13.2 C
تهران
سه شنبه, ۱۲ فروردین , ۱۳۹۹

تجمع اعتراضی کارکنان سهام عدالت در مقابل مجلس و وزارت کار

تعدادی از کارکنان شرکت‌های سهام عدالت در اعتراض به عدم امنیت شغلی خود روز دوشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۸ ابتدا مقابل مجلس شورای اسلامی و سپس مقابل دفتر معاونت امور تعاون وزارت کار تجمع اعتراضی برگزار کردند.

بی‌تفاوتی دولت به سرنوشت بیش از هزار و پانصد نفر کارکنان شرکت‌های سهام عدالت در دفاتر سراسر ایران موجب شده که تعدادی از کارکنان این شرکت‌ها روز دوشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۸ دو تجمع اعتراضی در مقابل مجلس شورای اسلامی و سپس مقابل دفتر معاونت امور تعاون وزارت کار برگزار کنند.

معترضان روز یکشنبه ۳۰ تیرماه نیز در مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع کرده بودند. آنها روز دوشنبه پس از دیدار با دبیر کمیسیون حمایت از تولید ملی و نظارت بر اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی به مقابل دفتر معاونت امور تعاون وزارت کار رفتند تا با این مقام دولتی نیز دیدار کنند.

یکی از معترضان شرکت‌کننده در این تجمع گفته است «همزمان با اجتماع مقابل ساختمان معاونت تعاون، جلسه‌ای با آقای ناطقی مدیر کل تعاونی‌های جدید این معاونت نیز برگزار کردیم و ایشان به صورت جدی مشکلات دفاتر تعاونی‌های سهام عدالت شهرستانی و معوقات حقوق و سایر هزینه‌های جاری را از زبان کارکنان دفاتر سهام عدالت گوش دادند.»

کارکنان شرکت‌های تعاونی سهام عدالت برای رسیدن به حقوق خود بارها در تهران مقابل ساختمان سازمان خصوصی‌سازی و اقتصاد و دارایی به عنوان مسئولان دفاتر سهام عدالت دست به تجمع اعتراضی زدند اما تا کنون پاسخی برای خواسته‌های خود دریافت نکردند.

همه کارکنان این نهاد به دستور سازمان خصوصی‌سازی در دفاتر سهام عدالت حدود ۱۱ تا ۱۲ سال مشغول کار بوده‌اند و هیچ بخشنامه‌ای مبنی بر اخراج نیروی کار یا تعطیلی و انحلال دفاتر سهام عدالت تا کنون صادر نشده است. آنها چند سال حقوق خود را طلبکار هستند و در گیرودار اختلاف میان سازمان خصوصی‌سازی و سازمان بورس بلاتکلیف مانده‌اند.

در واقع تعاونی‌های سهام عدالت از سال ۹۴ توسط سازمان خصوصی‌سازی واگذار شده و کارکنان هنوز در دفاتر سهام عدالت سراسر کشور مشغول کارند اما در این بیش از ۴۰ ماه گذشته کارفرما به آنها حقوقی پرداخت نکرده است. اکنون سازمان خصوصی‌سازی و دولت که مسئول این واگذاری بوده نسبت به پرداخت نشدن حقوق این کارمندان کاملاً بی‌تفاوت است.

در این میان همزمان با برگزاری این تجمع و در روز دوشنبه حمیدرضا فولادگر رئیس کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و نظارت بر اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی گفته است که بررسی لایحه دولت برای اصلاح ساختار سهام عدالت در این کمیسیون به پایان رسیده است و آماده ارائه به صحن علنی پارلمان است.

وی با بیان اینکه اخیرا اختلافی در چند دستگاه دولتی درباره نحوه واگذاری سهام عدالت به وجود آمده، افزوده است: «اختلافاتی بین سازمان خصوصی‌سازی و سازمان بورس درباره نحوه واگذاری وجود دارد که وزیر اقتصاد قرار است این موضوع را حل و فصل کند.»

نماینده اصفهان در مجلس شورای اسلامی گفته که «دولت در لایحه خود پیش‌بینی کرده بود که برای واگذاری سهام عدالت به دارندگان آن صندوق‌های مشترک سرمایه‌گذاری تشکیل شود که این موضوع در کمیسیون رد شد.»

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس درباره مصوبه کمیسیون حمایت از تولید ملی و نظارت بر اجرای اصل۴۴ قانون اساسی برای واگذاری سهام عدالت، اظهار داشت: «تصمیمی که کمیسیون گرفت این بود که واگذاری سهام عدالت طی یک دوره ۵ ساله از طریق بورس انجام شود.»

رئیس کمیسیون حمایت از تولید ملی و نظارت بر اجرای اصل۴۴ قانون اساسی، افزود: «تا دو هفته آینده لایحه  ساماندهی سهام عدالت را برای بررسی به بیشتر در صحن علنی پارلمان تقدیم هیئت رئیسه پارلمان خواهیم کرد.»

لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

ممانعت از مرخصی بهنام اسکندریان؛ زندانی بهایی سمنان

cafeliberal

فعالیت مربیان اقلیت‌های مذهبی در مهدکودک‌ها ممنوع!

cafeliberal

ویروس کرونا و “دیدی بهت گفتم” ما ایرانی ها

cafeliberal

پاسپورت ایرانى از کم‌اعتبارترین پاسپورت‌هاى جهان

cafeliberal

بیانیه شاهزاده رضا پهلوی در سالگرد انقلاب اسلامی: فروپاشی نظام قطعی است؛ آمادگی ملّی برای رهبری سیاسی دورانِ گذار مسئولیتِ همگی ماست

cafeliberal

مایک پمپئو به دلیل دریافت اطلاعاتی مبنی بر تحرکات رژیم ایران بر علیه نیروهای آمریکا وارد بغداد شد

cafeliberal

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه شما استفاده می کند. ما فرض خواهیم کرد که شما با این مسئله موافق هستید ، اما در صورت تمایل می توانید انصراف دهید. تائید بیشتر بخوانید

ajax-loader