برایان هوک در کنفرانس مطبوعاتی لندن: در ایران مردم عادی رنج می‎برند ولی آمریکا در کنار آنهاست

 برایان هوک مسئول امور ایران در وزارت خارجه آمریکا، جمعه ۲۸ ژوئن (هفتم تیرماه)، طی سخنانی در یک کنفرانس مطبوعاتی در لندن با بیان اینکه مردم ایران دوست ندارند میلیادرها دلار پول آنها صرف جنگ سوریه، حزب‌‏الله، حماس، حوثی‌های یمن و عراق شود تاکید کرد آمریکا نیز چنین چیزی را نمی‎خواهد.

برایان هوک در کنفرانس مطبوعاتی درباره سیاست‌های جمهوری اسلامی؛ لندن؛ ۲۸ ژوئن ۲۰۱۹

هوک که پس از تور خاورمیانه‎ای خود برای مذاکره با رئیس سازمان بین‌المللی دریانوردی به لندن سفر کرده، در یک کنفرانس مطبوعاتی که در دو بخش برگزار شد به پرسش‏‌های خبرنگاران از رسانه‎های مختلف پاسخ داد. مضمون این کنفرانس مطبوعاتی بیشتر در مورد تحولات خاورمیانه، تحریم‏‌های علیه جمهوری اسلامی ایران و احتمال درگیری نظامی در منطقه بود.

هوک تاکید کرد که دولت آمریکا در کنار مردم ایران است و در سیاست خارجی خود مشخص کرده که خواست مردم ایران با خواست دولت آمریکا اشتراکات فراوانی دارد.

به گزارش رویترز، هوک درباره تجارت با ایران نیز گفت که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بخش بزرگی از اقتصاد ایران را تحت کنترل خود دارد و وقتی کشورها وارد تجارت با ایران می‌‏شوند نمی‎دانند که به تروریسم کمک می‌‏کنند یا با مردم ایران تجارت می‎کنند. او تاکید کرد که کشورها بین معامله با جمهوری اسلامی ایران و تجارت با آمریکا باید یکی را انتخاب کنند و معمولاً آمریکا را انتخاب می‎کنند.

او که پیش از این نیز تهدید کرده بود، آمریکا هر کشوری را که از ایران نفت خریداری کند، تحریم می‌کند، امروز نیز تاکید کرد: «تنها دو گزینه برای شرکت‌های اروپایی وجود دارد، تجارت با واشنگتن یا تجارت با تهران.»

رژیم ایران بارها دیپلماسی را رد کرده؛ تحریم‎ها کارساز بوده

نازنین انصاری مدیرمسئول کیهان لندن که در هر دو بخش این کنفرانس حضور داشت از هوک ‎پرسید: «طی ماه‌های اخیر ما پیام‎هایی را که شما برای مردم ایران داشتید پوشش دادیم، و اینکه جمهوری اسلامی مشغول چه فعالیت‎هایی است و همچنین واکنش‎هایی که آنها در پاسخ به پیام‌‏های شما نشان دادند. شما همیشه تاکید کردید خواهان جنگ با ایران نیستید. چیزی که شما می‎خواهید اینست که ایران به میز مذاکره بازگردد ولی به نظر می‎رسد با توجه به سرعت رویدادها و همچنین تهدیدهای رهبران جمهوری اسلامی، احتمال یک برخورد متقابل وجود دارد. به نظر شما اروپایی‎ها برای اینکه قادر به تاثیرگذاری بر رهبران جمهوری اسلامی باشند چه کاری می‎توانند انجام دهند؟ موضوع تهدیدات زمامداران جمهوری اسلامی بسیار جدی است!»

برایان هوک در پاسخ گفت، «من معتقدم ایران راه دیپلماسی را بیش از همیشه رد کرده؛ اگر به سخنان پمپئو وزیر خارجه در ماه مه سال گذشته در مورد توافق [اتمی] رجوع کنید ما درها را برای دیپلماسی باز گذاشته بودیم و رئیس جمهوری بطور مداوم می‎گفت که از تماس تلفنی از سوی رژیم ایران استقبال خواهد کرد و مایک پمپئو نیز گفته بود که با توجه به شرایط  مطرح شده می‎توانیم مذاکره کنیم. پرزیدنت ترامپ از طریق [شینزو] آبه نخست وزیر ژاپن در سفر تاریخی او به تهران و دیدار با مقامات جمهوری اسلامی به دنبال باز کردن راهی برای مذاکره بود اما از طریق مقام‎های جمهوری اسلامی و چند سری توییت توسط رهبر جمهوری اسلامی این پیشنهاد دیپلماتیکِ نخست وزیر ژاپن رد شد و در حالی که او هنوز در خاک ایران بود تانکرهای نفتکش ژاپن را هدف قرار دادند.»

این مقام وزارت خارجه آمریکا ادامه داد: «ایران بارها دیپلماسی را رد کرده، یک پرسش دیروز از پرزیدنت ترامپ شد که با ایران چه خواهی کرد، او وقت زیادی [برای تصمیم] داشته، ما تحریم‎های زیادی را طراحی کردیم که موثر بوده‌اند و با این روشی که رژیم ایران جواب داده نشان می‎دهد که آنها می‎دانند تحریم‎ها کارساز بوده.»

