29 C
Tehran
سه شنبه, ۱ مرداد , ۱۳۹۸
سیاست-جامعه

ترویج فرهنگ ایرانی و شناخت تمدن ایران زمین در اسرائیل به ویژه در بین سربازان جوان این کشور

اکنون چندین سال است که تلاش مقام ها و نهاد های اسرائیلی بر آموزش زبان فارسی در صفوف ارتش متمرکز شده است

اشتیاق و التهاب حکومت اسلامی ایران برای آنچه که نابودی اسرائیل می باشد و هزینه گزافی که رژیم ایران برای این کار اختصاص داده است موجب ترویج فرهنگ ایرانی و شناخت تمدن ایران زمین در اسرائیل به ویژه در بین سربازان جوان این کشور می‌شود.

در حالی که تا پیش از به روی کار آمدن حکومت اسلامی در ایران نهادهای اطلاعاتی و امنیتی و ارتش اسرائیل بیشترین تلاش خود را برای آموختن زبان عربی به کار میبردند تا گردآوری اطلاعات از کشورهای عرب با سرعت و کیفیت بیشتری و بهتری ادامه یابد اکنون چندین سال است که تلاش مقام ها و نهاد های اسرائیلی بر آموزش زبان فارسی در صفوف ارتش متمرکز شده است.

یک سامانه خبری اسرائیلی به نام او آینت مصاحبه ای با یکی از معلمان زبان فارسی در نهادهای اطلاعاتی و امنیتی اسرائیل منتشر کرد که از بخشی از فعالیت‌های نهادهای اطلاعاتی اسرائیل برای گردآوری مطالب حساس از فعالیت‌های نظامی و تعرضی حکومت ایران پرده بر میدارد.

یکی از آموزگاران زبان فارسی که با حرف اول نام او شین معرفی شده می گوید که جوانانی در دوره های زبان فارسی شرکت می‌کنند که هیچ آشنایی با این زبان نداشتند و برای اولین بار است که کلمات فارسی را به زبان می آورند و می شنوند.

اما آنها در ظرف مدت کوتاهی به مرحله ای می‌رسند که می‌توانند زبان فارسی را با لهجه های مختلف آن و از جمله  لهجه محاوره‌ای به خوبی بشناسند و با آن صحبت کنند.این تسلط بر زبان فارسی برای گردآوری اطلاعات اهمیت بسیاری دارد.

اما این آموزگار زبان فارسی می‌گوید که در کلاس‌های زبان فارسی فقط برای درک سخنان دیگران تدریس نمی شود بلکه در کنار آن ادبیات فارسی تمدن و فرهنگ ایرانی و حتی ترانه های ایرانی تدریس می شود و جوانان اسرائیلی به شناخت این فرهنگ غنی علاقه بسیاری دارند.

اخیراً فیلم‌کوتاهی در شبکه‌های اجتماعی انتشار یافت که نشان می‌دهد گروهی از سربازان بخش اطلاعات ارتش اسرائیل به اجرای ترانه های ایرانی مشغول هستند و از شهرهای آنها دیده می‌شود که بسیار از این کار لذت می برند.

این آموزگار زبان فارسی می‌گوید که بسیاری از اسرائیلی‌ها تصور می کنند که زبان فارسی شاخه ای از زبان عربی می باشد و حتی بخشی به اشتباه می اندیشند که زبان فارسی یکی از لهجه های محلی زبان عربی می باشد اما خیلی زود درک می‌کنند که زبان فارسی ریشه‌های بسیار متفاوت از عربی دارد و به ویژه دستور زبان آن و جای قرار گرفتن فعل در جمله با زبان عربی تفاوت اساسی دارد که این امر مشکلاتی برای  آموزش زبان فارسی در اسرائیل ایجاد می کند زیرا برخلاف بسیاری از زبان های دیگر فعل در زبان فارسی در آخر جمله به کار می رود.

این معلم زبان فارسی می‌گوید که دوره تدریس زبان فارسی به هدف گردآوری اطلاعات بسیار فشرده و در عین حال کوتاه می باشد و نتایج آن تا به حال بسیار چشمگیر بوده است.

در گزارش های منابع رسانه‌ای خارجی گفته شده بود که سازمان اطلاعات خارجی اسرائیل یکی از پرقدرت ترین نهادهای بین المللی برای گردآوری اطلاعات درباره آن چه می باشد که در داخل ایران و در صفوف سپاه پاسداران و در دیگر نهادهای حکومت اسلامی ایران می گذرد.

انتقال بیش از یکصد هزار  سند فعالیت های اتمی حکومت ایران از شورآباد تهران به اورشلیم یکی از دستاوردهای درخشان نهادهای اطلاعاتی اسرائیل بود که بی تردید بدون تسلط مسئولان به زبان فارسی امکان پذیر نمی گردید.

رسانه‌های خارجی نوشته بودند که بسیاری از ایرانی هایی که ناچار می شوند و خود را ترک گویند که علاقه مند به ایجاد ارتباط با سرویس امنیت خارجی اسرائیل موساد هستند و آماده هستند تا اطلاعات خود را در اختیار این نهاد قرار دهند.

در کنار آن برخی از ماموران اطلاعاتی رژیم ایران تلاش می کنند که با همین شیوه با موساد اسرائیل ارتباط برقرار کرده و به جاسوسی از داخل این تشکیلات بپردازند اما گفته می‌شود که بیشترین بخش از تلاش های رژیم ایران برای رسیدن به این هدف خود شده و با ناکامی روبرو گردیده است.

این معلم زبان فارسی توضیح می دهد که فارغ التحصیلان دوره زبان فارسی در نهادهای اطلاعاتی اسرائیل اکثراً چنان شیفته این زبان می شوند که میل دارند به آن ادامه دهند و برخی از آنها در تحصیلات دانشگاهی خود به ادامه آموزش زبان فارسی می‌پردازند.

 

نوشته ترویج فرهنگ ایرانی و شناخت تمدن ایران زمین در اسرائیل به ویژه در بین سربازان جوان این کشور اولین بار در رادیو پیام اسرائیل. پدیدار شد.

لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

برای نجات برجام چه راهی باقی مانده است؟

cafeliberal

آقای اسلامی شما واقعا وزیر مسکن جمهوری اسلامی هستید؟!

Jahan

واکنش ظریف به اتهامات آمریکا در ارتباط با حمله به نفتکش‌ها

cafeliberal

چرا روحانی فکر می کند ما حرفهایش را یادمان رفته ؟

Jahan

بازداشت باند نفوذی در وزارت نفت

cafeliberal

دیدار رئیس جمهور سوئیس با ترامپ در گرماگرم بحران برجام

cafeliberal