7.4 C
Tehran
یکشنبه, 26 آبان , 1398

«بهمن ۹۸» آخرین مهلت به جمهوری اسلامی برای تصویب دو لایحه ضدپولشویی و تامین مالی تروریسم

گروه ویژه اقدام مالی (FATF) تا فوریه ۲۰۲۰ (بهمن ۱۳۹۸) به ایران مهلت داد تا کنوانسیون مقابله با جرائم سازمان‌یافته فراملی (پالرمو) و کنوانسیون تامین مالی تروریسم (CFT) را تصویب کند.

مراسم رژه سپاه در دانشگاه افسری «امام حسین» ۲۱ مهرماه ۱۳۹۸

مدیران FATF همزمان از اعضای خود خواسته‌اند مبادلات مالی با ایران را تحت نظر داشته باشند و شرکت‌های مالی فعال در این کشور را مورد ممیزی قرار دهند.

این نهاد بین‌المللی  که مسئولیت آن مقابله با پولشویی و مبارزه با تأمین مالی تروریسم است به جمهوری اسلامی ایران هشدار داده «هنجارهای بین‌المللی» را رعایت کند در غیر اینصورت با پایان یافتن مهلت تصویب دو کنوانسیون «اقدامات تقابلی» علیه ایران اجرا خواهد شد.

به گزارش روزنامه وال‌استریت ژورنال در بیانیه گروه ویژه اقدام مالی آمده: «اگر قبل از فوریه ۲۰۲۰ ایران مطابق با استاندارهای FATF دو کنوانسیون پالرمو و تامین مالی تروریسم (CFT) را اجرایی نکند، FATF تعلیق اقدامات تقابلی را بطور کامل لغو خواهد کرد و از تمامی اعضای خود خواهد خواست طبق توصیه‌های بند ۱۹ اقدامات تقابلی علیه ایران را به کار ببندند.»

اعمال محدودیت‌های بیشتر می‌تواند تجارت با سیستم‌های بانکی سایر کشورهای عضو FATF را برای ایران پرهزینه‌تر و دشوارتر کند.

مارشال بیلینگزلیا دستیار بخش تامین مالی تروریسم وزارت خزانه‌داری آمریکا می‌گوید، «بیش از سه سال است ایران برای متوقف کردن تأمین مالی تروریسم و ​​از بین بردن فساد در سیستم مالی خود به جامعه بین‌المللی وعده‌های توخالی می‌دهد.»

کارگروه اقدام مالی FATF کشورهای ایسلند، مغولستان و زیمبابوه را به لیست خود اضافه کرد. پاکستان به علت عدم پیشرفت در رعایت استانداردهای مالی در لیست سیاه FATF ماند و اتیوپی، سریلانکا و تونس از این لیست حذف شدند.

رویترز به نقل از کارشناسان مالی و اقتصادی می‌نویسد، «اگر تهران بخواهد سرمایه‌گذاران را جذب کند، به ویژه پس از اعمال مجدد تحریم‌های آمریکا در سال گذشته، پیوستن به FATF برایش مهم است.»

گروه اقدام مالی FATF پیش از این نیز چند بار به ایران مهلت داده بود تا کنوانسیون‌های پالرمو و CFT را تصویب کند. آخرین مهلت ایران ژوئن ۲۰۱۹ بود اما تفاوتی که این‌بار وجود دارد این است که این نهاد به روشنی تهدید کرده اگر کنوانسیون‌های مربوطه تصویب نشود جمهوری اسلامی ایران وارد لیست سیاه خواهد شد.

تیر خلاص «رهبر» و شورای نگهبان به FATF: ادامه مسیر پولشویی سپاه و شرکا

فرانسه، انگلیس و آلمان عملیاتی شدن کانال مالی اینستکس را مشروط به پیوستن ایران به FATF کردند اما درون رژیم ایران برای پیوستن به این نهاد ضدپولشویی اختلافات عمیق دیده می‌شود.

مخالفان پیوستن جمهوری اسلامی به این پیمان که عمدتا دلواپسان و حزب‎اللهی‎ها هستند به صراحت اعلام کرده‌اند که این لایحه «استکباری» است و شفاف‌سازی منابع مالی ارگان‌ها و نهادهای کشور فعالیت‌‌های سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و پشتیبانی مالی از حزب‎الله و حشدالشعبی و حماس را مختل می‌‌کند. آنها پیوستن به FATF‌ را «خودتحریمی» می‌دانند.

حشمت‌الله فلاحت‌پیشه عضو کمیسیون امنیت ملی (از موافقات پیوستن به FATF) می‎گوید با توجه به تعلل مجمع تشخیص مصلحت نظام در تصویب نهایی این دو کنوانسیون حسن روحانی باید این لایحه را ابلاغ کند اما محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص (از مخالفان این کنوانسیون) می‌گوید، این لایحه مغایر سیاست‌های کلی نظام است و شورای نگهبان هم آن را مغایر اصل ۱۱۰ قانون اساسی می‌داند و دولت مجوز الحاق به پالرمو را دریافت نکرده است.

لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

نقض توافقنامه برجام توسط جمهوری اسلامی

cafeliberal

"نماینده ویژه کره شمالی برای مذاکره با آمریکا و چهار تن دیگر اعدام شدند"

cafeliberal

"دولت آلمان در ایجاد وضعیت اسف‌بار پناهجویان در اقامتگاه‌های لیبی مقصر نیست"

cafeliberal

«یگان پهپادی بارورسازی ابرها»؛ تقلاّی سپاه پاسداران برای قالب کردن یک پروژه «شاهانه» بدون دانش و تکنولوژی «شاهانه»!

cafeliberal

این محرم و صفر است که آخوند را زنده نگه داشته است

cafeliberal

آمادگی برای اجرای "طرح پدافند غیرعامل حرم امام رضا"

cafeliberal