13.6 C
Tehran
سه شنبه, 23 مهر , 1398

بازداشت گسترده نیروهای کمک‌رسانی مردمی اهواز توسط نیروهای امنیتی: ۲۵ نفر بازداشت شدند (+عکس، ویدئو)

بامداد امروز یکشنبه ۲۵ فروردین‌ماه نیروهای امنیتی به یک مرکز کمک‌رسانی مردمی در اهواز حمله کردند و بیش از ۲۵ نفر از شهروندان عرب ایرانی را بازداشت کردند. شنیده‌ها حاکی از حمله به مراکز کمک‌رسانی مردمی به سیل‌زدگان و بازداشت گسترده نیروهای مردمی توسط دستگاه‌های امنیتی با هدف تعطیلی این مراکز است.

حمیدیه اهواز

درحالی‌که ۲۷۰ روستای خوزستان از سکنه خالی شده و بیش از ۱۲۰هزار نفر خانه و کاشانه‌ی خود را از دست‌ داده‌اند و بی‌سرپناه و آواره شده‌اند، از خوزستان خبر می‌رسد که حکومت بجای مدیریت شرایط بحرانی کنونی و کمک‌رسانی به مردم سیل‌زده، بازداشت گسترده نیروهای کمک‌رسانی مردمی و تعطیلی مراکز امدادرسانی را در پیش گرفته. حال آنکه این کمک‌های مردمی همواره بار سنگینی را از دوش حکومت‌ها بر می‌دارند اما زمامداران جمهوری اسلامی از هرگونه پیوند بین مردم هراس دارد و با پیگرد و دستگیری مانع از همبستگی ملی و مردمی می‌شود حتی در شرایطی که جان و هستی این مردم در خطر نابودیست.

در این ویدئو یکی از شهروندان که مشغول پختن غذا برای سیل‌زدگان اهواز است دستگیر می‌شود. اطرافیانش می‌گویند به چه دلیل؛ و پاسخ می‌شنوند: من دلیلش را نمیدانم؛ دستور دادستان است!

اینهمه در حالیست که شرایط مردم سیل‌زده در استان خوزستان رو به وخامت گذاشته و فقدان کمک‌رسانی و زیر آب رفتن منازل مردم در شهرها و روستاها اعتراض سیل‌زدگان را برانگیخته است. در این وضعیت، برخی منابع از بازداشت بیش از ۲۵ نفر از نیروهای کمک‌رسانی مردمی و بومی اهواز توسط اداره اطلاعات اهواز خبر می‌دهند.

آنگونه که این منابع اعلام کرده‌اند، بامداد امروز ۲۵ فروردین‌ماه نیروهای امنیتی اهواز به یک مرکز کمک‌های مردمی در ملاشیه حمله‌ور شده و بیش از ۲۵ تن از نیروهای امدادی را بازداشت کرده و به محلی نامعلوم منتقل کرده‌اند.

این شهروندان که پس از ترمیم سیل‌بند به قصد استراحت و انتقال موادغذایی برای کمک‌رسانی به منطقه ملاشیه اهواز رفته بودند، در این منطقه‌ی اهواز توسط نیروهای امنیتی دستگیر و به محل نامشخصی منتقل شدند. اسامی برخی از بازداشت‌شدگان منطقه ملاشیه نیز در این منابع خبری منتشر شده است.

پیشتر نیز، نیروهای امنیتی به مراکز کمک‌رسانی مردمی در مناطقی چون شعیبیه، ملاشیه و حمیدیه اهواز حمله کرده‌ و افرادی را بازداشت کرده بودند.

منابع آگاه درباره وضعیت اهواز و این دستگیری‌ها می‌گویند که حکومت به قصد تعطیلی مراکز امدادی مردمی و ایجاد رعب و وحشت، دست به این بازداشت‌های گسترده می‌زند.

دیروز نیز دست‌کم ۵ نفر از شهروندان کوی علوی اهواز به دلیل شرکت در یک تجمع اعتراضی نسبت به عدم رسیدگی به مناطق سیل‌زده، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده‌اند که اسامی این افراد نیز در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است.

۱۷ فروردین ماه نیز، احمد کعبی و یعقوب کعبی از شهروندان منطقه گوریه از توابع شعیبیه توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند. این دو شهروند عرب ایرانی نیز به دلیل کمک‌رسانی به سیل‌زدگان بازداشت شده‌اند!

از سوی دیگر، بازداشت‌هایی نیز از سوی پلیس فتای خوزستان صورت گرفته. شاهین حسنوند رئیس پلیس فتای استان خوزستان دیروز شنبه ۲۴ فروردین‌ماه از بازداشت ۲۴ نفر از کاربران شبکه‌های اجتماعی در این استان خبر داد.

وی این ۲۴ نفر را متهم به «پخش اخبار منحرف»، «شایعات» و «تشویش اذهان عمومی» در جریان سیل اخیر کرد.

پیشتر دادستان عمومی و انقلاب شهر شوش از بازداشت شخصی خبر داده بود که با انتشار کلیپی غیرواقعی از سد کرخه در فضای مجازی باعث ایجاد نگرانی و تشویش اذهان عمومی شده بود. در حالی که منابع خبری خود حکومت نیز عکس‌ها و فیلم‌هایی منتشر کرده‌اند که اوضاع وخیم منطقه را نشان می‌دهد.

 

لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

با پاکسازی دندان‌‌ها به جنگ آلزایمر بروید

cafeliberal

جواد ظریف استعفا کرد

cafeliberal

سپاه از کشته شدن "پنج تروریست" در جوانرود خبر داد

cafeliberal

خطابه پایانی مانیفست جمهوری اسلامی

cafeliberal

اسراییل چگونه دانشمندان هسته ای جمهوری اسلامی را ترور کرد؟ (۱)؛ ف. م. سخن

Jahan

تجمع بازنشستگان در مقابل سازمان برنامه و بودجه

cafeliberal