16.2 C
Tehran
پنج شنبه, 25 مهر , 1398

بازار گرمی ظریف با چراغ سبز خامنه‌‌ای که می‌گوید مذاکره نمی‌کنیم! روحانی حاضر است با ترامپ در نیویورک دیدار کند

حسن روحانی، دوشنبه اول مهرماه، برای شرکت در هفتاد و چهارمین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد به نیویورک سفر کرد.

روحانی پیش از سوار شدن به هواپیما در جلسه‌‌ای در حضور ولایتی که برای بدرقه او آمده بود گفت تحریم‌های آمریکایی‌ها تمام شده است و دوباره از نو شروع کردند همان‌‌هایی را که قبلا تحریم کردند دوباره تحریم می کنند این به معنای استیصال کامل آمریکا است!

پرویز اسماعیلی معاون ارتباطات و اطلاع‌رسانی دفتر روحانی اعلام کرده او در جریان سفر به نیویورک با سران کشورهای فرانسه، انگلیس، ژاپن، سوئیس، اسپانیا، عراق، سوئد و پاکستان دیدار می‌کند.

گفته می‎شود روحانی دو مصاحبه تلویزیونی با دو شبکه مهم آمریکا دارد و با دبیرکل سازمان ملل متحد نیز دیدار خواهد کرد و نهایتاً، پنجشنبه چهارم مهرماه، پس از سخنرانی در نشست عمومی به ایران بازخواهد گشت.

آمریکا برای تعداد کمی از مقامات ایرانی و همراهان آنها ویزا صادر کرده و امسال از سیاهی‌لشکری که رؤسای جمهوری اسلامی ایران همراه خود به اسم دستیار، مشاور، خبرنگار، کیف‌کش و معاون دفتر به نیویورک می‎‎بردند خبری نیست.

در این میان، گرچه علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی مدعی است که مطلقاً با آمریکا مذاکره نخواهد کرد اما با چراغ سبز او دیپلمات‌‌ها و در رأس همه محمدجواد ظریف تلاش می‌‌کنند تا ضمن حفظ وجهه نظام و رهبر جمهوری اسلامی روزنه‌ای برای نشستن پای میز مذاکره با دونالد ترامپ پیدا کنند.

حضور ظریف در نیویورک دو سه روز زودتر از حسن روحانی موتور لابیگران نظام در داخل و خارج از کشور را با به راه انداختن بحث «آمادگی جمهوری اسلامی برای مذاکره» روشن‌ کرد.

لابییست‌‌های نظام در آمریکا و کانادا و رسانه‌‌ها و خبرنگارهای همسو با محمدجواد ظریف‌ تلاش مضاعفی را برای افزایش شانس دیدار روحانی و ترامپ در حاشیه نشست سازمان ملل آغاز کرده‌‌اند.

عباس عراقچی معاون ظریف به ایندیپندنت گفته اگر آمریکا فشار حداکثری را کنار بگذارد، درهای مذاکره باز خواهند شد.

کریستین امانپور خبرنگار CNN که مدت‌ها بود با مقامات جمهوری اسلامی مصاحبه‌ای نداشت، بعد از گفتگو با ظریف در توییتی نوشت «ظریف امروز به من گفت که رئیس جمهور روحانی حاضر است با ترامپ این هفته در نیویورک دیدار کند، اگر ترامپ حاضر باشد آن چیزهایی که ضروری است را انجام دهد؛ لغو تحریم‌ها در ازای نظارت‌های دائمی بر برنامه اتمی ایران.» این البته چیزی نیست بجز بازگشت آمریکا به برجام که در ترامپ در ماه مه ۲۰۱۸ از آن خارج شد! در این مدت هیچ نشانه‌ای در دست نیست که دولت کنونی آمریکا قصد بازگشت به توافق اتمی ژوییه ۲۰۱۵ را داشته باشد.

امانپور در ادامه از قول ظریف نوشت: «شاخه زیتون همواره روی میز است و ما یک بار دیگر آن را نشان دادیم!»

فرناز فصیحی خبرنگار نیویوک‌ تایمز نیز در توییتی ادعا کرده، موضوع در مورد ملاقات ترامپ و روحانی، در خصوص «اگر» ملاقات کنند نیست بلکه موضوع بر سر این است که «چطور» ملاقات می‌کنند!

از سوی دیگر، پیش از این مهدی محمدی تحلیلگر پیشین روزنامه کیهان تهران از دوستداران قاسم سلیمانی در توییتی نوشته بود «در آستانه یک توافق بسیار بد قرار داریم، مگر اینکه آقای روحانی از تجربه برجام چیزی آموخته باشد.»

