برنامه دو سازمان امدادی برای نجات دوباره پناهجویان مدیترانه

هفت ماه بعد از آن که امدادگران مجبور شدند عملیات نجات و امدادرسانی به پناهجویان در دریای مدیترانه با کشتی “آکواریوس” را متوقف کنند، دو سازمان امدادی اعلام کرده‌اند، مأموریت خود در این دریا را با کشتی جدیدی به نام “اوشن وایکینگ” از سر خواهند گرفت.

سازمان‌های “اس‌او‌اس مدیترانه” و “پزشکان بدون مرز” اعلام کرده‌‌اند: «از آن جا که همواره تعداد زیادی از لیبی از طریق یکی از خطرناک‌ترین مسیر‌ها فرار می‌کنند و در دریای مدیترانه نیز به‌ندرت امکانی برای امداد و نجات وجود دارد برای ما آشکار بود که باید به دریا برگردیم.»

لیبی که از سال ۲۰۱۱ در جنگ داخلی به سر می‌برد از مدت‌ها پیش به یکی از مهم‌ترین مسیرها برای فرار پناهجویان آفریقایی به سوی اروپا تبدیل شده است.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

کشتی تحت پرچم نروژ

در سه سال گذشته حدود ۳۰هزار پناهجو نجات داده شده‌اند. کشتی جدید که با پرچم نروژ حرکت می‌کند با همکاری سازمان “پزشکان بدون مرز” تأمین مالی شده است. با این حال این کشتی برای انجام مأموریت خود کسر بودجه دارد.

سوفی باو، مدیر اجرایی “اس‌او‌اس مدیترانه” خواستار اعانهها و کمک‌های نقدی برای تأمین هزینه این کشتی شده است. به گفته او، این کشتی تنها برای هزینه‌های عملیاتی روزانه خود به حدود ۱۴هزار یورو بودجه نیاز دارد.

کشتی “اوشن وایکینگ” ۳۱ خدمه دارد و مجهز به یک کلینک پزشکی و چهار قایق نجات است و می‌تواند در هر مأموریت تا ۲۰۰ پناهجو را از دریا نجات دهد. این کشتی ۶۹ متری باید برای نخستین مأموریت خود از نروژ به دریای مدیترانه آورده شود.

در چند هفته گذشته چند کشتی خیریه که در دریای مدیترانه به نجات پناهجویان مبادرت کرده و آن‌ها را به ایتالیا آورده بودند توقیف شدند. کارولا راکته، کاپیتان کشتی امدادی آلمانی “سی ـ واچ” در همین رابطه برای مدتی کوتاه تحت حبس خانگی قرار گرفت. علیه او محاکمه‌ای به اتهام کمک به مهاجرت غیرقانونی به جریان افتاده است.

کشتی آکواریس که پیش از این در خدمت دو سازمان امدادی “اس‌اواس مدیترانه” و “پزشکان بدون مرز” بود فعالیت‌های خود را در دسامبر ۲۰۱۸ به دلیل مشکلاتی از قبیل ثبت پرچم و مشکلات قانونی دیگر متوقف کرد.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

انتقاد به سیاست اروپا

سازمان “اس‌او‌اس مدیترانه” با انتقاد از سیاست اروپا در امر مهاجرت می‌گوید: «از یک سال پیش ما ناظر بوده‌ایم که جامعه اروپایی مسئولیت خود در برابر آوارگان در مسیر دریای مدیترانه را انجام نمی‌دهد.»

سازمان “پزشکان بدون مرز” نیز به انتقاد از دولت‌های اروپایی پرداخته و می‌گوید: «کشورهای اروپایی نجات اضطراری در دریا را بدون ملاحظه پایان دادند و چنان فشاری بر کشتی‌های غیرنظامی وارد کرده‌اند که تقریبا هیچ کشتی امدادی در مرکز دریای مدیترانه نمی‌تواند فعال باشد.»

نجات توسط یک کشتی گردشگری

در این بین اعلام شده که کشتی گردشگری “مارلا دیسکاوری” در سواحل شبه‌جزیره “پلوپونز” یونان ۱۱۱ پناهجو که با قایقی راهی ایتالیا بودند را نجات داده است.

به گفته گارد ساحلی یونان، نجات‌یافتگان که در میان آ‌ن‌ها ۳۳ کودک نیز وجود دارد به بندر کالامانتای یونان منتقل شده‌اند.

این قایق یک شب قبل در حدود ۴۰ مایلی غربی “پلوپونز” دچار سانحه شده بود. هنوز معلوم نیست مهاجران از کدام کشورها آمده‌اند.


لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

راه‌پیمایی بزرگ در هنگ‌کنگ علیه قانون تسهیل اخراج از کشور

cafeliberal

"دولت آلمان در ایجاد وضعیت اسف‌بار پناهجویان در اقامتگاه‌های لیبی مقصر نیست"

cafeliberal

پیش‌نویس قوانین جدید مهاجرتی آلمان ارائه شد

cafeliberal

جنگل‌های هیرکانی ایران در فهرست میراث جهانی قرار گرفت

cafeliberal

برای سحر؛ دختری که فقط می‌خواست به ورزشگاه برود و فوتبال ببیند!

cafeliberal

درخواست آزادی هشت فعال محیط زیست در نامه‌ خانواده‌های آنان به رییس قوه قضاییه – کمپین حقوق بشر در ایران

cafeliberal