4.9 C
تهران
دوشنبه, ۲۸ بهمن , ۱۳۹۸

تداوم بی‌خبری از امید مدرسی، دندان‌پزشک و فعال مدنی بازداشتی کُرد

۱۱ ساعت،۱۶ …..

استان‌وایر- با گذشت بیش از دو هفته از بازداشت «امید مدرسی»، دندان‌پزشک و فعال مدنی اهل مریوان، هنوز خبری از وضعیت این فعال مدنی و علت بازداشت او در دست نیست.

چهارشنبه دوم بهمن ۱۳۹۸، نیروهای اداره اطلاعات شهر مریوان با مراجعه به مطب شخصی دکتر امید مدرسی، او را بازداشت و به بازداشت‌گاه اداره‌کل اطلاعات استان کردستان در سنندج منتقل کردند.

بنا به گفته یکی از دوستان مدرسی، مشخص نیست ماموران هنگام بازداشت حکم بازرسی مطب و یا حکم بازداشت را به این فعال مدنی ارایه داده‌اند یا خیر: «اصلا نمی‌دانیم چرا بازداشت شده است. شاید دکتر امید آخرین کسی بود که انتظار داشتیم بازداشت شود. امید به عنوان کسی شناخته می‌شد که در حوزه کمک به خانواده‌های بازداشتی‌ها و زندانیانی که به خاطر بدهی مالی در زندان بودند، فعال بود و اصلا فعالیت سیاسی نداشت.»

امید مدرسی در سال‌های اخیر هم‌چنین در چندین کمپ برای لغو حکم اعدام زندانیان محکوم به اعدام یا گرفتن رضایت از خانواده‌های مقتولان و یا جمع کردن دیه برای بخشیدن زندانیان محکوم به اعدام فعال بود: «تلاش‌های امید و دوستانش موجب نجات چند زندانی از پای چوبه دار شده بود که آخرین موردش هم یک زن زندانی محکوم به اعدام در سنندج بود. علاوه بر همه این‌ها، به حساب زنان زندانی و یا خانواده‌هایشان ماهانه از درآمد خودش و کمک خیرین پول واریز می‌کرد.»

بازداشت امید مدرسی و تداوم بازداشت او، زندگی کودکان بی‌سرپرستی را هم به خطر انداخته است که این دندان‌پزشک خوش‌نام مریوانی از آن‌ها حمایت مالی می‌کرد و یا مستقیما سرپرستی آن‌ها را پذیرفته بود: «امید چند کودک بی‌سرپرست را مستقیم و به تمامی حمایت مالی می‌کرد و هزینه زندگی و تحصیل آن‌ها را کامل متقبل شده بود.»

خبر بازداشت امید مدرسی با دو هفته تاخیر اعلام شد. دوستانش دلیل آن را فشار نیروهای امنیتی بر خانواده او برای عدم انتشار خبر و سکوت در مورد آن بود:‌ «خانواده امید به شدت زیر فشار بودند که خبر را رسانه‌ای نکنند و ضمن این‌که به آنان وعده داده شده بود که با سکوت، روند پرونده بهتر پیش خواهد رفت. تهدید شده بودند که اطلاع‌رسانی، وضعیت امید را بدتر خواهد کرد.»

📩اگر به اطلاعات تکمیلی درباره این خبر دسترسی دارید، لطفاً با این ایمیل با ما تماس بگیرید: info@iranwire.com

📞اگر می‌خواهید درباره موضوع این خبر با افراد مسوول تماس بگیرید، لطفاً به فهرست مسوولان در سراسر ایران مراجعه کنید: www.ostanwire.com

 

لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

آیا روحانی دستگاه شنود در نهاد ریاست جمهوری دارد؟

Jahan

مکرون: حمله ترکیه به کردها ناتو را زیر سوال می‌برد

cafeliberal

محمدجواد حاج‌علی‌اکبری؛ دست‌پرورده دستگاه رهبر

cafeliberal

بسته‎های «روانی- امنیتی» برای مقابله با ماجراجویی‎های جمهوری اسلامی

cafeliberal

یمن.. شماری از افسران و کارشناسان موشکی ایرانی در حملات ائتلاف کشته شدند

cafeliberal

اعتصاب رانندگان اتوبوس شهری در مشهد

cafeliberal
ajax-loader