-0.1 C
تهران
شنبه, ۵ بهمن , ۱۳۹۸

تبلیغ چندهمسری و ازدواج ایرانیان با شهروندان عراق؛ از «بلبل‌قالیباف» تا بنگاه‌های طلبگی!

تبلیغ چندهمسری توسط حجت‌الاسلام غلامرضا قاسمیان مشهور به «بلبل قالیباف» در یک برنامه تلویزیونی و انتشار یک پوستر ترویج چندهمسری در فضای مجازی، واکنش‌های منفی گسترده‌ی مردم و انتقادات بسیاری را به همراه داشته است. تبلیغات چندهمسری کاری از موسسه‌ی تبلیغی و طلبگی «وطن توحیدی حیات حسنی» است که حتی در راهپیمایی‌های اربعین نیز ازدواج ایرانیان و عراقی‌ها را تبلیغ می‌کند!

طی روزهای اخیر، تبلیغ چندهمسری توسط حجت‌الاسلام غلامرضا قاسمیان که مشهور به «بلبل قالیباف» است، در برنامه تلویزیونی «بدون توقف» در شبکه سوم تلویزیون حکومتی و همچنین انتشار پوستر «آموزش چندهمسری» واکنش‌های منفی بسیاری را به دنبال داشته است.

غلامرضا قاسمیان که به آوازخوانی در بیت علی خامنه‌ای و محمدباقر قالیباف مشهور است، در این برنامه تلویزیونی به تبلیغ «چندهمسری» پرداخته. او گفته که در ایران سه میلیون و ۴۰۰ هزار زن مجرد، بیوه، مطلّقه یا ازدواج نکرده و ۸۰۰ هزار مرد وجود دارد که اگر در همین شرایط بمانند، کشور به سرای سالمندان بدل می‌شود!

او در این برنامه موافقت زنان با چندهمسری را موجب داشتن زندگی شادتر خوانده است.

پیرو این اظهارات، یک پوستر تبلیغاتی- آموزشی چندهمسری از سوی کارگاه موسسه «حیات حسنی» منتشر شده که در شبکه‌های اجتماعی در حال دست به دست شدن است. ابتدا کاربران فضای مجازی این پوستر را به شوخی و مزاح تعبیر کرده و وجود چنین موسسه‌ای را زیر سوال برده بودند. اما حالا موجودیت این موسسه تبلیغ چندهمسری تایید شده است!

موسسه «وطن توحیدی حیات حسنی» در سال ۱۳۹۰ در قم تاسیس شده که با برگزاری کارگاه‌های آموزشی چندهمسری با مدرسان حوزه و حتی مردان و زنان چندهمسر، فعالیت خود را در شهر اصفهان نیز توسعه داده و قرار است در تهران نیز شعبه‌ای داشته باشد. گفته می‌شود این بنگاه تبلیغاتی با موسسه «آفتاب نجف» در عراق همکاری دارد و در برنامه‌ی راهپیماهایی سیاسی- عقیدتی اربعین کارگاه‌های ویژه ازدواج و ازدواج بین‌فرهنگی با هدف ازدواج شهروندان ایرانی و عراقی برگزار می‌کنند!

همچنین گفته شده که این موسسه تا کنون پنج کارگاه آموزشی چندهمسری را برگزار کرده است.

حجت‌الاسلام محمد عسگری مسئول واحد مشاوره موسسه «حیات حسنی» در شهر قم به ایرنا گفته که در ایران ۱۰۰هزار خانواده چندهمسر وجود دارد و این موسسه برای مشاوره به آنها و همچنین رفع مشکلات زنان بدون شوهر تاسیس شده است.

او گفته که در ایران ۴ تا ۵ میلیون زن باکره تا مطلّقه وجود دارد و چندهمسری راه‌ حل مشکل آنهاست!

عسگری در رابطه با اینکه چه نهاد یا افرادی مجوز فعالیت این موسسه را داده‌اند، گفته است: «بالاخره گرفته‌ایم دیگر!»

حجت‌الاسلام غلامرضا قاسمیان که ویدئوهای تبلیغی‌ چندهمسری‌اش در وبسایت موسسه «حیات حسنی» منتشر می‌شود و از حامیان محمدباقر قالیباف است، موسس «قرارگاه جهادی امام رضا» نیز هست که به گفته‌ی خودش در حمایت از «زنان خیابانی» فعالیت می‌کند.

با وجود واکنش‌های تُند مردم و تشویقی که تبلیغاتشان در اذهان عمومی پدید آورده، هنوز مشخص نیست حامیان اصلی این موسسه چه کسانی هستند.

به نظر می‌رسد تبلیغ چندهمسری سیاست تازه‌ی نظام برای افزایش جمعیت کشور به ۱۵۰ میلیون نفری باشد که خامنه‌ای آرزویش را دارد. بدون آنکه مشخص باشد بر اساس کدام منابع مدیریتی قرار است رفاه و امنیت این جمعیت تأمین شود. علی خامنه‌ای رهبر سیاسی و مذهبی جمهوری اسلامی در سال ۹۲ در نامه‌ای به همایش «تغییرات جمعیتی و نقش آن در تحولات مختلف جامعه» نوشت که جمعیت ایران نه هفتاد میلیون که ۱۵۰ میلیونی باید باشد!

در پی این نامه، تمامی سیاست‌های تنظیم جمعیت و کاهش فرزندآوری، ۱۸۰ درجه تغییر کرد و دستگاه‌های حکومتی از فرهنگی تا وزارت بهداشت برای تبلیغ افزایش فرزندآوری تلاش می‌کنند. این در حالیست که به ویژه نسل‌های جوان هیچ اعتنایی به چنین توصیه‌هایی ندارند و داشتن فرزندان زیاد عمدتا در خانواده‌های سنتی و مذهبی و قشرهایی که از آموزش و پرورش مستقل برخوردار نیستند دیده می‌شود.

 


لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

مدیریت آخوندی، مصیبت ملّی…

cafeliberal

سرلشکر باقری تهدید به بستن تنگه هرمز کرد

cafeliberal

آلیس شوارتزر: روسری و حجاب پرچم اسلام سیاسی است

cafeliberal

ماس: در آلمان مشکلی به نام تروریسم راست‌گرایانه وجود دارد

cafeliberal

کاپیتان کارولا آزاد شد، ولی سرگردانی اروپا ادامه دارد

cafeliberal

مشاور عالی مکرون راهی تهران می‌شود

cafeliberal
ajax-loader