بازداشت سه روحانی سازمان اوقاف شمیرانات به جرم زمینخواری!

در حالی‌ که سه روحانی سازمان اوقاف در شمیرانات و تهران به جرم زمینخواری و سوء استفاده از مقام خود بازداشت شده‌اند، معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه می‌گوید زمینخواری به خودی خود عنوان مجرمانه نیست، چون یک رفتار و یک فرهنگ است.

آنگونه که خبرگزاری ایرنا نوشته، سه روحانی در سازمان اوقاف در شمیرانات و تهران به دلیل زمینخواری و سوء استفاده از مقام خود، بازداشت شده‌اند. در این رابطه غلامرضا محمدزاده مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان تهران نیز بازداشت شده است.

هنوز اطلاعاتی از جزئیات این زمینخواری و هویت این روحانیون طماع و زمینخوار اعلام نشده است.

حالا در این بین، محمدباقر الفت معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه‌قضاییه می‌گوید «زمینخواری به خودیِ خود عنوان مجرمانه ندارد، چون یک رفتار و یک فرهنگ است!»

وی زمینخواری را یک اصطلاح باب شده بین مردم دانسته که مربوط به افرادی می‌شود که اراضی دولتی یا اراضی عمومی مانند جنگل‌ها، مراتع، سواحل، بستر و حریم رودخانه‌ها، سدها، تالاب‌ها و منابع ملی را مورد تصرف غیرقانونی قرار می‌دهند.

پیشتر نیز، رئیس حوزه قضایی لواسان گفته بود که دو سال و نیم است که زمینخواری در لواسان صورت نگرفته است.

با این حال، این روزها موضوع زمینخواری در ۲۳ هکتار از مناطق حفاظت شده شمیرانات و افزایش دو برابری زمینخواری در نیمه اول سال ۹۷ نسبت به سراسر سال ۹۶ مطرح است.

کیومرث کلانتری مدیرکل محیط زیست استان تهران ضمن تکذیب این موضوع می‌گوید: «من به عنوان مدیرکل محیط زیست استان اعلام می‌کنم که طی امسال و سال گذشته تصرف اراضی در مناطق حفاظت شده محیط زیست در شمیرانات رخ نداده است و تصرفاتی که برای آنها امسال طرح دعوا شده مربوط به سال‌های گذشته است.»

وی با تاکید بر اینکه سازمان حفاظت محیط زیست، قائم مقام در بهره‌برداری است، تصریح می‌کند: «این موضوع که امسال دو برابر سال گذشته تصرف اراضی در مناطق حفاظت شده شمیرانات رخ داده، کذب است.»

آنگونه که محمدباقر الفت درباره پیشگیری قوه‌قضاییه از زمینخواری گفته، آنها قصد دارند نظارت انفورماتیک بر اراضی ملی داشته باشند. وی گفته «محدوده اراضی را حدنگاری کردیم و به محض اینکه مورد تصرف قرار بگیرد از طریق هشدار و اخطاری که سیستم‌های الکترونیکی می‌دهند، برای جلوگیری و رفع تصرف این اراضی اقدام می‌کنیم.»

۷۰ درصد اراضی شهرستان شمیرانات جزو زمین‌های حفاظت‌شده است و برمبنای قانون هرگونه دخل و تصرف در آن جرم محسوب می‌شود.

 

لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

لغت‌نامه کدخدا، ۵۱: فیلترینگ و مخالف و برنامه‌ریزی و اراذل و اوباش

cafeliberal

ترامپ می خواهد سیاست مهاجرتی ایالات متحده را دگرگون سازد. با اجرای این سیاست، ممکن است به ایرانیان آسیب برسد

cafeliberal

طرح صلح پرزیدنت ترامپ برای پیشبرد آشتی بین اسرائیل و فلسطینی ها در آینده نزدیک انتشار خواهد یافت

cafeliberal

تازه‌های تکنولوژی؛ از دردسر جدید هواوی تا کتاب گران‌قیمت بنتلی

cafeliberal

بنزین در ایران از فردا شب سهمیه بندی می شود

cafeliberal

کارشناسان اسرائیلی: اگر بین حکومت اسلامی ایران و ارتش آمریکا جنگ شود، اسرائیل از ترکش آن در امان نخواهد بود

cafeliberal