ایران در انتهای جدول رتبه‌بندی آزادی رسانه‌ها؛ رتبه ۱۷۰ در بین ۱۸۰ کشور

سازمان گزارشگران بدون مرز در گزارش رتبه‌بندی آزادی رسانه‌ها در سال ۲۰۱۹ اعلام کرد که ایران با سقوط شش رتبه نسبت به سال گذشته، از بین ۱۸۰ کشور جهان، در انتهای جدول و در رتبه ۱۷۰ قرار دارد. این سازمان می‌گوید «رژیم جنگ خود علیه آزادی اطلاع‌رسانی را به خارج از مرزهای این کشور نیز کشانده است. با آنکه تلاش در بهتر نشان دادن چهره خود دارد، اما رسانه‌های جهانی و فارسی‌زبان در خارج از مرزهای ایران را نیز مورد حمله سانسور قرار می‌دهد.»


سازمان گزارشگران بدون مرز گزارش سالانه خود از رتبه‌بندی آزادی رسانه‌ها در جهان مربوط به سال ۲۰۱۸ را منتشر کرد. این سازمان اعلام کرد که رتبه آزادی رسانه‌ها و مطبوعات در ایران در بین ۱۸۰ کشور جهان، در میان ۱۰ رتبه آخر و در رده ۱۷۰‌ قرار گرفته است. بر مبنای این گزارش، ایران هنوز یکی از پنج زندان بزرگ جهان برای روزنامه‌نگاران است.

ایران پس از کشور بحرین، یمن و کوبا و قبل از لائوس، عربستان و جیبوتی قرار گرفته است. همچنین ایران نسبت به رده‌بندی سال ۲۰۱۸ در این فهرست، شش رتبه پایین‌تر آمده که نشان از کاهش بیش از پیش آزادی‌ رسانه‌هاست.

بر مبنای گزارش سازمان گزارشگران بدون مرز، ایران «یکی از سرکوبگرترین کشورهای جهان برای روزنامه‌نگاران و شهروندخبرنگاران است و مهار حکومتی خبرها و اطلاعات در ایران همه‌جانبه است.»

بر اساس این گزارش، دست کم ۸۶۰ روزنامه نگار و شهروندخبرنگار در فاصله سال‌های ۱۳۵۸ تا ۱۳۸۸ تحت تعقیب قرار گرفته، بازداشت، زندانی و یا حتی اعدام شده‌اند.

در این گزارش علاوه بر تأکید بر فشار بر شهروندخبرنگاران فعال در شبکه‌های اجتماعی، بر فشار سانسور حکومت بر رسانه‌های فارسی‌زبان خارج از کشور نیز پرداخته شده. گزارشگران بدون مرز می‌گوید: «رژیم جنگ خود علیه آزادی اطلاع‌رسانی را به خارج از مرزهای این کشور نیز کشانده است. با آنکه تلاش در بهتر نشان دادن چهره خود دارد، اما رسانه‌های جهانی و فارسی‌زبان در خارج از مرزهایش را نیز مورد حمله و سانسور قرار می‌دهد.»

در رتبه‌های نخست جدول آزادی رسانه‌ها در جهان به ترتیب نروژ، فنلاند و سوئد قرار دارند و اریتره، کره شمالی و ترکمنستان سه کشور انتهای جدول هستند. در گزارش سال ۲۰۱۹ آزادی رسانه‌ها، افغانستان برای خبرنگاران مرگبار بوده و ۱۶ خبرنگار و همکار رسانه‌ای در حمله‌هایی که رسانه‌ها هدف قرار گرفته بودند کشته شدند. این کشور با سه رتبه سقوط در رده ۱۲۱ جهان قرار گرفته است.

در این رتبه‌بندی عربستان سعودی، با توجه به قتل جمال خاشقجی روزنامه‌نگار در کنسول‌گری عربستان در ترکیه در رتبه ۱۷۲ قرار گرفته است. همچنین روسیه نیز در رتبه ۱۴۹ و آمریکا در رتبه ۴۸ با سه رتبه سقوط نسبت به سال پیشتر قرار دارند.

 


لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

وعده ترامپ به خروج آمریکا از پیمان جهانی تجارت اسلحه

cafeliberal

تشکیل «ائتلاف جهانی» علیه جمهوری اسلامی: خروج از برجام، بازگشت به «نقطه صفر»

cafeliberal

تأملات بهنگام؛ در تفاوت اسلام‌هراسیِ ما با «اسلاموفوبیا»ی فرنگی

cafeliberal

دولت چگونه زندگی کارگران و بازنشستگان را نشانه گرفته است؟

cafeliberal

منیر شاهرودی فرمانفرماییان؛ هنرمند برجسته ایرانی

cafeliberal

همزمان با تلاش رژیم اسلامی برای امضای قرارداد ۲۵ ساله با چین در برابر سرکوب مسلمانان این کشور توسط دولت چین سکوت می کند

cafeliberal