37 C
Tehran
دوشنبه, ۳۱ تیر , ۱۳۹۸
سیاست-جامعه

بیش از ۲ میلیون و ۸۰۲ هزار نفر در ایران معتادند!

معاون ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور می‌گوید بیش از ۲ میلیون و ۸۰۲ هزار نفر در ایران به مصرف مواد مخدر اعتیاد دارند. به گفته وی، آمار اعتیاد زنان در کشور رو به افزایش گذاشته و ۱۵۶ هزار زن مبتلا به اعتیاد شناسایی شده است.

ناصر اصلانی معاون مقابله با عرضه و امور بین‌الملل ستاد مبارزه با مواد مخدر امروز پنجشنبه ۲۰ تیرماه از جمعیت ۲ میلیون و ۸۰۲ هزار نفری معتادان به مواد مخدر در ایران خبر داد و گفت یک میلیون و ۶۰۰ هزار نفر از این جمعیت، غیرمستقیم مواد مخدر مصرف می‌کنند.

وی گفته که جمعیت زنان مبتلا به اعتیاد به مواد مخدر در کشور هم رو به افزایش است و تعداد این زنان را ۱۵۶ هزار نفر اعلام کرد.

این درحالیست که سال گذشته احمد ربیع‌زاده جانشین مدیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر گفته بود که کشور از مرز بحران در حوزه اعتیاد گذر کرده و آنها ۵۴۰ نوع مواد مخدر و محرک را شناسایی کرده‌اند.

از سوی دیگر، ماریت قازاریان رئیس گروه پیشگیری از اعتیاد سازمان بهزیستی ۱۶ تیرماه اعلام کرد که بطور میانگین ماهیانه ۳۰ تا ۳۵ هزار با «خط ملی اعتیاد» مربوط به مشاوره تلفنی تماس می‌گیرند.

به گفته وی، «زنان بطور میانگین ۸۰ درصد تماس گیرندگان را تشکیل می‌دهند و بیشتر هم مادران و همسران افراد معتاد هستند که تماس می‌گیرند و به دنبال راهکار درمان اعتیادند این درحالیست که مردانی که با این خط تماس می‌گیرند بیشتر خودشان مصرف کننده هستند.»

ماریت قازاریان درباره عمده پرسش‌های مردم از این خطوط مشاوره گفته بود: «اول در خصوص پیشگیری از اعتیاد است برای مثال درباره ماده، نوع ماده، شکل ظاهری آن یا پیشگیری از ابتلای فرزندشان می‌پرسند. دسته دوم ممکن است درباره نوع درمان یا مراکز سوالاتی داشته باشند و سوالات دسته سوم نیز درباره کاهش آسیب برای مثال در معتادان تزریقی است.»

آنگونه که معاون ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور می‌گوید، ۷۰ درصد از زندانیان کشور در ارتباط با مواد مخدر زندانی هستند که ۴۰ درصد مستقیم و ۳۰ درصد غیرمستقیم با این موضوع درگیر بودند.

اصلانی ادعا کرد که ۷۵ درصد مواد مخدر کشف شده در جهان، در ایران کشف می‌شود که سال گذشته بالغ بر ۸۰۰ تن بوده است.

وی در ادامه گفت که «البته تحریم‌ها سبب شده که روند کشفیات و مبارزه با مواد مخدر با مشکلاتی مواجه شود و این امر نه تنها ضررش به کشور ما می‌رسد بلکه اروپا نیز ضرر می‌کند!»

بر اساس این گزارش، بیش از ۵۲ هزار و ۳۵۶ نفر معادل ۴۸ درصد در رابطه با مواد مخدر دستگیر و بیش از ۲۹ نفر هم کشته شدند.

به گفته ناصر اصلانی، ۷۸ درصد مواد مخدر در شرق و حاشیه شرق کشور کشف می‌شود و ۱۰۷ درصد عملیات‌های کشف در این مناطق افزایش داشته است.

وی یادآور شد، «بر اساس آخرین آمار شیوع‌شناسی مواد مخدر کشور در سال ۹۶ بالغ بر ۵.۴ درصد افراد ۱۵ تا ۶۴ سال در معرض تهدید مواد مخدر هستند که این رقم در لرستان ۴.۸ درصد است.»

به گفته معاون ستاد مبارزه با مواد مخدر، کشف مواد مخدر در اتومبیل‌ها ۵۶ درصد و کشف شیشه ۱۴۰۰ درصد نسبت به سال گذشته افزایش داشته است.

اصلانی افزایش کشفیات شیشه را مرتبط با آغاز تولید شیشه از سال گذشته در کشور افغانستان دانست و گفت که البته قیمت شیشه در کشور به بالاترین حد خود و تا ۲۵۰ میلیون ریال به فروش می‌رسد.

لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

واکنش‌ها به قتل همسر توسط محمدعلی نجفی؛ اصلاح‌طلبان مثل همیشه تلاش می‌کنند جنایت را «عادی‌» جلوه دهند!

cafeliberal

مدیریت پژوهش و نوآوری در دنیای امروز |

cafeliberal

برایان هوک: هر کشوری که از ایران نفت بخرد، تحریم می‌شود

cafeliberal

حزب مودی، نخست وزیر هند پیشتاز انتخابات سراسری بزرگترین دموکراسی جهان

cafeliberal

صنعت هوایی ایران و موج مهاجرت خلبان‌ها

cafeliberal

مدافعان واقعی حرم

Jahan