3.9 C
تهران
یکشنبه, ۶ بهمن , ۱۳۹۸

برخلاف گفته های خامنه ای، حسن روحانی گفت که بازگشت آمریکا به برجام و لغو تحریم ها، راه مذاکرات را هموار می کند

برخلاف گفته های خامنه ای، حسن روحانی گفت که بازگشت آمریکا به برجام و لغو تحریم ها، راه مذاکرات را هموار می کند

روحانی، رئیس جمهوری ایران می‌گوید اگر آمریکا تحریم‌ها یش را برعلیه ایران متوقف کند و به برجام برگردد، ما آماده ی مذاکره هستیم اما درست در همین زمان عراقچی معاون وزارت خارجه دولت ایران  گفته است هرگونه مذاکره با آمریکا منتفی است. رهبر حکومت، در سخنان اخیر خود، همین موضوع را دوباره تکرار کرد.

تحلیلگران می گویند: اظهارات ضد و نقیض روحانی و عراقچی درباره مذاکره با آمریکا  بیانگر وجود تنش در بین جناح های تندرو وابسته به خامنه ای و جناح میانه رو در حکومت اسلامی است .

در آخرین اظهارات روحانی آمده است: «هر زمان که امریکا نظرش را تغییر دهد و  تحریم‌های به گفته ی وی “ظالمانه” را کنار گذاشته و نسبت به تعهدات اش پای بند باشد و به میز مذاکره‌ای که خودشان ترک کردند و برهم زدند بازگشتند، راه به روی آنها باز خواهد بود .»

این سخنان در حالی بیان شد که خامنه ای پیشتر گفته بود: «مطلقا» با آمریکا مذاکره نمی‌کنیم، چرا که به گفته وی، “‌مذاکره هیچ فایده‌ای ندارد و ضرر هم دارد”».

عراقچی، معاون وزارت خارجه ایران نیز دیروز (چهارشنبه) پس از ورود به قطر گفته بود: «هرگونه مذاکره با آمریکا منتفی است» .

به گفته آگاهان، سیاست خارجی حکومت، توسط علی خامنه ای و سپاه پاسداران تعیین می شود. ولی روحانی می کوشد در مقام رئیس جمهوری، سیاست مستقلی داشته باشد. اما تاکنون در این راه دستاوردی نداشته است.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری ایالات متحده، پیشتر گفته بود که ایالات متحده  خواستار مذاکره با ایران است، ولی قصد تغییر رژیم ندارد و تنها هدفش، جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح اتمی است.

درهفته‌های اخیر تنش میان ایالات متحده و رژیم ایران در منطقه بالا گرفته است و بسیاری از کشورهای اروپایی، از جمله آلمان، فرانسه و همچنین کشورهای همسایه ایران مانند عراق،  کویت، عمان، قطر، چین و ژاپن تلاش بر میانجیگری و برقراری مذاکره ی جدید بین ایران و آمریکا را دارند.

نوشته برخلاف گفته های خامنه ای، حسن روحانی گفت که بازگشت آمریکا به برجام و لغو تحریم ها، راه مذاکرات را هموار می کند اولین بار در رادیو پیام اسرائیل. پدیدار شد.

لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

زندانیان تحت چه شرایطی می‌توانند از آزادی مشروط استفاده کنند؟  – کمپین حقوق بشر در ایران

cafeliberal

اهانت خطرناک نتانیاهو به ایران، اکبر گنجی – Gooya News

cafeliberal

شبی خونین در کربلا با ۱۸ کشته و نزدیک به ۱۰۰۰ زخمی

cafeliberal

راهکار جمهوری اسلامی برای خروج از بحران: «توسعه همگرایی در سیاست خارجی» و «غنی‌سازی اورانیوم» با کره‎شمالی!

cafeliberal

لیگ فوتبال دختران ایران؛ چهار بازیکن در گرماى بوشهر بیهوش شدند

cafeliberal

«صادرات نفت ایران می‌تواند به کمتر از نیم میلیون بشکه برسد»

cafeliberal
ajax-loader