بسته‎های «روانی- امنیتی» برای مقابله با ماجراجویی‎های جمهوری اسلامی

یکی از تاکتیک‌های مؤثر در «hybrid warfare» (جنگ‎های هیبریدی یا ترکیبی) بمباران روانی با چاشنی عملیات خاص امنیتی یا نظامی است که در آن رژیم A رژیم B را هدف قرار می‌دهد و نهادهای امنیتی B را به شدت با خود درگیر می‎کند.

نتانیاهو فروردین ۱۳۹۸ در مجمع عمومی با نشان دادن تصویری از انبار «تورقوزآباد» در تهران ادعا کرده بود رژیم ایران  ۱۵ کیلوگرم مواد رادیواکتیو را از این تاسیسات خارج کرده

این تاکتیک گاهی می‎تواند در چارچوب یک عملیات خرابکارانه کنترل شده آفندی و محدود طراحی شود و یا صرفاً جنبه روانی داشته باشد؛ گاهی نیز ترکیبی از هر دو مورد است. محور اصلی به کار گرفتن این شیوه، بازوهای اجرایی و میدانی رژیم A در خاک B است و با توجه به هدف طراحان این عملیات، می‎تواند از پیش اعلام شده باشد و یا پس از انجام آن اعلام شود.

شیوه اعلام آن نیز با توجه به هدف طراحان متفاوت است. گاهی رژیم A تصمیم دارد برای به رخ کشیدن توانایی خود و یا هشدار رسمی به طرف مقابل، انجام این عملیات را رسانه‎ای کند و گاهی بر اساس تصمیم نهادهای امنیتی صرفاً گزارش این عملیات از کانال‌های محرمانه و سرّی مستقیم یا غیرمستقیم از طریق دولت ثالث به نهادهای امنیتی یا مقامات تصمیم‌گیرنده‌ی رژیم B منتقل می‎شود.

واکنش‎های مقامات رژیم B و شیوه‎های دفاعی آنها در برابر این نوع حملات متفاوت و برای رژیم مهاجم بسیار با اهمیت است.

در مهرماه سال ۱۳۹۷، بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل در مجمع عمومی سازمان ملل مدعی شد رژیم ایران در منطقه‌ «تورقوزآباد» در جنوب تهران در پوشش یک قالیشویی  تأسیسات سرّی اتمی «برای انبار کردن حجم وسیعی از تجهیزات و مواد از برنامه مخفی اتمی» دارد. هرچند جمهوری اسلامی این قضیه را رد کرد اما فروردین سال ۱۳۹۸ بازرسان آژانس بین‎المللی انرژی اتمی از این انبار بازدید و نمونه‎برداری کردند.

حالا، پنجشنبه ۱۱ ژوئیه (۲۰ تیرماه)، کانال ۱۳ اسراییل گزارش داده است که بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پس از چند بازدید و آزمایش خاک انبار تورقوزآباد آثار مواد رادیواکتیو در آن کشف کرده‌اند و در مورد صحت ادعای نخست‌وزیر اسراییل به قطعیت رسیده‌اند.

در این میان، چهارشنبه ۱۰ ژوئیه (۱۹ تیرماه)، دونالد ترامپ در توییتی نوشته بود، «ایران مدت‌هاست دارد بطور مخفیانه غنی‌سازی می‌کند، با نقض کامل توافق وحشتناک ۱۵۰میلیارد دلاری که جان کری و دولت اوباما امضا کردند. به یاد بیاورید که آن توافق قرار بود چند سال بعد منقضی شود. تحریم‌ها به زودی بطور قابل توجهی بیشتر خواهد شد.»

همزمان گزارش شد نتانیاهو و ترامپ درباره‌ی هماهنگی و همکاری بین آمریکا و اسراییل در پیشبرد منافع امنیتی ملی مشترک‌شان ازجمله تلاش‌ها برای جلوگیری از اقدامات بدخواهانه جمهوری اسلامی در منطقه تلفنی گفتگو کرده‌اند.

در هفته‎های گذشته گزارشی از منابع آگاه داخل کشور در مورد «پروازهای ناشناس» در آسمان ایران و مرزهای کشور به کیهان لندن رسید. این منبع از مشاهده‎ی پرواز هواپیماهای مافوق سرعت خبر داد که رادار قادر به شناسایی آنها نیست اما با چشم غیرمسلح دیده می‎شوند و صدای آنها نیز به گوش می‎رسد.

منبع دیگری نیز از افزایش اختلالات شبکه‎ای در سیستم‎های الکترونیک رادارها، شبکه مایکروویو و سیستم‎های ناوبری و GPS  خبر داد.

۱۱ تیرماه حسین فلاح جوشقانی رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی این پارازیت‎ها و اختلالات را تایید کرد و گفت یکی از «نهاد»ها در ایران اقدام به ایجاد اختلال در GPS کرده‌است که سبب اختلال در سامانه‌های ناوبری هواییمایی و از کار افتادن شبکه‌های اینترنتی شده است. وی مدعی شد که «اختلال عمدی در GPS مسبوق به سابقه بوده و بطور مرتب نیز گزارش شده است که با وجود تاکید مراجع امنیتی از جمله شورای‎ عالی امنیت ملی مبنی بر غیر‎قانونی بودن این اختلالات و دستور توقف آن اما همچنان وجود دارد.»

