تایید حکم سنگین ۲۳ سال حبس برای کیومرث مرزبان

دادگاه تجدیدنظر حکم ۲۳ سال زندان برای کیومرث مرزبان  نویسنده و طنزپرداز را تایید کرد؛ وکیل مدافع او حکم صادره را باورنکردنی و وکالت در این گونه پرونده‌ها را “آزاردهنده” خواند.

به گزارش کانون حقوق بشری نه به زندان – نه به اعدام شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر حکم شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب در پرونده کیومرث مرزبان را تایید کرد. این نویسنده ۲۶ ساله که در مالزی به سر می‌برد، سال ۹۶ برای دیدن مادربزرگ بیمارش به ایران برگشت و تابستان ۹۷ در خانه‌اش بازداشت شد.

یک‌ سال پس از بازداشت و در مرداد ۹۸، دادگاه انقلاب تهران کیومرث مرزبان را به مجموعا ۲۳ سال حبس محکوم کرد. کیومرث مرزبان به اتهام «ارتباط با دول متخاصم» به ۱۱ سال حبس تعزیری، «توهین به مقدسات» به ۷سال و نیم حبس تعزیزی، «فعالیت تبلیغی علیه نظام» به یک سال و نیم حبس تعزیری و «توهین به رهبری و بنیانگذار» به ۳ سال حبس تعزیزی محکوم شده است.

وکیل مدافع آقای مرزبان پیشتر اعلام کرده بود که وزارت اطلاعات نهاد بازداشت کننده او بوده است.

سهیلا ماهرنیا، مادر کیومرث مرزبان در توییتر نوشته است: «فرزند ۲۶ ساله مرا ۱۳ ماه در زندان نگه داشته و برای طنزنویسی و خلق نوشته‌هایی مملو از احساس و عشق به مردم و سرزمین‌اش به ۲۳ سال حبس محکوم کرده‌اند. آیا این منصفانه است؟»

کیومرث مرزبان در شهریور ۹۷ یکسال بعد از بازگشت به ایران از سوی ماموران اطلاعات سپاه بازداشت شد.

چندی پیش فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران، صدور احکام زندان برای سه روزنامه‌نگار ایرانی به نام‌های «مرضیه امیری»، «مسعود کاظمی»، و «کیومرث مرزبان» از سوی دادگاه انقلاب تهران را محکوم کرده بود.

شایان ذکر است که دستگاه قضایی ایران برای سرکوب هرچه بیشتر مردم ایران اقدام به صدور احکام سنگین حبس و شلاق علیه شهروندان ایرانی‌میکند. دادگاه‌های ایران طی یکسال (از اکتبر ۲۰۱۸ تا اکتبر ۲۰۱۹) اقدام به صدور ۱۲۸۶ سال حبس و ۱۰۶۴۶ علیه شهروندان ایرانی کرد.

به کانال نه به زندان نه به اعدام در تلگرام بپیوندید
https://t.me/NoToPrisonNoToExecution

لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

سقوط "سرباز پرنده" در کانال مانش

cafeliberal

انتقاد از ترکیب حقوقدانان پیشنهادی برای شورای نگهبان

cafeliberal

آمریکا فعلا در سوریه مى‌ماند

cafeliberal

کودکان زباله‌گرد

cafeliberal

مسیح علینژاد و قیم های خارجه نشین زنان ایران، شکوه میرزادگی

cafeliberal

اگر «فصل‌الخطاب» خامنه‎ای است، ترس ولایتمداران از مذاکره با آمریکا برای چیست؟!

cafeliberal