تحریم یک شرکت نفتی چین به علت دور زدن تحریم‌‌های ایران

شرکت “ژوهی ژن‌رانگ” یکی از شرکت‌های نفتی است که تحت کنترل دولت چین اداره می‌شود. آمریکا این شرکت را به اتهام نقض تحریم‌های ناظر بر معاملات نفتی با ایران تحریم کرده است.

خبرگزاری رویترز با انتشار گزارشی از واشنگتن به اظهارات مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا درباره تحریم شرکت نفتی چینی “ژوهی ژن‌رانگ” پرداخته است. روز دوشنبه ۳۱ تیر (۲۲ ژوئیه) وزارت خزانه‌داری آمریکا در چارچوب اجرای سیاست تحریم حداکثری ایران، اقدام به تحریم این شرکت نفتی چینی نموده بود.

مایک پمپئو پس از انتشار این خبر، اعلام کرده است که علت تحریم این شرکت نفتی، ادامه واردات نفت از ایران به‌رغم تحریم‌های نفتی این کشور از سوی آمریکا بوده است.

مایک پمپئو در سخنرانی خود در فلوریدا خبر تحریم این شرکت نفتی چینی را رسانه‌ای کرده و گفته بود که آمریکا بارها اعلام کرده که هرگونه نقض تحریم‌های ایران مشمول مجازات خواهد بود. او تحریم این شرکت نفتی را نشانه قاطعیت آمریکا در اجرای سیاست تحریم‌های ایران معرفی کرده است.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

خبرگزاری رویترز در ادامه گزارش به افزایش تنش بین ایران و کشورهای غربی از یک سو و به جنگ تجاری بین آمریکا و چین از سوی دیگر اشاره کرده است.

پمپئو گفته است که شرکت چینی یاد شده آگاهانه اقدام به خرید نفت از ایران به‌رغم تحریم‌های پیش‌بینی شده نموده است. آمریکا روز دوم ماه مه، به معافیت شش‌ماهه خرید نفت از ایران پایان داده بود و چین و هفت کشور دیگر را از ادامه معاملات نفتی با ایران منع کرده بود.

دامنه تحریم شرکت نفتی “ژوهی ژن‌رانگ”

وزیر امور خارجه آمریکا اعلام کرده است که همه دارایی‌های شرکت نفتی “ژوهی ژن‌رانگ” در آمریکا مسدود خواهد شد و یومین لی، رئیس اجرایی این شرکت نیز حق سفر به آمریکا را نخواهد داشت.

پمپئو گفت: «این اقدام امروز ما هشدار به همه آن شرکت‌هایی است که بخواهند تحریم‌ها را نقض کنند.»

سفارت چین در واشنگتن هنوز درباره تحریم شرکت نفتی یاد شده اعلام موضع نکرده است. چین بارها از سیاست‌های تحریم یکجانبه آمریکا علیه ایران انتقاد کرده است.

چین از آمریکا خواستار تصحیح فوری سیاست تحریم‌ها شده و از آن کشور خواسته است به حقوق قانونی و منافع کشورهای دیگر احترام بگذارد.

لازم به یادآوری است که شرکت چینی “ژوهی ژن‌رانگ” در سال ۲۰۱۲ نیز در سایه تحریم‌های نفتی ایران از سوی دولت اوباما تحریم شده بود. شرکت نفتی “ژوهی ژن‌رانگ” از منظر مالی عمدتا مستقل از سامانه مالی کشور چین عمل می‌کند و از این رو، تاثیرات مالی تحریم این شرکت از سوی آمریکا از سوی کارشناسان محدود ارزیابی می‌شود.


لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

سقوط پهپاد آمریکا؛ ایران به شورای امنیت متوسل شد

cafeliberal

برخی نمایندگان برای انصراف از استیضاح‌ها آپارتمان گرفته‌اند!

Jahan

هوک: حکومت ایران عامل محدودیت سفر ایرانیان به آمریکا است

cafeliberal

جزئیاتی بیشتر از تصویب لایحه اصلاح مبارزه با پولشویی در مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران

cafeliberal

جشن پناهندگان در جامعه ایرانیان لندن

cafeliberal

پاکستان سفیر هند در اسلام‌آباد را اخراج کرد

cafeliberal