بخشی از نفت ایران همچنان به چین صادر می‎شود؛ پاناما پرچم خود را از کشتی‌های ایرانی پس می‌گیرد

با وجود تحریم‌های آمریکا، خبرگزاری بلومبرگ گزارش داد چندین نفتکش میلیون‌ها بشکه نفت ایران در مخازن بنادر چین تخلیه کرده‌اند.

منابع مطلع نفتی به کیهان لندن می‎گویند میزان فروش نفت ایران از اواسط تیرماه ۱۳۹۸ به حدود ۱۸۰ هزار بشکه در روز رسیده است

بر اساس آمار رسمی ارائه‌شده توسط گمرک چین که جمعه، چهارم امرداد ۲۶ ژوئیه، منتشر شد، این کشور در ماه ژوئن (ماه گذشته) ۸۵۵ هزار تُن نفت از ایران وارد کرده که معادل روزانه ۲۰۹ هزار بشکه بوده است.

راشل یو تحلیلگر FGE در سنگاپور به بلومبرگ گفت: «از چند ماه پیش، نفت ایران در مخازن چین ذخیره می‌شود که با وجود بازرسی دقیق ادامه دارد.»

او درباره‎ی دلیل این اقدام ایران به عنوان تولیدکننده نفت گفت، «ذخیره نفت در نزدیکی خریداران اصلی، کاملاً به نفع فروشنده است. به ویژه اگر در آینده تحریم‌ها لغو شود.»

بلومبرگ می‌نویسد، دست‌کم ۱۰ نفتکش بزرگ و دو نفتکش کوچک متعلق به شرکت ملی نفت ایران در حال حرکت به سوی چین هستند یا در سواحل آن پهلو گرفته‌اند. این نفتکش‌ها ظرفیت حمل بیش از ۲۰ میلیون بشکه نفت را دارند.

تا زمانی که این حجم از نفت ایران از مرز گمرک چین عبور نکرده، همچنان تحت مالکیت ایران است و در حال ترانزیت محسوب می‌شود.

همچنین برخی از شرکت‌های نفتی چین می‌توانند در چارچوب توافق «نفت در برابر سرمایه‌گذاری» از این نفت ذخیره شده استفاده کنند. طبق این توافق شرکت‎های نفتی چینی می‌توانند بجای پرداخت پول نفت، به تامین مالی یک پروژه تولید در ایران کمک کنند.

بلومبرگ اضافه کرده هنوز مشخص نیست که چنین توافقی موجب نقض تحریم‌های آمریکا می‌شود یا نه؛ به همین علت شرکت‌های چینی برای جلوگیری از هرگونه کنترل گمرکی، این نفت را فعلاً در مخازن نگه‌ می‌دارند.

مایکل می‌دان رییس برنامه انرژی چین در موسسه مطالعات انرژی آکسفورد می‎گوید، «آمریکا اکنون باید چگونگی نقض تحریم‌ها را مشخص کند.»

او توضیح داده، «هنوز نمی‌دانیم که این اقدام ایران و چین یک تبادل مالی است، یا یک بارگیری و تخلیه محموله از سوی یک شرکت.»

بودجه ۹۸ با فروش روزی ۳۰۰ هزار بشکه نفت

کارزار فشارحداکثری برای به «صفر» رساندن فروش نفت ایران همچنان ادامه دارد. حمید پورمحمدی معاون امور اقتصادی سازمان برنامه و بودجه، پنجشنبه سوم مرداد گفت، «بودجه سال ۱۳۹۸ به‌مبلغ ۴۴۸ هزار میلیارد تومان و بر اساس فروش ۳۰۰هزار بشکه نفت در روز بسته شده است

بودجه سال ۱۳۹۷ بر اساس فروش روزانه ۱٫۵ میلیون بشکه و بودجه سال ۱۳۹۶ بر اساس فروش روزانه ۲٫۶۸ میلیون بشکه بسته شده بود.

او همچنین عنوان کرد که ۱۵۰ هزار میلیارد تومان از منابع کشور کم شده است.

پاناما پرچم‌ خود را از ۵۹ کشتی ایرانی پس گرفت

فشار تحریم‎ها بر رژیم ایران سخت‎تر شده است. روز جمعه خبرگزاری رویترز گزارش داد پاناما که یکی از مهمترین کشورهایی است که کشتی‌‌ها از پرچم آن برای حمل و نقل در آب‌های بین‌المللی استفاده می‌کنند، از ماه مه سال ۲۰۱۹ پرچم خود را از ۵۹ نفتکش ایرانی پس گرفته است. توگو نیز ۳ پرچم و سیرالئون یک پرچم خود را از نفتکش‌های ایرانی پس گرفته‌اند.

نفتکش «گریس ۱» که تیرماه در جبل‎الطارق متوقف شد با پرچم پاناما تردد می‌کرد

آنها نگران‌اند تحت تحریم‎های آمریکا قرار گیرند. از سوی دیگر کشتی‌ها و نفتکش‌ها از پرچم جمهوری اسلامی ایران استفاده نمی‌کنند چون اشخاص حقیقی یا حقوقی که کشتی‌ها را در ایران رجیستر می‌کنند ممکن است مشمول تحریم‌های آمریکا باشند و این مشکل‌‌آفرین است.

اغلب شرکت‌های بیمه یا بانک‌ها نیز با کشتی‌های حامل پرچم ایران کار نمی‌کنند چون این کار همکاری با دولت جمهوری اسلامی ایران تلقی می‌شود.

مسئله دیگر نیز احتمال بازرسی از کشتی‌ها توسط گمرک کشورهای مختلف است که موجب تاخیر در تحویل محموله این کشتی‌ها می‌شود و هزینه‌ها را بالا می‌برد.

لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

در جمهوری اسلامی پاچه‌خواری کارساز است؛ مونسان از ریاست به وزارت رسید‍!

cafeliberal

مهناز افشار از ایران فرار نکرده! او فقط به ایران بازنگشته

cafeliberal

اعتراض وکیل محمدرضا شجریان به صدور منع تعقیب برای حسین شریعتمداری!

cafeliberal

تشدید جنگ لفظی بین ایران و آمریکا در سایه تهدیدهای نظامی

cafeliberal

محمدعلی نجفی به زندان بازگردانده شد

cafeliberal

چرا سپاه پاسداران بزرگ نمی شود ؟

Jahan