27.3 C
Tehran
جمعه, 29 شهریور , 1398

تازه‌ترین دستورات اقتصادی حسن روحانی: عوام‌فریبی یا توهم؟

حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس دولت دوازهم در دستوراتی اقتصادی خواستار جذب سرمایه‌های ایرانیان خارج از کشور، توسعه گردشگری، اشتغال، خودکفایی در محصولات کشاورزی و همچنین رونق فعالیت‌های اقتصادی، آموزشی و فرهنگی شده است!

تصویر آرشیوی

حسن روحانی روز دوشنبه ۳۰ اردیبهشت‌ماه در دستوراتی عجیب و مضحک به وزارتخانه‌ها و صدا و سیمای حکومت خواستار توسعه صنعت گردشگری، جذب سرمایه‌های ایرانیان خارج از کشور، خودکفایی در محصولات کشاورزی شد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا حسن روحانی به دستگاه‌های اجرایی دستور داد تا برای تسهیل فرآیند سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی و رفع موانع آن به ویژه در زمینه مقررات زائد و دست و پاگیر و غیرضروری و جذب سرمایه ایرانیان مقیم خارج از کشور و همچنین واگذاری بنگاه‌های اقتصادی به بخش غیردولتی بطور جدی تسریع نمایند.

به نظر می‌رسد رئیس دولت تصور می‌کند عدم سرمایه‌گذاری ایرانیان خارج کشور در ایران به دلیل «قوانین زائد و دست و پا گیر» است! این در حالیست که مشخص نیست روحانی چطور انتظار دارد ایرانیان خارج از کشور سرمایه خود را در اقتصادی که رکود تورمی بیش از یک دهه است گلوی آن را می‌فشارد و فساد و رانت و مافیا بر آن حکومت می‌کند، وارد کشور کرده و خود را در خطر برخوردهای تند و خودسرانه و بدون معیار نهادهای امنیتی و اطلاعاتی قرار دهند!

البته حسن روحانی که گویا «از دنیا بی‌خبر» است در دستوری دیگر به سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیز دستور داد که با توجه به وضعیت بارندگی‌ها در سال جاری و تأمین شرایط مناسب برای جذب گردشگر در زمینه توسعه این صنعت اقدام کنند.

جذب گردشگر یکی از شعارهای روحانی از سال ۱۳۹۲ تا کنون بوده است اما هم دولت نخست و هم دولت دوم وی در این روند مردود شده و نتوانسته وعده‌هایی که داده بود را عملی کند. اکنون و در بحران سیاسی ایران در حوزه بین‌المللی انتظار افزایش آمار گردشگران به کشور، انتظاری بی‌پایه و به شدت دور از واقعیت است.

اما به نظر می‌رسد دستورات ناگهانی و دور از واقعیت حسن روحانی ابعاد دیگری هم دارد. او در دستوری به وزارت جهاد کشاورزی این وزارتخانه را ملکف کرده در جهت رسیدن به خودکفایی در محصولات اساسی کشاورزی برای تولید آنها در داخل و یا در صورت ضرورت تولید از طریق کشورهای همسایه اقدام کند!

همچنین وزارتخانه‌های آموزش و پرورش و علوم، تحقیقات و فناوری باید با کاهش ساعات آموزش‌های صرفا نظری، برای آموزش مهارت‌های عملی و توسعه آنها در مراکز آموزشی اقدام کنند.

حسن روحانی به دیگر سازمان‌ها و نهادهای اجرایی و همینطور صدا و سیمای جمهوری اسلامی نیز دستور داده که در جهت رونق فعالیت‌های اقتصادی، آموزشی و فرهنگی و همچنین اشتغالزایی اقدامات لازم را به عمل آورند!

در این میان مشخص نیست صدا و سیمای رژیم و دیگر دستگاه‌های اجرایی چطور می‌توانند برای افزایش اشتغالزایی اقدام کنند و اگر قادر به این کار می‌بودند چرا تا کنون اقدام نکرده‌اند! و یا مشخص نیست وزارت جهاد کشاورزی که در مدیریت و ساماندهی به کشاورزان سیل‌زده وامانده است چگونه قرار است در شرایط بحران و گرانی و تحریم، خودکفایی در محصولات اساسی کشاورزی ایجاد کند؟!

واقعیت اینست که دستورات روحانی نه از نظر سازمانی و ساختاری و نه از نظر بودجه‌، آنهم در این شرایط اصلا امکان عملی شدن ندارند. حسن روحانی یا با انگیزه عوام‌فریبی این دستورات را به وزارتخانه‌ها و نهادهای مختلف داده و یا واقعا دچار توهم است و خبر از آنچه در کشور و جهان می‌گذرد ندارد!

لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

یک جوان بر اثر شکنجه در اداره اطلاعات اهواز کشته شده است

Jahan

چرا جمهوری اسلامی نمی­تواند خودش را اصلاح کند؟

cafeliberal

افشاگری زاکانی درباره پرونده «شرکت بازرگانی پتروشیمی»؛ تبانی مقامات قوه قضاییه و وزارت اطلاعات برای انجام فساد اقتصادی

cafeliberal

معاون روحانی: آلمان با استرداد دیپلمات ایرانی مخالفت کرده است

cafeliberal

عبدالکریم لاهیجی: خامنه‌ای مسولیت اصلی برای تجویز و حتی صدور حکم سرکوب را دارد

cafeliberal

عضو زیادی…!

cafeliberal