اینهمه در حالیست که هر کسی، از جمله دولت آمریکا، می‌داند که تلاش دیپلمات‌‌های رژیم ایران برای مذاکره با آمریکا بدون مجوز علی خامنه‌‌ای ممکن نیست. در حالی که خامنه‌ای با سیاستی دوگانه از یکسو وانمود می‌کند مطلقا در پی مذاکره نیست اما از سوی دیگر با چراغ‌های سبز خود، بستر را برای یک نرمش قهرمانانه‌ی اساسی فراهم می‌کند. نرمشی که مانند دور قبل و رسیدن به برجام، مأموریت آن را به دولت روحانی و ظریف سپرده است.

علی ربیعی (عباد) کارمند سابق وزارت اطلاعات و سخنگوی فعلی دولت حسن روحانی نیز روز دوشنبه در جمع خبرنگاران گفت، اگر آمریکا آماده بازگشت به توافق هسته‌ای باشد، راه برای تصمیم‌گیری‌ها باز می‌شود.

ارزیابی‌ها نشان می‌دهد که حمله به تاسیسات آرامکو پیش از نشست سازمان ملل برای جمهوری اسلامی یک گزینه بود تا شاید بتواند از کشورهای منطقه و غربی‌ها اخاذی کند. مقامات رژیم ایران اگرچه نقش داشتن در این حمله را انکار می‌کنند ولی در موارد متعدد از آن ابراز خوشحالی کرده‌اند! در مقابل، کاخ سفید که از قرار معلوم مایل به هیچ درگیری نظامی نیست، اعلام کرده فشار حداکثری بر روی حکومت ایران ادامه خواهد داشت تا زمانی که مانند یک نظام عادی رفتار کند.

از سوی دیگر، در حالی که بررسی‌های حمله‌ی موشکی به آرامکو ادامه دارد، بوریس جانسون نخست‌وزیر بریتانیا، یکشنبه ۲۲ سپتامبر (۳۱ شهریور)، اعلام کرد که مسئولیت حمله به این تاسیسات متوجه جمهوری اسلامی ایران است. او پیش از سفر به نیویورک برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل متحد به خبرنگاران گفت: «ما با دوستان آمریکایی خود و همچنین با دوستان اروپایی خود در حال هماهنگ کردن پاسخی برای این موضوع هستیم که ناظر بر کاهش تنش در خلیج فارس باشد.»

بریتانیا یکی از کشورهایی است که در ائتلاف دریایی خلیج فارس تحت فرماندهی آمریکا حضور دارد.

بعضی رسانه‌ها از جمله گاردین خبر داده‌اند که جانسون قصد دارد روز سه‎شنبه، ۲۳ سپتامبر، با روحانی دیدار کند و حمله به تاسیسات نفتی عربستان و وضعیت نازنین زاغری شهروند دوتابعیتی زندانی در ایران از جمله مسائلی هستند که نخست وزیر بریتانیا با روحانی مطرح خواهد کرد.

تبلیغات همه‌جانبه درباره «دیدار» و «مذاکره» روحانی و ترامپ در حالیست که مقامات جمهوری اسلامی خود بهتر از دیگران متوجه هستند که مواضع قاطع آمریکا و همزمان خرابکاری‌‌های ضدامنیتی رژیم ایران سبب شده شانس مذاکره در شرایط کنونی به حداقل برسد.

دونالد ترامپ بعد از حمله به تأسیسات نفتی آرامکو در عربستان گفته بود ترجیح می‌دهد در نیویورک با حسن روحانی دیدار نکند. روحانی هم ملاقات با ترامپ را در شرایطی که هنوز تحریم‌‌ها برقرار است «دیوانگی» خوانده بود.


لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

ترامپ: مذاکره با ایران روز به روز دشوارتر می‌شود

cafeliberal

حوادث کار طی سال ۱۳۹۷ حدود ۱۰هزار قربانی گرفت!

cafeliberal

آنکه بجای فدریکا موگرینی آمده است، جمهوری اسلامی را عامل ثبات در سوریه می‌داند!

cafeliberal

٢٣ درصد مردم ایران از افسردگى و ١٨ درصد از اختلالات روان‌تنى رنج مى‌برند

cafeliberal

مخالفت ایران و ترکیه با تروریستی اعلام شدن اخوان‌المسلمین

cafeliberal

"شکنجه" اسماعیل بخشی؛ "لکه ننگ" بر دامن دولت روحانی

cafeliberal