24 C
Tehran
جمعه, ۱ شهریور , ۱۳۹۸
سیاست، تاریخ وجامعه

به آمار پتروشیمی‌ها اعتماد نکنید؛ آمارسازی در صادرات برای فرار مالیاتی! 

یک نماینده مجلس شورای اسلامی می‌گوید بسیاری از شرکت‌های پتروشیمی‌ها برای فرار مالیاتی آماری دروغین از صادرات محصولات خود اعلام می‌کنند.

امیر خجسته رئیس فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفته است که شرکت‌های پتروشیمی‌ کشور برای فرار از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده، هنگام فروش محصولات، صادرات صوری انجام می‌دهند.

امیر خجسته در حالی از آمارسازی این شرکت‌ها پرده برداشته که در روزهای گذشته و پس از آنکه ایالات متحده آمریکا بزرگترین هلدینگ پتروشیمی ایران شامل پتروشیمی خلیج فارس و ۳۹ شرکت وابسته به آن و عوامل فروش آن در کشورهای خارجی را در لیست تحریم‌های خود قرار داد، مدیران آنها و مقامات دولتی با تکیه بر آمار صادرات محصولات پتروشیمی ایران، اعلام کردند بسیاری از کشورها نیازمند واردات این محصولات از ایران هستند و در نتیجه تحریم پتروشیمی‌ها کاری نمایشی از سوی آمریکا و بی‌اثر بر فعالیت این شرکت‌ها بوده است.

اکنون امیر خجسته توضیح داده است که شرکت‌های پتروشیمی وقتی که می‌خواهند کالای خود را در داخل کشور بفروشند باید ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده پرداخت کنند و طبق گزارشی که به فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی مجلس رسیده برای اینکه این ۹ درصد مالیات را پرداخت نکنند، با تبانی با یک گمرک عسلویه، صادرات صوری انجام می‌دهند.

به گفته رئیس فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی، صادرات صوری به این شکل است که کالایی از گمرک صادر نمی‌شود و فقط اسناد و مدارک کاغذی آن به گمرک مربوطه ارسال و مراحل صادرات روی کاغذ انجام می‌شود و بعد شرکت‌های پتروشیمی بعد از این کار، محصولات خود را در داخل به فروش می‌رسانند و بدین ترتیب از پرداخت ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده فرار می‌کنند.

امیر خجسته این اقدام شرکت‌های پتروشیمی‌ را «قاچاق کالا» دانسته و افزوده است «چون ارزش افزوده را از بین برده‌اند، اختلاس در شرکت‌های پتروشیمی محسوب می‌شود.»

به گفته این نماینده مجلس شورای اسلامی، فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی نیز به بررسی این تخلف پرداخته و مستنداتی هم به دست آورده که صادرات صوری در گمرک مربوطه انجام شده و این موضوع کاملاً برای فراکسیون محرز شده است.

رئیس فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی مجلس شورای اسلامی خبر داده که مقدمات کار برای ارسال پرونده به مرجع قضایی انجام شده و این فراکسیون طی نامه‌ای به وزیر اقتصاد خواستار توضیح در این‌باره شده است.

جالب اینجاست که شرکت صنایع پتروشیمی خلیج ‌فارس از بزرگ‏ترین تأمین‎کنندگان مالی قرارگاه «خاتم‎النبیاء» وابسته به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است و ۴۰ درصد از مجموع ظرفیت تولید پتروشیمی و ۵۰ درصد از صادرات پتروشیمی‎ ایران را در دست خود دارد. این آمار نشان می‌دهد که بخش گسترده‌ای از تخلف اقتصادی صورت گرفته با آمارسازی در بخش صادرات کالاهای پتروشیمی‌ به احتمال زیاد از سوی شرکت‌های زیرمجموعه صنایع پتروشیمی خلیج فارس صورت می‌گیرد.

لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

چریک یا تروریست؟! مساله این است

cafeliberal

افزایش بی‌سابقه بودجه نظامی کشورهای جهان در سال ۲۰۱۸

cafeliberal

بی‌اطلاعی از وضعیت حسین سپنتا زندانی پس از انتقال به بند عبرت و شصت روز اعتصاب غذا – کمپین حقوق بشر در ایران

cafeliberal

مقامات بانک مرکزی ایران ادعا می کنند که جای نگرانی نیست، ولی نرخ دلار همچنان بالا می رود

cafeliberal

آمریکا ۱۲ فرد و شرکت مرتبط با برنامه‎های اتمی جمهوری اسلامی را تحریم کرد

cafeliberal

لِی‌لِی‌بازی در برابر چشمان فاشیسم نگاهی به سی و دومین نمایشگاه کتاب تورینو در ایتالیا هادی کی‌کاووسی |

cafeliberal