37 C
Tehran
دوشنبه, ۳۱ تیر , ۱۳۹۸
سیاست-جامعه

بازداشت کاپیتان و رئیس خدمه نفتکش ایرانی در جبل‌الطارق

پلیس سلطنتی جبل‌الطارق پنج‌شنبه، ۱۱ ژوئيه (۲۰ تیر) اعلام کرد که کاپیتان و رئیس خدمه نفتکش حامل نفت ایران را بازداشت کرده است. این کشتی مظنون به حمل نفت برای سوریه است که نقض تحریم‌های اتحادیه اروپا محسوب می‌شود. به گفته پلیس جبل‌الطارق، دو افسر بازداشت‌شده شهروندان هندی هستند.

پلیس جبل‌الطارق در بیانیه‌ای در این رابطه می‌گوید: «این [بازداشت کاپیتان و رئیس خدمه] در پی بازرسی مفصل کشتی صورت می‌گیرد که حین آن اسناد و دستگاه‌های الکترونیک آن مصادره و بررسی شدند.»

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

پلیس جبل‌الطارق همچنین می‌گوید که در حال بازجویی از دو مرد بازداشت شده است که “برخوردار از حقوق  قانونی و دسترسی به نمایندگی کنسولی” بوده‌اند.

دولت محلی جبل‌الطارق، از سرزمین‌های فرادریایی بریتانیا واقع در جنوب اسپانیا، چهارم ژوئيه (۱۳ تیر) از توقیف نفتکش “گریس ۱” توسط پلیس و ماموران گمرک این منطقه با حمایت تفنگداران نیروی دریایی سلطنتی بریتانیا در سواحل منطقه جبل‌الطارق خبر داد. دولت محلی جبل‌الطارق اعلام کرد که این نفتکش مظنون به نقض تحریم‌های اتحادیه اروپا و انتقال نفت خام به سوریه بوده است.

دولت محلی جبل‌الطارق دوشنبه گذشته، ۸ ژوئيه، اعلام کرد بررسی‌ها نشان داده‌اند که نفتکش ۳۳۰ متری که قابلیت حمل دو میلیون بشکه نفت را دارد “در حال استفاده از ظرفیت کاملش برای حمل نفت خام” بوده است.

ایران “توقیف غیرقانونی” نفتکش را محکوم کرد و گفت که کشتی حامل نفت در راه سوریه نبوده است.

دستگیری کاپیتان و رئیس خدمه کشتی پس از آن صورت گرفته که بریتانیا ایران را رسما به سد کردن راه نفتکش خود در آب‌های خلیج فارس متهم کرد. به گفته‌ مقام‌های بریتانیایی، صبح امروز پنج‌شنبه شناورهای ایران تلاش کردند در آب‌های خلیج فارس راه عبور یک نفتکش بریتانیایی به نام “بریتیش هریتج” متعلق به شرکت “بریتیش پترولیوم” را سد کنند. اما ناوچه “اچ‌ام‌اس مونتروز” متعلق به نیروی دریایی سلطنتی بریتانیا با قرار گرفتن بین شناورهای ایرانی و کشتی تجاری بریتانیایی به شناورها هشدار داده و از آن‌ها خواسته عقب‌نشینی کنند.

توقیف نفتکش “گریس ۱” در هفته گذشته تنش‌های میان بریتانیا و ایران را تشدید کرده است. سپاه پاسداران انقلاب اسلامی دخالت در عبور نفتکش بریتانیا را رد کرده اما در عین حال به آمریکا و نیروی دریایی سلطنتی بریتانیا هشدار داده که از توقیف نفتکش ایران در جبل‌الطارق که هفته گذشته صورت گرفته، سخت “پشیمان” خواهند شد.

مقام‌های جبل‌الطارق اعلام کرده‌‌اند، به تحقیقات خود در مورد این نفتکش ادامه می‌دهند.

بریتانیا: همه کشتی‌های با پرچم بریتانیا را اسکورت نمی‌کنیم

به گزارش خبرگزاری رویترز، یک منبع امنیتی پنج‌شنبه گفت که بریتانیا قصد ندارد همه کشتی‌های تجاری با پرچم بریتانیا را در تنگه هرمز اسکورت کند.

این منبع امنیتی افزود که بریتانیا سطح امنیتی کشتی‌رانی خود را برای کشتی‌های با پرچم بریتانیا در آب‌های ایران به سطح سه رسانده که بالاترین سطح است.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

این منبع بریتانیایی گفت: «سطح سه برای کشتی‌رانی قابل مقایسه است با  وضعیت “بحرانی” که در آن خطر زیادی وجود داشته باشد. ما برای آب‌های ایران در آغاز این هفته سطح امنیتی را به سه رساندیم.»

منبع امنیتی یاد شده همچنین گفته است: «ما در دفاع از منافع دریانوردی بریتانیا در خلیج فارس قاطع خواهیم بود، اما ابدا علاقه‌ای به وخامت شرایط در قبال ایران نداریم.»


لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

عربستان یک نفتکش سانحه‌دیده ایرانی را "نجات داد"

cafeliberal

دانشجویانى که فقط براى تقلب در جلسات امتحان چادر به سر ‌مى‌کنند

cafeliberal

بازداشت ۱۹ نفر در پاکستان به اتهام ارتباط با سپاه پاسداران

cafeliberal

روحانی یکبار دیگری گفت: وضع مملکت خراب است و باید تحت شرایطی با آمریکا گفتگو کرد

cafeliberal

قتل خاموش سیدمحمدرضا شیرازی توسط وزارت اطلاعات

cafeliberal

مرد زندانى هم‌بند خود را کشت

cafeliberal