هوک افزود: «از سال ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۷ ایران موفق شد از طریق شبه‌نظامی‎ها سیاست خارجی خشونت‎بار خود را پیش ببرد که این باعث شد بیشتر تحت فشار قرار گیرد و اقدامات آنها اثرات منفی بیشتری برای آنان داشت. آنها حملاتی را که کرده‌اند انکار می‎کنند ولی ما مطلع هستیم که در حال تجهیز شبه‌نظامیان‎ هستند و این را هم انکار می‌کنند.»

وی تاکید کرد، «ارسال کمک‌های تسلحیاتی مرگبار برای حوثی‎ها تحت هیچ شرایطی قابل قبول نیست. آنها باید فرقه‌گرایی‌ در منطقه را متوقف کنند و دست از ایجاد گروه‌های شیعه برای به دست گرفتن کنترل خاورمیانه بردارند. این یک حکومت مذهبی است که می‎خواهد خاورمیانه را به دلخواه خودش بسازد، رژیم‎های مارکسیستی- مذهبی منطقه را عمیقاً فلج می‎کنند. در ایران مردم عادی رنج می‎برند و خشونت شدیدتری علیه آنها اعمال می‎شود.»

نازنین انصاری در بخش دوم کنفرانس هوک نیز از او سوالاتی پرسید و گفت، «شما مطرح کردید که قرار است شخص ظریف مورد تحریم قرار بگیرد. آیا این فقط شامل دارایی‎های او می‎شود یا شامل محدودیت سفر او به خارج مثلاً ممنوعیت سفر او به آمریکا نیز می‌شود؟ پرسش دوم بطور کل در مورد مردم ایران است، گروه ققنوس در ایران نتایج یک نظرسنجی را در مورد نظر مردم ایران درباره پرزیدنت ترامپ در داخل ایران منتشر کرده. آنها ۷۲۰۰ پاسخ دریافت کردند که ترامپ را محبوب‌ترین سیاستمدار خارجی در ایران می‌دانند. ولی شما وقتی درباره ایران  صحبت می‌کنید از آن [و نه از جمهوری اسلامی] به عنوان یک تهدید یاد می‎کنید! این احتمالاً ایرانی‎ها را ناراحت می‌کند چرا که آنها دوباره از دسامبر سال ۲۰۱۷ اعتراض می‌کنند و آرزوی خود را برای تغییر در ایران نشان می‎دهند. با این زبان و لحن پرزیدنت ترامپ آیا فکر نمی‎کنید باعث سرخوردگی مردم داخل ایران شود؟»

در پاسخ، برایان هوک ترجیح داد در مورد جزییات تحریم احتمالی ظریف سکوت کند اما درباره پرسش دوم گفت، «سیاست خارجی ما این بوده که یک راه حل دیپلماتیک پیدا کنیم و کاملاً در این مورد شفاف‎سازی کردیم و یک استراتژی که نشان دهد کاملاً در کنار مردم ایران ایستاده‎ایم و پرزیدنت ترامپ این را انجام داده و در نشست عمومی سازمان ملل بر آن تاکید کرد. در سفر پمپئو به کالیفرنیا ایرانی‎ها به دیدار او آمدند و او برایشان سخنرانی کرد و خود من هم دائم این پیام را به مردم ایران دادم که کنار آنها ایستاده‎ایم و از خواست آنها برای داشتن یک حکومت مقبول حمایت می‎کنیم.»

او در مورد نتیجه‌ی تحقیق «پروژه ققنوس ایران» نیز گفت، «من تحقیقی را که شما اشاره کردید ندیده‎ام اما از نتیجه آن تعجب نمی‌کنم. ما به حمایت خود از مردم ایران ادامه خواهیم داد. بسیاری فکر می‎کنند ما می‎خواهیم رفتار رژیم تغییر کند و به دنبال چیزهایی که مردم ایران از ما خواستند هستیم. آنها نمی‎خواهند میلیاردها دلار به خارج از ایران فرستاده شود و ثروت آنها صرف سلاح شیمیایی در جنگ سوریه و حمایت از حوثی‎ها و حزب‎الله و حماس شود. آنها می‎خواهند ببینند این همه ثروت برای خودشان صرف می‌شود و ما از رژیم ایران می‎خواهیم از فرستادن این سرمایه به خارج از ایران خودداری کند.»


لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

ظریف در دوام نیاوردن نیز دوام نیاورد! تأیید نقش ظریف برای نظام در «شرایط خطیر کنونی»

cafeliberal

بازداشت دزدان دانه درشت و میلیاردی و آزادی آنها ظرف کمتر از یک روز

cafeliberal

دولت ۷۰۰ میلیون دلار به مترو تهران بدهکار است

cafeliberal

کالاهای تقلبی اسلامگرایی برای فروش در بازار کساد حکمرانی؛ مجید محمدی

cafeliberal

دو تصویر از دو رهبر

cafeliberal

اکبر گلپایگانی؛ ۶۰سال حضور روی صحنه

cafeliberal