اکنون به کیهان لندن خبر رسیده که اختلالات راداری و GPS، حملات سایبری و الکترونیک (از خارج) بوده و این ادعا که سپاه پاسداران یا نهاد دیگری پشت آن است تنها به دلیل «لاپوشانی حملات سختی است که ایران در جنگ الکترونیک با آن روبرو شده» و مقامات عالی حکومت در یک جمع‎بندی به این نتیجه رسیده‌اند که موضوع را «بطور وارونه رسانه‎ای کنند تا اوضاع را تحت کنترل نشان دهند.»

همزمان منابع غیررسمی اسرائیلی گزارش می‎دهند نیروی هوایی این کشور فاصله پرواز تا به ایران و بازگشت را تمرین کرده است. بخشی از این تمرین از آب‎های حوالی یونان آغاز شد.

یک منبع رسمی اسرائیلی نیز پنجشنبه از تمرین هواپیماهای F35 اسرائیل برای ماموریت احتمالی علیه اهدافی در خاک ایران خبر داد اما اشاره‎ای به تمرین جنگنده از فضای یونان تا ایران نکرد.

آنچه پیداست فعلاً اسرائیل ترجیح داده در مقابل تهدیدات رژیم ایران حتی از جنگنده‎های F35 خود برای ماموریت‎های هیبریدی (ترکیبی) یا به تعبیر دیگر، بسته‎های روانی- امنیتی استفاده کند و  نه عملیات نظامی کلاسیک.

در رویدادی مشابه گزارش شده هواپیمای بدون سرنشین لاکهید دراگون لیدی- یو ۲ اس (Lockheed U-2S/Dragon Lady متعلق به نیروی هوایی ایالات متحده با هدف شناسایی بر فراز آسمان جنوب ایران روی رادار مشاهده شده است.

منبع: planeradar.ru

گزارش در مورد پرواز هواپیماهای رادارگریز F35 اسرائیل برفراز ایران دارای سابقه است. در فروردین سال ۱۳۹۷، روزنامه الجریده چاپ کویت گزارش داد یک ماه قبل از آن [اسفند ۹۶] دو فروند هواپیمای F35 اسراییلی از فضای بین مرز عراق و سوریه به صورت مخفی وارد آسمان ایران شدند و بدون آنکه رادارها آنها را شناسایی کنند بر فراز بندرعباس، شیراز و اصفهان پرواز کردند. نیروهای مسلح جمهوری اسلامی این خبر را رد کردند اما مدتی بعد فرمانده نیروی پدافند رژیم تغییر کرد!

نیروی مسلح جمهوری اسلامی در حوزه هوافضا با ضعف‎های عمده روبروست. از همین رو نیز از روس‎ها کمک می‎گیرد. گزارش‎های متعدد از عدم همکاری روس‎ها با جمهوری اسلامی در موارد حساس نظامی در ماه‎های اخیر منتشر شده است.

راز پنهانی نیست که آمریکا و اسرائیل در مقابل رژیم تهران همکاری‎های گسترده امنیتی دارند. روسیه نیز در موارد متعدد مستقیم و غیرمستقیم همکاری‎های خود با رژیم ایران را کاهش و در مواردی قطع کرده است. همه اینها می‎تواند از توافق‌های اعلام‌نشده و ناگفتنی نشست سه جانبه امنیتی اورشلیم باشد که ماه ژوئن برگزار شد.

جمهوری اسلامی از یکسو با تحریم‎های سنگین اقتصادی و انزوای سیاسی روبروست و از سوی دیگر با انواع و اقسام حملات در چارچوب «جنگ‎های هیبریدی» دست و پنجه نرم می‌کند. دامنه‌ی تأثیر جنگ‌های ترکیبی بسیار وسیع است ولی از آنجا که اطلاعات عمومی نیز درباره آنها کم است، معمولا مورد طرح و بررسی قرار نمی‌گیرند. با اینهمه، جنگ‌ هیبریدی واقعیتی است که در آینده اخبار و گزارش‌های بیشتری درباره آن منتشر خواهد شد.


لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

نازنین زاغری به اعتصاب غذای خود پایان داد

cafeliberal

رابرت اوبراین مشاور امنیت ملی جدید آمریکا کیست ؟

cafeliberal

لئوناردو دی کاپریو از طرفداران خود خواسته است نگرانی خود را از ادامه بازداشت ۸ فعال محیط زیست زندانی در ایران ابراز کنند

cafeliberal

شهروند ۲۴ ساله بهایی منتظر صدور حکم، متهم به اقدام علیه امنیت ملی به دلیل مصاحبه و نوشتن در کانال تلگرامی

cafeliberal

اعزام جنگنده‎های F22 آمریکا به قطر

cafeliberal

در سالگرد افتتاح خط تولید جنگنده «تمام ایرانی»؛ وزیر دفاع می‎گوید در حال ورود به طراحی موتور هواپیما هستیم!

cafeliberal