13.2 C
تهران
سه شنبه, ۱۲ فروردین , ۱۳۹۹

بحران در گیلان و مازندران؛ دولت هیچ پاسخ مساعدی به درخواست‌های مسئولان استان نمی‌دهد!

در پی گسترده شدن روند شیوع کُرونا، وضعیت استان گیلان و مازندران حادتر شده و به نظر می‌رسد دولت نیز لزوم اقدامات جدی برای نجات جان مردم را درک نکرده است.

سفر مردم به شهرهای شمالی از استان تهران و قم، نبود امکانات و تجهیزات برای کادر پزشکی و بی‌تفاوتی دولت به درخواست مکرر قرنطینه، وضعیت استان‌های گیلان و مازندران را بحرانی کرده است.

ارسلان زارع استاندار گیلان صبح روز دوشنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۸ با بیان اینکه «برای مردم خودمان هم امکانات پزشکی نداریم» گفته که «ما در هفته جاری باز هم طرح‌های محدودکننده ورود به گیلان را تشدید می‌کنیم ولی باز هم تا وقتی مردم شرایط حال حاضر گیلان را درک نکنند به نظر نمی‌رسد این اقدام هم راهگشا باشد.»

زارع افزوده است: «گیلان حتی به اندازه ساکنان خودش امکانات پزشکی ندارد سفر به استان ما چگونه قابل توجیه است؟ در هفته گذشته تعداد مبتلایان به ویروس کُرونا در گیلان از ۱۲۰۰ نفر به ۱۵۰۰ نفر رسید و پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد روند فزاینده این بیماری تا یکی دوهفته آینده کماکان ادامه دارد.»

از سوی دیگر بر اساس ویدئویی که از گفتگوی تلفنی احمدی لاشکی نماینده نوشهر، چالوس و کلاردشت با محمود واعظی ریس دفتر حسن روحانی منتشر شده، احمد لاشکی با اصرار و خواهش به واعظی می‌گوید مسیر ورودی به چالوس را ببندید!

نماینده نوشهر، چالوس و کلاردشت به رئیس دفتر رئیس جمهور می‌گوید: «ما دیگر بریدیم. خواهش من اینست که فقط یک هفته راه را ببندید. راه کندوان را ببندید! مازندران داره از دست میره، تعداد کشته‌ها تو این چند روزه خدا میدونه الی ماشاء الله داره میره بالا!»

[This post contains video, click to play]

علی محمد شاعری نماینده بهشهر در مجلس شورای اسلامی و رئیس مجمع نمایندگان استان مازندران در دو نامه جداگانه به رئیس جمهور و وزیر کشور خواستار قرنطینه این استان و اعزام پزشکان، پرستاران و کادر درمانی برای مقابله با ویروس کُرونا شد.

علی محمد شاعری در نامه به عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور نوشته که «طبق اطلاع واصله به دستور دولت و وزارت کشور قرنطینه مازندران به علت بیماری خطرناک کُرونا ویروس لغو شده است. با توجه به اینکه وضعیت بیماری کُرونا هم‌اکنون در مازندران قرمز و خطرناک اعلام شده و استان مازندران رتبه سوم را در بین استان‌ها به خود اختصاص داده است، مقتضی است دستور فرمایید سریعا به منظور کنترل بیماری واگیردار و خطرناک کُرونا استان مازندران قرنطینه اعلام شود و از ورود هرگونه مسافر غیربومی جدا جلوگیری شود. در غیر اینصورت مسئولیت و تبعات آن برعهده دولت محترم و وزارت کشور خواهد بود.»

او همچنین در نامه‌ای جداگانه به حسن روحانی خواستار اجرای فوری ۸ اقدام برای جلوگیری از شیوع بیشتر ویروس کُرونا در استان مازندران شد. این درخواست هشتگانه شامل مواردی چون «عدم مسافرت به مازندران و قرنطینه کامل این استان»، «ارسال تجهیزات و امکانات بهداشتی و درمانی و مواد ضدعفونی کننده به استان»، «اعزام پزشکان، پرستاران و کادر درمانی» و همچنین «تفویض اختیار کامل به استاندار مازندران» هستند.

محمد میرزابیگی رئیس کل نظام پرستاری نیز روز دوشنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۸ درباره کمبود لوازم و تجهیزات حفاظت از پرستاران و کادر درمانی در استان مازندران ابراز نگرانی کرد.

