15.5 C
Tehran
چهارشنبه, 24 مهر , 1398

تخریب جنگل‌های زاگرس برای تجارت تریاک «خانی»؛ مواد مخدر به عنوان راهکارا اقتصادی؟!

پرویز کردوانی کارشناس محیط‌زیست گفته بود که افرادی با استفاده از «گازوئیل و پودر اوره» درختان بلوط جنگل‌های زاگرس را خشک می‌کنند و بجای آن تریاک می‌کارند! حالا عضو کمیسیون کشاورزی آب و منابع طبیعی در واکنشی عجیبی ضمن تایید این اقدام کشاورزان می‌گوید «معمولا برای کشت این ماده مخدر درختان جنگلی را تخریب نمی‌کنند، بلکه در لابلای درختان، آن را کشت می‌کنند!»

چندی پیش پرویز کردوانی از استادان و فعالان محیط‌زیست گفته بود که «برخی درصدد نابودی جنگل‌هایی در استان فارس هستند، آنها درختان را قطع می‌کنند و بجای آن تریاک می‌کارند!»

حالا یک عضو کمیسیون مجلس شورای اسلامی صراحتا کشت تریاک در مزارع ایران را تایید و گفته که این امر باعث قطع درختان نمی‌شود!

به نظر می‌رسد با توجه به روند فزاینده مشکلات اقتصادی کنونی و کاهش صادرات، مقامات جمهوری اسلامی کشت خشخاش و تجارت مواد مخدر را به صرفه دیده‌اند و با در اختیار داشتن دستگاه‌های نظارتی مزارع کشور بیش از پیش، در عرصه کشت این مواد فعال شده است.

آنگونه که پرویز کردوانی استاد دانشگاه شرح داده، برخی با استفاده از «گازوئیل یا پودر اوره» درختان بلوط جنگل‌های زاگرس را خشک می‌کنند و پس از گزارش به اداره منابع طبیعی، اقدام به قطع درختان و کاشت تریاک می‌کنند.

کردوانی با بیان اینکه اداره منابع طبیعی هم احتمال دارد از این موضوع مطلع باشد، گفته بود: «این افراد با اخذ مجوز درختان را قطع می‌کنند و حتی جای آنها تریاک کاشته‌اند که این مورد نیز کشف شد و هر روز هم گزارش آنها به بنده مخابره می‌شود.»

پرویز کردوانی کشت تریاک را نیز به کلکسیون مشکلات جنگل‌های زاگرس اضافه کرد تا از این به بعد در کنار سایر عوامل تخریب جنگل‌های زاگرس از این ماده مخدر نیز نام برده شود.

چند سالی هست که رسانه‌های داخلی به موضوع کاشت خشخاش در استان‌های فارس، کهگیلویه و بویراحمد، خوزستان، یزد و کرمان می‌پردازند. گفته می‌شود کشاورزان و مزرعه‌داران به صورت مخفیانه در لابلای مزارع گندم یا جنگل‌ها اقدام به کاشت خشخاش می‌کنند. در این بین، تریاک برند «خانی» از مرغوب‌ترین تریاک‌های تولید داخلی است که مشتریان خاص و ویژه خود را دارد.

آنطور که از گزارش‌های میدانی رسانه‌ها از کشاورزان مزارع تریاک بر می‌آید، خشکسالی و سیل و بی‌فایده بودن کشت‌های سنتی از دلایل اصلی روی آوردن کشاورزان به این کار است. علاوه بر این، خشخاش به‌دلیل ویژگی‌های بیولوژیک‌اش نیاز چندانی به مراقبت ندارد و در عین حال سودآوری بالایی دارد، به‌خصوص آنکه از قدیم خشخاش ایران به دلیل کیفیت بالا معروف بوده است.

نکته جالب توجه اینجاست که علی اکبری نماینده شیراز در مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون کشاورزی آب و منابع طبیعی، کشت تریاک در برخی از مناطق جنگلی استان فارس را تایید کرده اما اعلام گفته که کشت تریاک در مناطق جنگلی این استان در سطح گسترده نیست!

وی گفته کشت تریاک در مناطق صعب‌العبور «جنگل‌های فارس» وجود دارد «اما در سطح وسیعی نیست و معمولا برای کشت این ماده مخدر درختان جنگلی را تخریب نمی‌کنند، بلکه در لابلای درختان، آن را کشت می‌کنند!»

این عضو کمیسیون کشاورزی آب و منابع طبیعی، زیان‌های آتش زدن جنگل‌های بلوط برای تهیه زغال را بیش از آسیب‌های کشت تریاک دانسته و گفته که صعب‌العبور بودن و در دسترس نبودن مناطق جنگلی که کشت تریاک در آنها صورت می‌گیرد و «ضعف نهادها و اهرم‌های نظارتی» و «موازی‌کاری و هم‌پوشانی» سازمان‌ها از دلایل عدم رسیدگی به این موضوع است.

اینهمه در حالیست که روز سه‌شنبه ۲۱ خرداد اسکندر مومنی دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر اعلام کرد که «۷۵ درصد کشفیات تریاک جهان مربوط به ایران است و ۶۱ درصد مرفین جهان و ۱۷ درصد هروئین جهان را بر اساس آمار سازمان ملل، ایران کشف می‌کند.»

به گفته وی، «در سال ۲۰۱۷ ایران ۲۱ تن هروئین کشف کرد ولی کل اروپا با بیش از ۵۰ کشور حدود ۴ تن هروئین کشف کرد.»

آنگونه که این مقام ارشد ستاد مبارزه با مواد مخدر ادعا کرده، طی ۳۰ سال گذشته در ۴۱ هزار عملیات مبارزه با مواد مخدر، ۱۲ هزار تن مواد مخدر کشف شده است!

جنگل‌های زاگرس با گستردگی در ۱۱ استان کشور با ۶ میلیون هکتار مساحت، ۴۰ درصد جنگل‌های ایران را تشکیل می‌دهند و حدود ۷۰ درصد تیپ گونه‌های جنگلی زاگرس را بلوط‌ها شامل می‌شوند.

بر اساس آخرین آمار و بررسی‌های صورت گرفته در استان‌های کشور بالغ بر ۱ میلیون و ۴۰۰ هزار هکتار از سطح جنگل‌های زاگرس تا کنون بر اثر عوامل مختلف از بین رفته‌ یا در معرض نابودی است.

لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

حمله مردان مسلح به یک هتل در بلوچستان پاکستان

cafeliberal

حکم حبس برادر حسن روحانی صادر شد

cafeliberal

احمد توکلی: دو مامور اطلاعات ۴۵هکتار زمین را تاراج کرده‌اند

cafeliberal

مایک پمپئو گفت : باور داریم تشکیل اتحادی مانند ناتو در خاورمیانه و در برابر جمهوری اسلامی ایران شدنی است

cafeliberal

شرق‌الاوسط: آیا ما در آستانه جنگ با ایران هستیم؟

cafeliberal

تحریم ظریف؛ دو انگیزه و چند نتیجه مورد انتظار، دکتر رضا تقی زاده

cafeliberal