بازداشت ۳ فعال محیط زیست در کردستان؛ دستور قاضی صلواتی برای تغییر وکلای فعالان زندانی در تهران

وکیل مدافع تعدادی از فعالان محیط‌زیستی بازداشت شده از بهمن‌ماه سال ۹۶ می‌گوید موکلانش به دادگاه انقلاب احضار شده‌اند و قاضی پرونده به آنان دستور تغییر وکیل داده است. از سوی دیگر، برخی منابع غیررسمی می‌گویند روز دوشنبه دهم دی‌ماه سه فعال محیط‌ زیست در استان کردستان توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده‌اند.

فعالان محیط زیست کردستان

برخی منابع غیررسمی اعلام می‌کنند سه فعال محیط‌ زیست در استان کردستان روز دوشنبه دهم دی‌ماه ۹۷ در شهرستان کامیاران کردستان به دلایل نامعلومی توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند.

طبق اعلام این منابع، رضا اسدی و فاضل قیطاسی در پاساژ ملت  کامیاران محل کسب‌شان و هادی کمانگر در منزل شخصی خود بازداشت شده‌اند. گویا این فعالان عضو کمیته محیط‌ زیست شاخه کردستان «حزب وحدت ملی» بودند که چند سالی است کلاس‌های آموزشی محیط زیستی و کمپین «کاشت بذر بلوط» را برگزار می‌کنند.

از وضعیت این فعالان محیط‌ زیست تا کنون اطلاعاتی در دست نیست و دلایل بازداشت آنان نیز نامعلوم است.

از چپ به راست: طاهر قدیریان،نیلوفر بیانی،امیرحسین خالقی،هومن جوکار،
سام رجبی،سپیده کاشانی،مراد طاهباز و عبدالرضا کوهپایه

شبکه حقوق بشر کردستان می‌گوید نیروهای امنیتی در هنگام بازداشت هادی کمانگر، بعد از بهم ریختن کلیه وسایل منزل و ضبط وسایل شخصی وی با پوشاندن سر این فعال محیط زیست با گونی، وی را بازداشت کرده‌اند.

این در حالیست که محمدحسین آقاسی وکیل مدافع دو تن از فعالان محیط زیستی که از بهمن‌ماه سال ۹۶ تا کنون به نام بازداشت موقت در زندان بسر می‌برند، امروز چهارشنبه ۱۲ دی‌ماه ۹۷ به انصاف‌نیوز گفته که «روز گذشته ۳ تن از متهمان پرونده به شعبه ۱۵ احضار و کیفر خواست صادره از سوی دادسرا به آنها ابلاغ شد.»

این وکیل دادگستری که وکالت سام رجبی یکی از این فعالان محیط‌ زیست را بر عهده دارد، افزود: «موکلم روز گذشته در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی حضور یافت و قاضی پرونده ضمن ابلاغ کیفر خواست از متهم خواست وکیل خود را معرفی کند که سام رجبی اعلام کرده وکالت او را اینجانب بر عهده دارم اما قاضی نپذیرفته و گفته موکل، وکیل دیگری را معرفی کند.»

به گفته آقاسی، قاضی صلواتی به طاهر قدیریان یکی دیگر از موکلان وی نیز گفته که باید وکیل خود را تغییر دهد.

حال آنکه وکیل مدافع تعدادی از فعالان در بند می‌گوید: «طبق قانون و بنا بر اذعان و گفته حجت‌الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای سخنگوی قوه قضائیه بنا برتبصره ماه ۴۸ قانون آیین دادرسی کیفری فقط در مرحله دادسرا قابل اجراست و متهمان امنیتی در مرحله دادگاه می‌توانند وکیل مورد نظر خود را انتخاب کنند.»

جامعه محیط‌ زیست ایران به‌ویژه در یک سال اخیر با فشار و بازداشت توسط نیروهای امنیتی و اطلاعاتی روبرو شده و اکنون نزدیک به یک سال از زندانی‌شدن تعدادی از فعالان محیط‌ زیست توسط اطلاعات سپاه پاسداران می‌گذرد. این کارشناسان و فعالان محیط‌زیست با اتهاماتی چون «جاسوسی برای بیگانگان» و «فساد فی‌الارض» از سوی قوه‌قضاییه مواجهند و سرنوشت نامعلومی دارند.

قوه‌قضاییه خردادماه امسال فهرست وکلای مورد تایید خود در پرونده‌های سیاسی و امنیتی را منتشر کرد که شامل ۲۰ وکیل از میان بیش از ۲۰هزار وکیل عضو کانون وکلای ایران می‌شود.

این تصمیم قوه‌قضاییه بر اساس ماده ۴۸ قانون آیین دادرسی کیفری و مصوبه مجلس شورای اسلامی صورت گرفته که بر اساس آن وکلای پرونده‌های جرائم امنیتی باید از طرف رئیس قوه‌ قضاییه تایید شده باشند تا بتوانند وکالت اینگونه پرونده‌ها را بر عهده بگیرند.

بر این اساس، محمد ساعدی، حسن تردست، جعفر پوربدخشان، مجتبی پناهی، اسماعیل سلوکی، کریم بخنوه، سیدکاظم حسینی، جلیل مالکی، علی رحیمی ایشکا، هادی جودوی خراسانی، محرمعلی بیگدلی، حسین مهدوی، حسین محبیان، محمد نظری، محمد عزیزنژاد، عباس حسینی، عباس قاسمیان، عبدالرضا محبتی، محمدرضا طاهری و رضا جعفری وکلای مورد اعتماد قوه قضاییه جمهوری اسلامی هستند.

 

لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

شوخی رهبر همه کاره با رئیس جمهور تدارکاتچی

cafeliberal

منابع اطلاعاتی: ابوبکر البغدادی هدف سوء قصد شماری از افراد داعش قرار گرفته، ولی موفق به فرار شده است

cafeliberal

نیرنگ‌های حکومت بی رنگ شده است!

Jahan

سفیر سابق ایران در انگلستان: جمهوری اسلامی به قیمت بمباران اتمی ایران هم شده دست از ساخت موشک برنخواهد داشت – Gooya News

Jahan

معترضان در سودان و الجزایر از «بهار عربى» آموختند (+عکس، ویدئو)

cafeliberal

جزئیات ناپدید شدن آیت‌اللهی که پایان «انقلاب اسلامی» را پیش‌بینی کرده بود

Jahan