کمبود لوازم محافظ در برابر ویروس کرونا مانند ماسک، دستکش، گان و شیلد محافظ صورت در برخی مراکز درمانی همچنان ادامه دارد و پرستاران و کادر درمانی این مراکز با سختی‌های زیادی کار مراقبت و درمان بیماران را انجام می‌دهند.

علی نوبخت رئیس کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی روز دوشنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۸ خواستار ورود سران قوا به موضوع مقابله با ویروس کُرونا شده و درباره کم‌اهمیت جلوه دادن آن هشدار داده است.

رئیس کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی گفته «با وجود کمبود امکانات و لوازم بهداشتی و تجهیزات پزشکی، جامعه پرستاری و پزشکی و مقامات وزارت بهداشت در حال جانفشانی و فداکاری برای مقابله با این ویروس منحوس هستند»

او همچنین با اشاره به ابعاد غیرپزشکی، اجتماعی، امنیتی، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی شیوع ویروس کُرونا گفته که «جریانات غیرپزشکی بر برنامه‌های وزارت بهداشت برای پیشگیری و مهار ویروس کُرونا سایه افکنده است و مانع مهار این بیماری می‌شود.»

علی نوبخت «ترافیک سنگین جاده‌های شمال در روزهای اخیر» را یادآور شد و گفت: «چرا با وجود اینکه وزارت بهداشت درباره مسافرت‌ها هشدار داد اما مسافرت‌ها کماکان انجام می‌شود و در پایانه‌های خروج از تهران تکلیف مردم به وسیله نیروهای نظامی و انتظامی روشن نمی‌شود و بعد از چندین ساعت رانندگی، در شهر مقصد جلوی آنها گرفته می‌شود و پلیس مانع ورود آنها به مقصد می‌شود.»

بر اساس آخرین آمار ارائه شده از سوی وزارت بهداشت در روز یکشنبه ۱۸ اسفندماه در استان مازندران ۶۲۰ نفر و در استان گیلان ۴۹۶ نفر به ویروس کُرونا مبتلا هستند.

در استان گیلان نیز وضعیت بحرانی است. ذبیح‌الله نیکفر لیالستانی نماینده لاهیجان و سیاهکل در مجلس شورای اسلامی نیز گفته که استان گیلان در اپیدمی بیماری کُرونا، «بدترین وضعیت را در کشور دارد.»

برخی از پرستاران بیمارستان امینی لنگرود در اینستاگرام و دیگر شبکه‌های مجازی  خود از نبود امکانات و تجهیزاتی مانند ماسک، لباس مخصوص مراقبت از بیماران  و از همه مهم‌تر از نبود دارو و کیت‌های آزمایشگاهی در این بیمارستان خبر داده و نوشتند: «در صورت ادامه  خدمت بدون تجهیزات حفاظتی مناسب و استاندارد قطعا هیچ فردی برای پرستاری از بیماران در بیمارستان امینی لنگرود باقی نمی‌ماند و همه  پرستاران مبتلا خواهند شد.»

غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی نماینده رشت در مجلس شورای اسلامی نیز روز شنبه ۱۷ اسفندماه وضعیت شیوع کُرونا در استان گیلان را نگران‌کننده خوانده و گفته بود شمار مبتلایان به صورت تصاعدی رو به افزایش است. ایمن آبادی گفته بود که از ابتلای شماری از پزشکان و پرستاران در رشت به ویروس کُرونا خبر داده، گفته است «نیروهای پزشکی به دلیل خستگی بیش از حد توانایی خدمت ندارند.»

ایمن‌ آبادی همچنین روز گذشته نیز در توئیتی خطاب به علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی که گفته بود ایران می‌تواند برای مهار ویروس کُرونا به عراق کمک کند، نوشت: «آقای شمخانی، جنابعالی دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران هستید به داد ایران برسید! وضعیت استان گیلان از حیث شیوع ویروس کُرونا از قرمز هم عبور کرده است. تخت برای بستری و کادر درمانی تازه‌نفس سالم و ماسک مخصوص و لباس محافظ و دارو نداریم! تو را به خدا به فکر ایران و ایرانی باشید.»

اعضای مجمع نمایندگان گیلان در مجلس شورای اسلامی در نامه‌ای خطاب به رئیس مجلس و وزیر بهداشت و درمان پیرو وضعیت اضطراری در گیلان خواستار تشدید کمک‌های ستاد ملی مقابله با کرونا به استان شدند.

