4.9 C
تهران
دوشنبه, ۲۸ بهمن , ۱۳۹۸

براندازان؛اصلی ترین چالش نیروهای امنیتی در سال آتی است

خامنه‌ای در ماههای گذشته گفته بود: آمریکایی‌ها ممکن است قصد ترفند داشته باشند تا برای سال ۹۷ اقداماتی علیه ایران انجام دهند اما درواقع برای سال ۹۸ نقشه کشیده باشند.

او با اشاره به وضع دوباره تحریم‌ها علیه ایران توسط ایالات‌متحده آمریکا گفت هدف آمریکایی‌ها با این تحریم‌ها ایجاد دو دستگی و اختلاف بین گروه‌ها بود تا عده‌ای را به خیابان بکشانند و نام آن را “تابستان داغ” گذاشتند.

بنا به گزارش‌ها در تابستان امسال در چند شهر ایران، در اعتراض به گرانی‌ها و کمبودها صدها نفر به خیابان آمدند و اعتراض کردند. اعتراضات خیابانی در ایران از دی ماه ۹۶ آغاز شد که عده‌ای در آن کشته شدند.

خامنه‌ای در رابطه با “تابستان داغ” افزود: “آمریکایی‌ها اول سال اعلام کردند که ایران، تابستان داغی خواهد داشت و ۴۰سالگی را نمی‌بیند. “

یکی از شیوه هایی که جمهوری اسلامی آن را ابزار براندازی می داند ، فضای مجازی است، جمهوری اسلامی  همچنین به درستی میزان تاثیر گذاری شبکه‌های اجتماعی را بر جامعه ایران دریافته است؛ اما همچنان سیاست فیلترینگ را در پیش دارد؛ به‌خصوص در آستانه و یا پس از بحران‌های سیاسی- اجتماعی.

طی ماه‌های گذشته جمعی از کاربران پرمخاطب توییتر از سوی مراجع قضایی و اطلاعاتی احضار شده‌اند.

یکی از این بازداشت شدگان که خواسته است نامش محفوظ بماند، در این‌باره به «پایگاه خبری زیتون» گفته است که در طی دوران بازداشت توسط اطلاعات سپاه از سوی بازجو برای «پایین کشیدن فیتیله توییترش» مورد فشار قرار گرفته است.

به گفته این روزنامه‌نگار، بازجو تلویحا به او گفت که دعوای نظام در سال آینده با براندازان است، اما اگر دیگر کاربران پر مخاطب به انتقادات خود در شبکه‌های اجتماعی ادامه بدهند، در میان این دعوا له خواهند شد.

بر این اساس، فصل مشترک جلسات بازجویی تمامی این افراد، در خواست برای عدم فعالیت در توییتر و یا همکاری با کارشناسان امنیتی و قضایی در خصوص مطالب منتشر شده در حساب‌های کاربری‌شان است.

یکی دیگر از فعالان اجتماعی که ماه گذشته توسط وزارت اطلاعات احضار شده بود٬ به دلیل همین فشارها، حساب کاربری‌اش را در توییتر بست زیرا از او خواسته شده بود که «با هماهنگی کارشناسش» توییت کند.

به گفته این افراد دستگاه‌های اطلاعاتی با پیش‌بینی وقوع بحران‌های اجتماعی٬ سیاسی و اقتصادی در سال آینده٬ از هم اکنون اقدام به کنترل شبکه اجتماعی توییتر کرده‌اند.

نام یکی از مدیران میانی دولت روحانی که اتفاقا از کاربران پرمخاطب توییتر نیز نیست، در میان بازداشت‌شدگان اخیر دیده می‌شود. او نیز به رغم اینکه مخاطبان چندانی در توییتر ندارد، از سوی کارشناس برای حذف اکانت توییترش مورد فشار قرار گرفته است.

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران نیز به تلاشهای مخالفان در فضای مجازی اشاره کرده اما آنها را بیش از آنکه کاربر حقیقی بداند ، ربات دانسته وی در واکنش به برنامه‌ای تلویزیونی درباره روبات‌هایی که حساب‌های جعلی در توییتر ایجاد کرده و مطالبی در حمایت تغییر نظام ایران را منتشر می‌کنند، در توییتر خود نوشت: توییتر حساب‌های کاربران واقعی ایرانی از جمله مجریان تلویزیون و دانشجویان را به این اتهام که آنان بخشی از “عملیات نفوذ” هستند، می‌بندد. چطور است نگاهی بیندازیم به ربات‌هایی در تیرانا (پایتخت آلبانی) که برای ترویج پروپاگاندای “تغییر نظامی” استفاده می‌شوند که از سوی واشنگتن به راه افتاده است.

از سوی دیگر دادستان  تهران نیز در تهران با اشاره به بازتاب گسترده خبرها در اینترنت، از جمله خبر شکنجه اسماعیل بخشی یا تجاوز به زهرا نوید‌پور گفت: در فضای مجازی یک شایعه می‌تواند وضعیت کشور را به هم بریزد

جعفری دولت‌آبادی گفت: امروز می‌بینید که در فضای مجازی با انتشار یک فیلم یا دروغ و شایعه ممکن است وضع کشور به هم بریزد. دیدیم که یک شایعه پخش می‌کنند و اعلام تجاوز به فرد یا خودکشی را نسبت می‌دهند و اخیرا هم شکنجه را دیدید که نسبت دادند و تمام قوای کشور را درگیر کردند.

او دلیل این امر را استفاده وسیع از اینترنت دانست و گفت: جهان به سوی تکنولوژی پیش می‌رود و در زمینه‌های مختلفی حتی علیه مقدسات و ارزش‌های دینی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

وزارت خزانه‌داری آمریکا دو شبکه مرتبط با برنامه موشکی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و وزارت دفاع را تحریم کرد

cafeliberal

از انقلاب مخملی چکسلواکی چه می‌دانیم؟ اندی کاپسا

cafeliberal

آزادی آری، اما آزادی نه!

Jahan

تصمیم اسرائیل برای انضمام دره اردن و کرانه باختری عملی می‌شود

cafeliberal

شاهزاده رضا پهلوی: ما به اندازه ۸۵ میلیون سهم باید نسبت به ایران احساس تعلق و مسئولیت داشته باشیم

cafeliberal

صالحی از راه‌اندازی یک زنجیره ۳۰ تایی سانتریفیوژهای نسل ششم خبر داد

cafeliberal
ajax-loader