27.3 C
Tehran
چهارشنبه, ۳۰ مرداد , ۱۳۹۸
سیاست، تاریخ وجامعه

ترامپ: رویکرد ایران به علت تحریم‌های آمریکا دگرگون شده است

ایران یکی از مسائلی بود که دونالد ترامپ در گفت‌وگوی خود با خبرنگاران در روز سه‌شنبه ۲۱ خرداد (۱۱ ژوئن) به آن پرداخت. او در این مصاحبه اعلام کرد که حکومت ایران در اثر فشارها و سیاست‌هایی که دولت آمریکا دنبال می‌کند، ناگزیر به عقب نشینی شده است.

دونالد ترامپ در مصاحبه خود به بسیاری از پرسش‌ها پاسخ داده است. پاسخ‌هایی کوتاه و عمدتا جنجالی. سایت رسمی کاخ سفید آمریکا کل مصاحبه دونالد ترامپ را منتشر کرده است.

ترامپ در این مصاحبه، نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا و حزب دموکرات این کشور را “قاطی و دستخوش هرج و مرج” خواند و گفت این حزب در رقابت‌های آینده انتخابات ریاست جمهوری هیچ شانسی برای پیروزی ندارد.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

او “جو بایدن” یکی از نامزدهای حزب دموکرات برای انتخابات پیش‌روی آمریکا را “بازنده” خواند و او را فردی ضعیف و ناتوان معرفی کرد.

جو بایدن اخیرا گفته بود که سیاست‌های ترامپ به زیان ملت آمریکا است. ترامپ در واکنش به سخنان بایدن گفته است که او جو بایدن را “جو یک درصدی” می‌نامد. رئیس جمهوری آمریکا گفته بود وقتی کسی در یک سخنرانی ۷۶ بار نام ترامپ را به کار ببرد، معلوم است که دچار مشکل شده است.

افزون بر آن، او از همکاری مکزیک در کنترل مرزهای مشترک تمجید کرد و خطاب به حزب دموکرات گفت که بد نیست به اندازه مکزیک در راستای مقابله با مشکلات با دولت او همکاری کنند.

یکی دیگر از موضوعات مطرح شده در این مصاحبه مربوط می‌شد به جنگ تجاری با چین. ترامپ ضمن تایید خبر دیدار خود با شی‌جین‌پینگ، رئیس جمهوری چین در حاشیه نشست کشورهای گروه بیست، مدعی شد که سیاست‌های او چین را وادار کرده میلیاردها دلار به آمریکا بپردازد، حال آنکه این کشور در دوره اوباما حتی حاضر نبود ده سنت به آمریکا بدهد.

ترامپ در بخش دیگری از سخنان خود به نامه “گرم، شخصی و بسیار زیبای” کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی به خود اشاره کرد، اما تاکید کرد که نمی‌تواند این نامه را به خبرنگاران نشان دهد.

ترامپ و مذاکره با ایران

خبرنگاری از دونالد ترامپ درباره موضوع مذاکره با ایران می‌پرسد و مایل است بداند که آیا او به برگزاری یک گفت‌وگوی صلح‌آمیز با ایران امید دارد یا خیر.

ترامپ در پاسخ به این پرسش می‌گوید: «من امیدوارم که همه چیز در ارتباط با ایران خوب پیش برود. ایران اکنون کشوری است که به خاطر تحریم‌ها و مسائل دیگر با آن کشوری که در لحظه شروع زمامداری من بود، خیلی فرق کرده است.»

ترامپ گفت: «زمانی که من سر کار آمدم، آن‌ها مرکزی برای ایجاد ترور و مشکلات در سراسر جهان بودند. آن‌ها حالا دیگر دست از این کارها کشیده‌اند. و من معتقدم که آن‌ها بیش از هر زمان دیگری به آمریکا احترام می‌گذارند.»

ترامپ در مورد تحریم‌ها گفت: «ایران با مشکلات بسیار زیادی روبه‌رو است و من مایلم به آن‌ها در حل این مشکلات کمک کنم. ببینیم چه پیش می‌آید. اما آن‌ها با تورم شدیدی دست و پنجه نرم می‌کنند. پول مملکت‌شان بی ارزش شده است. شما حتی نمی‌توانید یک تکه نان با آن بخرید. در ایران مشکلات زیادی وجود دارد. وضعیت در قیاس با دو سال پیش تغییر زیادی کرده است. خیلی چیزها در آن کشور مورد تحریم قرار گرفته است. اما به باور من مهم‌ترین چیزی که اتفاق افتاد این بود که من از توافق هسته‌ای خارج شدم، از یک توافق ناقص و بد.»


لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

اتحاد برای دمکراسی در ایران: حل بحران‌های کشور تنها با گذر از جمهوری اسلامی ممکن است

cafeliberal

استفاده از مین مغناطیسی در انفجار نفتکش در دریای عمان توسط جمهوری‌اسلامی

cafeliberal

نخستین مأموریت "فرونتکس" خارج از مرزهای اتحادیه اروپا

cafeliberal

زیردریایی گمشده فرانسوی پس از پنجاه سال پیدا شد

cafeliberal

«دیوار» و «شیپور» متهمان گرانی اتومبیل؛ پلیس فتا صورت مسئله را برای نظام پاک می‌کند!

cafeliberal

افتتاح ششمین جشنواره تیرگان در تورنتو؛ برای همبستگی…

cafeliberal