5.4 C
Tehran
پنج شنبه, 30 آبان , 1398

بزرگترین نمایشگاه هنری ایران طی ۹۰ سال گذشته در سال ۲۰۲۰ در بریتانیا افتتاح می‌شود

بنا به اعلام موزه‌ی ویکتوریا و آلبرت لندن در ماه اکتبر ۲۰۲۰ میلادی در این موزه  بزرگترین و گسترده‌ترین نمایشگاه بریتانیا در حوزه هنر و طراحی ایرانی در ۹۰ سال گذشته برگزار خواهد شد.

ورودی اصلی موزه ویکتوریا و آلبرت در لندن،

این نمایشگاه حدود ۳۰۰ اثر که نشانگر بخشی از تاریخ ۵۰۰۰ ساله بشری است را گردآوری کرده است.

«حماسه ایران» نشان‌دهنده‌ ایران باستانی، پس از تسلط اسلام و معاصر بوده و داستان یک کشور از ۳۰۰۰ سال پیش از میلاد تا کنون را روایت می‌کند.

در این موزه دست‌نوشته‌های نورپردازی شده، آثار فلزی، مجسمه، اشیاء سرامیک، فرش‌ها و منسوجات و همچنین عکس و فیلم به نمایش گذاشته خواهد شد. این آثار از کلکسیون موزه‌ ویکتوریا و آلبرت و سایر موزه‌های معتبر در دنیا و حتی مجموعه‌های خصوصی مانند کلکسیون هنری ساریخانی گردآوری شده‌اند.

صفحه‌ای از شاهنامه دستنویس برای شاه طهماسب- ۱۵۳۵-۱۵۲۵، تبریز. مجموعه سارخانی

تریسترام هانت مدیر موزه ویکتوریا و آلبرت در کنفرانس خبری اخیر خود گفته است: «در زمانی که به نظر می‌رسد صرفا  تنش‌ بین شرق و غرب افزایش می‌یابد، این نمایشگاه به دنبال این هدف حیاتی و مهم است که مخاطبان بریتانیایی قادر باشند در مورد هنر و طراحی و فرهنگ یکی از از بزرگترین تمدن‌های تاریخی جهان چیزهای بیشتری بیاموزند.»

چند روز پس از کنفراس خبری، هانت در گفتگو با خبرنگاران مستقل گفت او در حال مذاکره و گفتگو با سفارت جمهوری اسلامی ایران در لندن و همچنین موزه ملی ایران است تا اشیایی برای ارائه در نمایشگاه به امانت گرفته شود.

او گفت که «این مذاکرات با روابط تنش‌آلود میان ایران و غرب پیچیده‌تر شده. ایالات متحده از قرارداد هسته‌ای با ایران خارج شده و تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی را شدیدتر کرده است.»

هانت اذعان کرد که شرایط پیچیده و دشوار ژئوپلتیک کنونی می‌تواند شرایط در اختیار گذاشتن این امانت‌ها از سوی موزه ملی ایران را دشوارتر کند.

به عقیده‌ی هانت، با اینهمه چنین وضعیتی نمایشگاه را بیشتر حائز اهمیت می‎کند چرا که بسیار مهم و اساسی است که « ما در مورد روایت‌های گسترده‌ای که از این کشور وجود دارد فکر کنیم و چیزهایی از تمدن این قلمرو بشناسیم» که در مجموع ایران را شکل می‌دهند.

موزه ویکتوریا و آلبرت لندن
نمای دیگری از موزه ویکتوریا و آلبرت در لندن

در این نمایشگاه، وی‌.اند.اِی (V&A) کلکسیونی از هنر ایرانی است که تاریخش به دهه ۱۸۷۰ باز می‌گردد. آثار موجود در آنجا شامل فرش ارزشمند و فاخر اردبیل متعلق به قرن شانزده است که قدیمی‌ترین فرش دارای مورخه– ثبت شده در خود فرش و از این سبک- موجود در دنیاست که در ۱۸۹۳ به قیمت ۲۰۰۰ پوند توسط موزه خریداری شده است و در معرض نمایش دائمی است (هر چند چراغ‌های داخل محوطه نگهداری از هر نیم ساعت ده دقیقه روشن می‌شود تا از محو شدن رنگها جلوگیری شود.)

وی‌.اند.اِی (V&A) بزرگترین موزه هنر و طراحی جهان است. مجموعه‌ای بیش از ۲.۳ میلیون اشیاء در آن نگهداری می‌شود که بیش از ۵۰۰۰ سال گستره تاریخ بشر را پوشش می‌دهد.

ملکه ویکتوریا سنگ بنای این موزه را در سال ۱۸۹۹ گذاشته است.

*منبع: تایمز مالی
*ترجمه و تنظیم از کیهان لندن

لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

در ایران به ازای هر پزشک، سه آخوند وجود دارد!

cafeliberal

هشدار یک عضو کابینه نتانیاهو در مورد احتمال حمله ایران به اسرائیل

cafeliberal

خون‌آشام پرنده، روباه پرنده، کدام حقیقت دارد؟

cafeliberal

نتانیاهو نتوانست کابینه برپا کند و اسرائیل دوباره به بحران پارلمانی وخیم کشانده شد

cafeliberal

جشن باشکوه مهرگان در نیویورک، اهداى ٣۵٠ هزار دلار براى بازسازى حوض ایران

cafeliberal

اتومبیل، حجاب، پیامک؛ چهل سال هتک حرمت حریم خصوصی شهروندان

cafeliberal