13.7 C
Tehran
یکشنبه, ۴ فروردین , ۱۳۹۸

بیانیه شبکه فرشگرد به مناسبت چهارشنبه‌سوری: قاشق‌زنی اعتراضی در حلقه‌های بزرگ جشن و آوازخوانی

مردم دردمند و ستمدیده ایران با وجود تمام سختی‌ها و مرارت‌هایی که این روزها در چهل‌سالگی جمهوری اسلامی تحمل می‌کنند، برای جشن‌‌های چهارشنبه‌سوری و نوروز که ریشه در تاریخ کهن این سرزمین دارد آماده می‌شوند.

شبکه فرشگرد پیش از این، در کارزار بزرگ #پشت_به_دشمن_رو_به_میهن به استفاده از ظرفیت‌ جشن‌های ایرانی‌ برای افزایش همبستگی ملی علیه فرقه تبهکار تاکید کرده است.

در این میان، آیین چهارشنبه‌سوری به دلیل ماهیت خیابانی و میدانی‌اش، فرصتی مناسب برای همه ما فراهم می‌کند تا در قالب شادی جمعی، مبارزه مدنی با شادی‌ستیزان را تمرین کنیم. ما در شب آخرین چهارشنبه سال، می‌توانیم نشان دهیم که ضمن خط‌کشی آشکار با خشونت‌، در پاسداشت سنت‌های ملی خود، هیچ تعارفی با ایران‌ستیزان نداریم و پاسدار یاد نیاکان خود هستیم که جان در ره ایران نهادند:

تیر و کمان آرشیم
از جنس نور و آتشیم

چهارشنبه‌سوری امسال هم‌چنین فرصتی مناسب است تا مردم ایران آیین تقریبا فراموش‌شده‌ی قاشق‌زنی را در سطح وسیعی پاس بدارند و آن را به کنشی اعتراضی علیه رژیم فاسد جمهوری اسلامی تبدیل کنند.

کوبیدن قاشق به قابلمه‌ها و کاسه‌های خالی یک اعتراض مدنی شناخته‌شده در جهان است که اولین بار توسط مردم شیلی در دوره کمبود مواد غذایی در آغاز دهه ۱۹۷۰ میلادی علیه دولت سالوادور آلنده انجام شد و بعدها در دیگر کشورهای امریکای لاتین و اروپا و افریقا نیز مورد استفاده قرار گرفت. در یکی دو سال گذشته، در ایران نیز مال‌باختگان بانکها و موسسات اعتباری بارها به این کنش اعتراضی دست زده‌اند.

فرشگرد از همه هم‌میهنان دعوت می‌کند تا در شب چهارشنبه‌سوری، در حلقه‌های بزرگ به جشن و پایکوبی و آواز خیابانی بپردازند و با کوبیدن قاشق به ظرف‌های خالی، صدای اعتراض به تبه‌کاران حاکم را در کوچه‌ها و خیابان‌ها بلند کنند.

 

لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

آمریکا: معافیت نفتی از تحریم‌های ایران را تمدید نمی‌کنیم

cafeliberal

سپاه پاسداران در سوریه کارخانه تولید موشک ایجاد کرده

Jahan

روزنامه ایتالیایی:یکی از هدفهای سفر روحانی به عراق،فرستادن ۲۰۰ هزار تن کالا از طریق کردستان عراق به سوریه

cafeliberal

اتحادیه اروپا برای اولین بار نهاد رسمی اطلاعاتی یک کشور را تحریم کرد

cafeliberal

بیانیه دبیرکل حزب سکولار دموکرات ایرانیان پیرامون تشکیل نهادی با نام «ققنوس»

Jahan

ایرانشهری غرق خون است و نمی‌میرد

Jahan