29 C
Tehran
سه شنبه, ۱ مرداد , ۱۳۹۸
سیاست-جامعه محیط زیست-میراث فرهنگی

با کنار گذاشتن فرشچی راه انتقال آب خزر به سمنان باز شد

پروین فرشچی، معاون دریایی برکنار شده سازمان محیط زیست
پروین فرشچی، معاون دریایی برکنار شده سازمان محیط زیست

پروین فرشچی روز شنبه، ۱۱ اسفند (دوم مارس) در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر خبر داد که از مسئولیت خود در سازمان محیط زیست کنار گذاشته شده است. فرشچی توضیح داد: «از امروز دیگر معاون دریایی سازمان محیط‌ زیست نیستم و رئیس سازمان محیط ‌زیست در حکمی این موضوع را ابلاغ کرده‌اند.»

معاون دریایی سازمان محیط زیست قرار بود روز شنبه ۱۱ اسفند به مدت سه روز به استان‌های شمالی کشور، از جمله گلستان، سفر کند. به خبرنگاران محیط زیست که قرار بود خانم فرشچی را همراهی کنند رسما ابلاغ کرده‌اند که “به دلایل یکسری مشکلات” سفر خانم فرشچی لغو و به زمان دیگری موکول شده است.

به نوشته رسانه‌های ایران دلیل اصلی برکناری فرشچی، مخالفت او با طرح انتقال آب خزر به سمنان بوده است که عیسی کلانتری، رئیس سازمان محیط ‌زیست و معاون رئیس‌جمهور، اکنون پیگیر آن است.

موافقت روحانی با طرح انتقال آب خزر به سمنان

حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران، تا بحال بارها با وجود مخالفت معاون دریایی محیط زیست کشور خواستار اجرای این طرح شده بود. او در سفری که اخیرا به سمنان کرد به اهالی این استان وعده داد که “دولت از شرکت‌هایی که در این پروژه ملی مشارکت کنند” حمایت خواهد کرد.

انتقال آب خزر به فلات مرکزی ایران به ویژه در دوره احمدی‌نژاد، رئیس جمهور سابق ایران، بیشتر مطرح بود و این طرح به “پروژه استراتژیک” او تبدیل شده بود. احمدی‌نژاد در سال ۱۳۹۱ برای افتتاح این طرح به استان مازنداران سفر کرد. اما انتقاد کارشناسان و فعالان محیط زیست و مخالفت بخشی از بدنه دولت، از جمله سازمان محیط زیست کشور، باعث شد که این طرح اجرایی نشود.

فرشچی: طرح انتقال آب خزر پایه و اصول علمی ندارد

پروین فرشچی، معاون دریایی سازمان محیط زیست کشور، جزء نخستین مقام‌های محیط زیست کشور بود که به شدت با اجرای طرح انتقال آب خزر به سمنان مخالفت کردند.

او پیش‌تر در مصاحبه با ایلنا گفته بود: «از نظر تخصصی کاملا مخالف این مسئله هستیم زیرا پایه و اصول علمی ندارد و اینکه از خزر به سمنان آب رسانی کنیم، نه تنها اثرات زیست محیطی نامناسبی خواهد داشت بلکه در منطقه ناپایداری نیز ایجاد خواهد کرد.»

انتقال آب دریای خزر به فلات مرکزی ایران طرح استراتژیک احمدی‌نژاد بود

انتقال آب دریای خزر به فلات مرکزی ایران طرح استراتژیک احمدی‌نژاد بود

معاون دریایی سازمان محیط زیست تاکید کرده است: «یک سری تعهدات منطقه‌ای و بین‌المللی از طریق کنوانسیون تهران داریم که یکی از پروتکل‌های آن تاکید دارد که هرگونه فعالیت از سوی کشورهای عضو باید به طور دقیق مورد بررسی قرار گیرد تا نتیجه سوء به همراه نداشته باشد.»

با برکناری پروین فرشچی یکی از بزرگترین موانع سر راه اجرای طرح انتقال آب خزر به سمنان در بدنه دولت برداشته شده است اما مخالفت در مجلس ایران با این طرح اکنون افزایش یافته است. به ویژه نمایندگان استان‌های شمالی گیلان، مازندران و گلستان با انتقال آب خزر به “استان زادگاه روحانی”، رئیس جمهور مخالفت کرده‌اند و آن را غیرمسئولانه دانسته‌اند.

اما با توجه به برکناری معاون دریایی محیط زیست، اجرایی شدن طرح انتقال آب خزر به “استان رئیس جمهور ایران” سمنان اکنون جدی‌تر از هر زمان دیگر شده است.

در همین رابطه احمد همتی نماینده مردم سمنان، مهدی‌شهر و سرخه در مجلس روز شنبه ۱۱ اسفند در مصاحبه با خبرگزاری فارس از تصویب طرح انتقال آب دریای خزر به استان سمنان خبر داد. او گفت که این طرح با ۸۱ درصد رأی نمایندگان مجلس تصویب شده است. طبق گفته نماینده سمنان ردیف بودجه‌ای این طرح نیز باوجود مخالفت بسیاری از نمایندگان تصویب شده است. این خبر هنوز از سوی دیگر رسانه‌های ایران تایید نشده است.


لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

زنگنه: رویای صفر کردن صادرات نفت ایران محقق نمی‌شود

cafeliberal

سفره‌های مردم ایران در فروردین کوچکتر شد؛ هشدار نماینده مجلس درباره اعتراضات عمومی 

cafeliberal

قدرت مالی چین در مسیر انقیاد اقتصادی و سیاسی کشورها

cafeliberal

سی سال بعد؛ مقبره «رهبر مستضعفان جهان»

cafeliberal

یائسگی زودرس و آمار بالای اختلالات جنسی در ایران

cafeliberal

توافق بر سر آتش‌بس میان اسرائیل و گروه‎های شبه‌نظامی فلسطینی

cafeliberal