برادران فریدون زیر تیغ: طرح عدم کفایت و استیضاح حسن روحانی در مجلس؛ برگزاری دادگاه حسین فرویدن به زودی!

مجتبی ذوالنور نماینده قم در مجلس شورای اسلامی روز یکشنبه ۲۸ بهمن‌ماه طرح استیضاح حسن روحانی را به جریان انداخته و اعلام کرده ۱۰ نماینده مجلس شورای اسلامی این طرح را امضا کرده‌اند. همزمان سخنگوی قوه قضاییه از برگزاری نخستین جلسه محاکمه حسین فریدون در روزهای آینده خبر داده است.

حسن و حسین فریدون

مجتبی ذوالنور نماینده قم در مجلس شورای اسلامی و عضو جبهه پایداری روز یکشنبه ۲۸ بهمن‌ماه و در حاشیه نشست علنی پارلمان در گفتگو با خبرنگاران اعلام کرد طرح استیضاح حسن روحانی در ۱۴ بند آماده شده است و طی نخستین ساعات کاری مجلس شورای اسلامی در روز یکشنبه ۱۰ نماینده این طرح را امضا کرده‌اند.

«عدم برخورد با بیکاری»، «سوءمدیریت در کنترل بازار ارز»، «وارد آمدن خسارت به منافع ملی»، «سوءمدیریت در کنترل قیمت کالاها» از جمله محورهای ۱۴گانه طرح عدم کفایت و استیضاح حسن روحانی است.

پیش از این نیز طرح استیضاح حسن روحانی از سوی تعدادی از نمایندگان تهیه و تدوین شده بود اما پیگیری نشد. امروز نیز مجتبی ذوالنور در شرایطی در حاشیه نشست علنی اقدام به جمع‌آوری امضا برای به جریان انداختن طرح استیضاح روحانی کرده است که اعضای هیئت رئیسه مجلس دهم همواره از حسن روحانی و دولت حمایت کرده و امروز نیز به گزارش خبرنگاران پارلمانی مخالفت خود با جمع‌آوری امضا برای استیضاح رئیس جمهور را اعلام کرده بودند.

اما همزمان با این خبر، سخنگوی قوه قضاییه نیز گفته است نخستین جلسه محاکمه حسین فریدون برادر حسن فریدون به زودی برگزار خواهد. غلامحسین محسنی اژه‌ای سخنگوی قوه قضاییه در نشست خبری روز یکشنبه ۲۷ بهمن‌ماه به خبرنگاران اعلام کرد کیفرخواست پرونده حسین فریدون صادر شده و به همین زودی اولین جلسه هم برگزار می‌شود. علنی یا غیرعلنی بودن آن هم توسط قاضی مشخص می‌شود.

۲۰ نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در تاریخ ۱۶ بهمن‌ماه جاری در نامه‌‎ای به قوه قضاییه خواستار رسیدگی به پرونده حسین فریدون برادر حسن روحانی و مهدی جهانگیری برادر اسحاق جهانگیری شدند.

امضاکنندگان این نامه نمایندگان اصولگرای مجلس شورای اسلامی از جمله جواد کریمی قدوسی، سیدناصر موسوی لارگانی، ابوالفضل ابوترابی، سیدحسین نقوی حسینی و مجتبی ذوالنور بودند.

اکنون محسنی اژه‌ای در سخنان امروز خود گفته است «این پرونده قبل از اینکه آقایان نامه را بنویسند در تاریخ ۲ بهمن کیفرخواست صادر شده و به دادگاه ارسال و تعیین وقت صورت گرفته است که انشاالله اسفندماه دادگاه ایشان شروع شود.»

حسین فریدون تیرماه سال ۱۳۹۶ با اتهامات مالی و فساد اقتصادی توسط نیروهای اطلاعات سپاه پاسداران بازداشت شد اما چند روز بعد با وثیقه ۵۰ میلیارد تومانی و به بهانه ناراحتی قلبی از زندان آزاد شد.

پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۹۲ و پیروزی حسن روحانی، حسین فریدون به عنوان دستیار رئیس جمهور وارد پاستور شد. یکی از برجسته‌ترین نقش آفرینی‌های حسین فریدون در دولت یازدهم همراهی او با تیم مذاکره کننده هسته‌ای در لوزان سوئیس بود. گفته می‌شود او ریز مذاکرات را به صورت مستقیم به برادرش حسن روحانی، آن هم به گویش سرخه‌ای، منتقل می‌کرده است.

تاسیس صرافی هنگام حضور در دولت، نقش‌ داشتن در پرونده حقوق‌های نجومی، دست داشتن در انتصاب مدیر عامل بانک رفاه کارگران، نقش‌ داشتن در پرونده فساد مالی مدیرعامل پیشین بانک ملت و نقش داشتن در زیان سه هزار میلیارد تومانی بورس تهران از جمله مهم‌ترین اتهاماتی است که به حسین فریدون وارد می‌شود.

حسین فریدون یکی از رابط‌ها و رانت‌های وام‌های کلان و غیرقانونی در دولت یازدهم بوده است و همچنین رد پای او در پرونده حقوق‌های نجومی دیده می‌شود. برای نمونه علی رستگار سرخه‌ای، رئیس برکنار شده بانک ملت، که از چهره‌های شاخص در پرونده حقوق‌های نجومی مدیران دولتی و بانکی بود،از دوستان نزدیک حسین و حسن فریدون است. علی رستگار پس از افشای فیش‌های حقوق‌های نجومی با دستور قوه قضاییه و سپاه پاسداران بازداشت شد.

همچنین علی صدقی، مدیرعامل سابق بانک رفاه و یکی دیگر از چهره‌های شاخص در پرونده حقوق‌های نجومی با سفارش حسین فریدون منصوب شده بود. گفتنی است در رسانه‌های اصولگرا سخن از باندی به نام «باند سرخه‌ای»‌ها در سیستم بانکی مطرح شده بود که متهم به فساد اقتصادی گسترده شدند. ارتباط با رسول دانیال‌زاده نیز که به دلیل بیش از دو هزار میلیارد تومان بدهکاری به بانک‌ها بازداشت شده، از جمله اتهامات حسین فریدون اعلام شده است.

گفتنی است فساد اقتصادی و زد و بند مالی تنها حاشیه‌های برادر رئیس جمهور نبوده و همزمان با پرونده رانت‌خواری و تخلفات اقتصادی، تخلف تحصیلی او نیز مسئله‌ساز شد.

پس از آنکه ادعاهایی درباره تخلف تحصیلی حسین فریدون در دوران دکترا مطرح شد کمیته‌ سه‌‌نفره‌ای در کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس متشکل از محمد قمی، سید محمدجواد ابطحی و کارن خانلری از بهمن‌ماه ۱۳۹۵ برای بررسی نحوه قبولی و ادامه تحصیل حسین فریدون در دوره دکترای روابط بین‌الملل دانشگاه «شهید بهشتی» (دانشگاه ملی ایران) تشکیل شد.

سیدجواد ابطحی عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی و از اعضای کمیته پیگیری پرونده تحصیلی برادر رئیس‌جمهور روز پنجشنبه، ۱۳ اردیبهشت اعلام کرد  تخلف در روند تحصیلی حسین فریدون ثابت شده است اما در میان اعضای این کمیته درباره «قابل چشم‌پوشی بودن این تخلف» اختلاف نظر وجود دارد. تخلفات یاد شده مربوط به سازمان سنجش و آموزش کشور و همچنین دانشگاه «شهید بهشتی» در روند جذب حسین فریدون در این دانشگاه بوده است.

 

 

لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

ترامپ: ترکیه خارج از حد رفتار کند اقتصادش را نابود می‌کنم

cafeliberal

حقوق در یک نگاه

cafeliberal

عملیات دیجیتالی ـ سایبری مخفی پنتاگون علیه سپاه پاسداران

Jahan

وزارت دفاع عراق: تهدید سفیر ایران مبنی بر حمله به نیروهای آمریکایی از خاک عراق مردود است

cafeliberal

تحریم دو شخص و سه شرکت به اتهام کمک مالی به حزب‌الله لبنان

cafeliberal

ترویج باور‌های غلط به جای فرهنگ‌سازی  – کمپین حقوق بشر در ایران

cafeliberal