برایان هوک در گفتگو با کیهان لندن: جمهوری اسلامی دشمن مشترک کشورهای منطقه است

احمد رأفت – در پایان «کنفرانس وزیران برای ارتقای آینده صلح و امنیت در خاورمیانه»، کیهان لندن فرصت یافت نظر برایان هوک رئیس کارگروه ویژه مسائل ایران در وزارت خارجه آمریکا را در رابطه با دستاوردهای این کنفرانس جویا شود. برایان هوک به کیهان لندن گفت: «این اجلاس وزیران برنامه جامعی را در دستور کار خود قرار داده بود و ما در زمینه‌های گوناگونی صحبت کردیم. شخصا فکر می‌کنم مهمترین دستاورد این کنفرانس ارتقاء در روابط و همگرایی کشورهای عربی با اسرائیل باشد. آنها در مقابله با تهاجم رژیم ایران در منطقه توانایی‌های خود را به اشتراک گذاشتند.»

دستور کار کنفرانس ورشو بسیار جامع بود

در جریان این کنفرانس، برخی از شرکت‌کنندگان چون مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل و یوسف‌بن‌علوی عبدالله  وزیر خارجه سلطان نشین عمان، صحبت از ورود خاورمیانه به عصر جدیدی کردند. عصری که می‌تواند نقطه پایانی باشد برای چند دهه جنگ و مقابله بین کشورهای عربی و اسرائیل. در همین رابطه برایان هوک در پاسخ به پرسش کیهان لندن گفت: «ما شاهد پیشرفتی در این زمینه هستیم. زمانی که عرب‌ها و اسرائیلی‌ها چشم در چشم روبروی هم قرار گیرند، یعنی اتفاق مهمی افتاده است. اتفاقی که برای تمام کشورهای جهان مهم است و باید به آن توجه کنند.»

در ادامه‌ رئیس کارگروه مسائل ایران در وزارت خارجه آمریکا می‌افزاید: «همکاری عرب‌ها با اسرائیل در رابطه با ایران بسیار مثبت است و می‌تواند بستر همکاری در دیگر زمینه‌ها را نیز مهیا سازد.» اشاره برایان هوک به نشستی پشت درهای بسته است که در این کنفرانس در رابطه با طرح کاخ سفید برای پایان دادن به بحران فلسطین برگزار شد. برایان هوک در خاتمه این گفتگوی کوتاه با کیهان لندن می‌گوید: «توجه مشترک اسرائیل و کشورهای عربی به ایران به دلیل نگرانی‌های امنیتی آنهاست. کشورهای عربی و اسرائیل به دنبال بنیادهای نوینی هستند و دشمن مشترکی به نام جمهوری اسلامی ایران این زمینه را آماده ساخته است.»

نتانیاهو در کنار وزیر خارجه یمن و دیگر نمایندگان کشورهای عربی در کنفرانس ورشو؛ ۱۴ فوریه ۲۰۱۹

در نشستی که در رابطه با برون رفت از بحران فلسطین در پشت درهای بسته، با حضور جرد کوشنر مشاور و داماد دونالد ترامپ، وزرای خارجه کشورهای عرب و نخست وزیر اسرائیل برگزار شد، نگرانی مشترک در مورد تهدیدی به نام جمهوری اسلامی در صدر گفتگوها قرار داشت. بر مبنای ویدئوی کوتاهی که نخست وزیر اسرائیل از این نشست منتشر کرده است، سیاستمداران عرب با لحنی بسیار تند در مورد جمهوری اسلامی صحبت می‌کنند. خالد‌بن‌احمد آل‌خلیفه وزیر خارجه بحرین، از جمهوری اسلامی به عنوان «بزرگترین مشکل در تاریخ معاصر کشورهای عربی» نام می‌برد. وی جمهوری اسلامی را «حکومتی نئوفاشیست» می‌خواند که «سدی بر سر راه حلی برای پایان دادن به بحران فلسطین و اسرائیل است». خالد‌بن‌احمد آل‌خلیفه می‌گوید «اگر پول‌های کثیف، اسلحه و سربازان جمهوری اسلامی نبود، ما به حل اختلاف با اسرائیل بسیار نزدیک می‌بودیم.»

شیخ عبدالله‌بن‌زیاد آل‌نهیان، وزیر خارجه امارات متحده عربی، نیز در این جلسه از حق اسرائیل برای حمله با پایگاه‌های جمهوری اسلامی در سوریه اشاره می کند و می‌گوید: «هر ملتی حق دارد وقتی از سوی ملتی دیگر به چالش کشیده شود، از خود دفاع کند». عادل الجبیر وزیر مشاور در امور خارجی ولیعهد پادشاهی سعودی، در این نشست حمایت جمهوری اسلامی از گروه‌های شبه‌نظامی فلسطینی چون جهاد اسلامی و حماس را «ضربه‌ای سخت» به دولت خودگردان فلسطین به رهبری محمود عباس ارزیابی می‌کند. الجبیر که تا چندی پیش وزیر خارجه پادشاهی سعودی بود، در ادامه سخنانش می‌گوید: «حکومت ایران از حماس و جهاد اسلامی حمایت می‌کند و تشکیلات فلسطینی را زیر سئوال می‌برد.» به گفته این مقام سعودی «منطقه بدون صلح بین اسرائیل و فلسطینی‌ها روی ثبات به خود نخواهد دید، منتهی شرارت‌های جمهوری اسلامی ایران مانعی در برابر این روند است.»

عادل الجبیر برجام  را توافقی خواند که «زمینه مساعدی برای دسترسی ایران به سلاح هسته‌ای به وجود آورده است»، در حالی که اتحادیه اروپا باقی ماندن در این توافق را تنها راه برای جلوگیری از دستیابی جمهوری اسلامی به سلاح‌های اتمی ارزیابی می‌کند. موضعی که فدریکا موگرینی مقام ارشد سیاست خارجی و امنیت اروپا، در دیداری که روز شنبه در بروکسل با مایک پمپئو داشت نیز بر آن اصرار ورزید، و دعوت مایک پنس معاون رئیس جمهور آمریکا، که در ورشو از کشورهای اروپایی خواسته بود از توافق هسته‌ای خارج شوند و به آمریکا بپیوندند، را بی‌پاسخ گذاشت.

 

لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

نقش «پیش‌پرده» در تاریخ سیاسی- اجتماعی ایران

cafeliberal

دونالد ترامپ نیویورک تایمز را به "خیانتی بزرگ" متهم کرد

cafeliberal

اعتصاب سراسری اپوزیسیون سودان شروع شد

cafeliberal

اعتراف وزیر نفت ایران به مذاکره پشت پرده برای فروش نفت کشور

cafeliberal

محمد جواد ظریف در دیدار با رهبران عراق، از آن ها شنید که نباید بحران را دامن زد و عراق حاضر به میانجیگری است

cafeliberal

اردوغان و روسای جمهوری چندین کشور دیگر جهان، درگذشت همسر رئیس جمهوری اسرائیل را تسلیت گفتند

cafeliberal