32.8 C
Tehran
دوشنبه, ۳۱ تیر , ۱۳۹۸
سیاست-جامعه

با گذشت ۱۰۴ سال از نسل کشی ارامنه در امپراتوری عثمانی یک همایش بزرگ یادبود در شهر ایروان پایتخت ارمنستان با حضور هزاران نفر برگزار شد

تاریخ شناسان ارزیابی می کنند که بین ۸۰۰ هزار تا یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر زن و کودک و مرد و جوان ارمنی با این بهانه توسط سربازان بی رحم ارتش عثمانی به قتل رسیدند

با گذشت ۱۰۴ سال از نسل کشی ارامنه در امپراتوری عثمانی که یکی از بزرگترین جنایات تاریخ بشریت بوده یک همایش بزرگ یادبود در شهر ایروان پایتخت ارمنستان با حضور هزاران نفر برگزار شد.

ارزیابی می شود که در آن دوران امپراتوری عثمانی با این بهانه که با روسیه در حال جنگ است و ممکن است ارامنه در امپراتوری عثمانی به پشتیبانی روسیه بپردازند و یا برای آنها جاسوسی کنند صدها هزار نفر از ارامنه را به قتل رساند.

تاریخ شناسان ارزیابی می کنند که بین ۸۰۰ هزار تا یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر زن و کودک و مرد و جوان ارمنی با این بهانه توسط سربازان بی رحم ارتش عثمانی به قتل رسیدند.

مراسم مرکز یادبود قربانیان در مکانی در ارمنستان برگزار شد که در آنجا ستون یادبود بزرگی به یاد قربانیان این جنایت هولناک برپا شده است.

در این مراسم نخست وزیر ارمنستان و بلندپایگان آن کشور و نمایندگان ارشد یکی از کشورهای مختلف جهان حضور داشتند.

دولت ترکیه از سال ها پیش کشیده است که این جنایات را پرده پوشی کند و با هر کشوری که این رویداد فجیع و این فاجعه را نسل کشی ارامنه بشناسد قطع رابطه کند.

این بار نیز رجب طیب اردوغان در همان حال که از گروه‌های تروریستی فلسطینی مانند حماس جانبداری می کند در آخرین سخنرانی خود ادعا کرد که هیچ جنایتی از جانب امپراتوری عثمانی صورت نگرفته و جنبه قتل عام و نسل کشی نداشته است.

تاریخ نویسان ترک نیز ادعا می کنند که در این ماجرا تنها ۳۰۰ هزار نفر کشته شدند.اما همین مقدار نیز می تواند از فجایع امپراتوری عثمانی که به نام اسلام مرتکب جنایات شدن پرده برداری کند.

دولت اسرائیل نیز سالیان مجید به علت روابط دوستانه و نزدیکی که با دولت ترکیه تا پیش از به روی کار آمدن اردوغان داشت از این که نسل کشی رخ داده است سخن نمی گفت.

کارشناسان امور تاریخی می‌گویند که اگر در اوایل قرن بیستم ملت های جهان علیه این جنایات امپراطوری عثمانی و کشتار بیش از یک میلیون نفر از ارامنه واکنش کوبنده نشان می‌دادند و به اقدامات تنبیهی علیه امپراطوری عثمانی می‌پرداختند شاید هیتلر نمی‌کرد.

کشتارهای تازه ای بر علیه یهودیان به راه اندازد و در جریان جنگ جهانی دوم ۶ میلیون یهودی و چندین میلیون نفر از کولی ها  و افراد دیگر را این چنین به قتل برساند.

رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهوری ترکیه که دستان او به خون کرد ها و دیگر اقلیت‌های قومی و نژادی در ترکیه آلوده است به دفاع از جنایات امپراتوری عثمانی پرداخت و نسبت به این امر که کشورهای جهان آن رویداد را نسل کشی و جنایت علیه بشریت توصیف می کنند به اعتراض پرداخت.

رجب اردوغان ادعا کرد که خود کشورهای غربی هستند که جنایات هولناک تری مرتکب شده و نباید از اعمال امپراتوری عثمانی اینچنین انتقاد کنند.

نوشته با گذشت ۱۰۴ سال از نسل کشی ارامنه در امپراتوری عثمانی یک همایش بزرگ یادبود در شهر ایروان پایتخت ارمنستان با حضور هزاران نفر برگزار شد اولین بار در رادیو پیام اسرائیل. پدیدار شد.

لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

ادعای تخریب ۶۰۰ سازه غیرمجاز بر بستر رودخانه جاجرود: اجرای قانون یا نمایش اجرای قانون!

cafeliberal

شش نشانه برای کشف یک رابطه بیمار؛ آیا باید یک شریک دروغگو، حسود یا معتاد را تحمل کرد؟

cafeliberal

ضرب الاجل کوتاه مدت ترامپ به ایران از طریق عمان به تهران ارسال شده

Jahan

تأملات بهنگام؛ روایت‌های شیعه، جعل تاریخ

cafeliberal

هنوز موکلم برای درمان تومور به بیمارستان منتقل نشده، به شدت نگرانیم/ ۲۵ سال حبس بدون یک روز مرخصی – کمپین حقوق بشر در ایران

cafeliberal

چگونه حقیقت را در آرزو بازمی‌تابیم و بازمی‌یابیم، آرامش دوستدار

cafeliberal