در ساختمان کنسولگری عربستان سعودی در استانبول دست داشته است.

ترامپ و نقش عربستان در منطقه

برخلاف مواضع دو حزب دموکرات و جمهوریخواه در مجلس نمایندگان و مجلس سنای آمریکا، دونالد ترامپ بر اهمیت نقش عربستان در ثبات سیاسی خاورمیانه و همچنین نقش این کشور در اقتصاد آمریکا تاکید دارد.

دولت آمریکا روز دوشنبه ۱۹ فروردین، نام ۱۶ نفر از کسانی را که در قتل خاشقچی دست داشته‌اند منتشر کرده است. بر اساس تصمیم دولت آمریکا این افراد و همچنین اعضای خانواده‌آن‌ها از سفر به آمریکا منع شده‌اند.

خبرگزاری رویترز در عین حال به قرار دادن سپاه پاسداران در شمار گروه‌های تروریستی از سوی دولت ترامپ اشاره کرده و به واکنش تند آیت‌الله خامنه‌ای به این تصمیم پرداخته است.

در ادامه این خبر آمده است که دونالد ترامپ در گفت‌وگوی تلفنی خود با محمد بن سلمان درباره راهکارهای اعمال فشار حداکثری بر جمهوری اسلامی ایران گفت‌وگو کرده است.


لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

تصویب طرح پرداخت غرامت به قربانیان ترور؛ رد طرح لزوم اخذ مجوز از کنگره قبل از حمله به ایران

cafeliberal

اعدام یک زندانی در زندان بابل

cafeliberal

تأملات بهنگام؛ در باب «وسعت استفراغِِ» دو قاضی‌القضاتِ تبهکار

cafeliberal

یک نماینده زن مجلس خواهان عفو زندانیان عقیدتی در ایران شد

cafeliberal

پیام دولت ترامپ برای حکومت ایران

Jahan

تداوم اعتصاب غذای سهیل عربی و محرومیت از حق ملاقات

cafeliberal