در این نامه که روز دوشنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۸ منتشر شده آمده  است:

طی جلسه‌ای فوری مجمع نمایندگان مردم گیلان در مجلس شورای اسلامی با استاندار گیلان و نماینده ویژه وزارت بهداشت در استان و رئیس دانشگاه علوم پزشکی در خصوص آخرین بررسی و تصمیم گیری مقابله با ویروس کُرونا در استان گیلان، برگزار شد. با توجه به شرایط اضطراری گیلان تقاضایی به شرح ذیل مطرح گردید که از اختیارات استان خارج و نیاز به مصوبه ستاد ملی پیشگیری و مقابله با ویروس کُرونا دارد.»

از محضر جنابعالی استدعا داریم، به صورت فوری و ضرب‌الاجل نسبت به موارد ذیل دستورات ویژه و اقدام عاجل به ستاد ملی پیشگیری و مقابله با ویروس کرونا فرمایید؛ تسریع در پاسخ موجب امتنان است.

– یکی از عوامل گسترش این ویروس حضور مردم در بیرون از منزل، اماکن تجمعی و… می‌باشد، تقاضای ویژه جهت تعطیلی ادارات کل استان و شرکت‌ها به مدت دو هفته به دلیل افزایش حلقه اتصال این ویروس
– قرنطینه کردن ورودی استان گیلان و محدودیت شدید ترافیکی و عدم پذیرش هرگونه مسافر (تقاضا ویژه مردم، پزشکان و مسئولین گیلان)
– برخی از پزشکان و پرستاران ترک کار کردند، در برخی از شهرستان‌ها حتی یک پزشک وجود ندارد (بررسی و توجه مهم به این موضوع حیاتی)
– نیاز فوری به لوازم حفاظت شخصی برای کادر درمانی و خدماتی بیمارستان‌ها (مهم، مهم)
– تقاضای ماسک n۹۵، دستکش برای بیمارستان‌ها و داروخانه‌ها
– نیاز به استقرار بیمارستان سیار و امکانات و تجهیزات نیروی انسانی
– تقاضای تصمیم‌گیری جدی در خصوص چگونگی ساعات کاراصناف، فروشگاه‌ها و…
– پاداش به مستمری‌بگیران برای افراد بی‌بضاعت استان گیلان (یارانه کُرونا)
– توجه ویژه و تدابیر لازم برای ذخیره آذوقه مردم در طی ماه‌های آینده
– تشکیل میز بحران برای استان گیلان در وزارت بهداشت و مشخص شدن یکی از معاونین وزیر بهداشت جهت پاسخگویی و پیگیری ویژه
– تعیین تکلیف نیروهای تبصره‌ای و کادر درمانی (پرستاران، خدماتی، شرکتی) بیمارستان‌ها جهت افزایش انگیزه کار
– توجه به بیماستان‌های خصوصی جهت استفاده از امکانات و نیروی انسانی
– تقاضای تجهیز نهایی بیمارستان‌های لاهیجان، تالش و لنگرود جهت پذیرش بیماران(بیمارستان‌ها آماده افتتاح می‌باشد، تقاضا جهت تسریع)
– استفاده از نیروهای انتظامی و حراستی جهت جلوگیری از ورود همراهان بیمار به بیمارستان
– توجه جدی رسانه ملی از ورود مسافرین به استان گیلان و ایجاد برنامه‌های متنوع در سیما
– تکمیل و تجهیز نمودن بیمارستان سایت لاکان به صورت فوری که از نیازهای ضروری استان می‌باشد.

 


لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

حرف راست را از دهن کودک ایرانی ب…

cafeliberal

سوپرتروریست‌‌ها و شرکای کُرونا وام ۵ میلیارد دلاری می‌خواهند!

cafeliberal

رئیس اینستکس استعفا داد

cafeliberal

تأملات بهنگام؛ آیا وقت «کودتا»ست؟!

cafeliberal

رواج توهین به افراد دارای معلولیت توسط مسوولین – کمپین حقوق بشر در ایران

cafeliberal

تجمع اعتراضی کارکنان سهام عدالت در مقابل مجلس و وزارت کار

cafeliberal

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه شما استفاده می کند. ما فرض خواهیم کرد که شما با این مسئله موافق هستید ، اما در صورت تمایل می توانید انصراف دهید. تائید بیشتر بخوانید

ajax-loader