21.7 C
Tehran
سه شنبه, 26 شهریور , 1398

تشکیل «ائتلاف جهانی» علیه جمهوری اسلامی: خروج از برجام، بازگشت به «نقطه صفر»

یک هفته پس از اعلام برگزاری کنفرانس ورشو با محور مسائل ایران، وزیر خارجه ایالات متحده از تشکیل یک ائتلاف جهانی برای مقابله با رژیم ایران و حمایت از آرمان‎های مردم ایران خبر داده است.

مایک پمپئو سه‎شنبه، ۲۲ ژانویه (دوم بهمن) در سخنرانی خود در مجمع جهانی اقتصاد در داووس، که از طریق یک پیام ویدئویی انجام شد، از جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از تهدیدهای موجود در جامعه جهانی نام برد و گفت: «ما با تهدیدهای زیادی روبرو هستیم. برخی از آنها خیلی هم جدید نیستند. از برنامه هسته‎ای کره شمالی گرفته تا ماجراجویی‎های جمهوری اسلامی در خارج از کشور… ما یک ائتلاف جهانی برای مقابله با حکومت ایران و حمایت از آرمان‌های مردم ایران ایجاد کرده‌ایم.»

این دومین سخنرانی تند پمپئو علیه رژیم ایران و در حمایت از مردم تا کنون در ماه ژانویه است. دهم ماه‎ جاری نیز او در سخنانی با اشاره به سیاست‎های اشتباه دولت باراک اوباما در قبال جمهوری اسلامی گفت «ما یک کارزار فشار جدید را آغاز کردیم تا درآمد رژیم را که برای گسترش ترور و خرابی در دنیا به کار می‎برد، قطع کنیم. ما برای آزادی و مسئولیت‌پذیری به مردم ایران پیوستیم… کشورها بیش از پیش پی می‎برند که باید با آیت‎الله‎ها مقابله کنیم و نباید آنها را نوازش کنیم. کشورها به شکل بی‌سابقه‎ای برای مقابله با رژیم در کنار ما قرار گرفته‌اند.»

فشارهای سیاسی و اقتصادی بر رژیم اسلامی ایران بطور روزافزون بیشتر می‎شود و همزمان مسئولان جمهوری اسلامی را وادار به واکنش‌هایی کرده که احتمالاً نه تنها فشار را از ایران برنمی‎دارد بلکه وضعیت را برای تهران دشوارتر و پیچیده‎تر و بدتر می‎کند.

علی‎اکبر  صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی در سخنانی گفته «دهم یا یازدهم ماه جاری [بهمن] از اردکان ۳۰ تن کیک اورانیوم را راهی اصفهان می‌کنیم!» او با لحنی لجباز و از سر مقابله گفته «ما اکتشاف و استخراج می‌کنیم، غنی‌سازی را انجام می‌دهیم، نیروگاه جدید می‌سازیم، سانتریفیوژهای جدید را می‌سازیم.» این در حالیست که مقامات جمهوری اسلامی بهتر از هر کسی باید بدانند که چنین لفاظی‌ها و ادعاهای توخالی حتی طرفدارانشان را نیز از آنها دور می‌سازد.

در چنین شرایطی، با وجود حساسیت‎های بین‎المللی روی آزمایش‌های موشکی ایران و بیانیه اتحادیه اروپا پس از پرتاب ماهواره‎‏ «پیام»، امیر حاتمی وزیر دفاع جمهوری اسلامی نیز، چهارشنبه سوم بهمن، اعلام کرد «دومین ماهواره جمهوری اسلامی ایران در سال جاری در آستانه دهه فجر پرتاب خواهد شد.» او گفته ایرادات ماهواره‎بر سیمرغ به زودی رفع می‌شود. مقام‎های آمریکای و اروپایی معتقدند این‌ ماهواره‎‌ها در رابطه با تست موشک‌های بالستیک هستند که زمامداران ایران آنها را پروژه علمی و تحقیقاتی معرفی می‌کنند.

نیروگاه اتمی اراک

برنامه پیچیده آمریکا برای تحریم جمهوری اسلامی ایران 

روزنامه «مردم‎سالاری» که مصطفی کواکبیان عضو کمیسیون امنیت ملی مدیر مسئول آن است روز چهارشنبه در گزارشی نسبت به «نقشه پیچیده واشنگتن برای خروج ایران از برجام» خبر داده و نوشته جان بولتون به‌دنبال تحریک ایران در رابطه با توافق اتمی است.

این روزنامه با اشاره به ادعای اسرائیل در مورد اسناد مربوط به فعالیت‏‎های مخفی اتمی ایران که گفته شد موساد از انباری مخروبه در کهریزیک سرقت کرده و همچنین توییت‎های جان بولتون علیه تهدیدات نظامی و اتمی رژیم ایران می‎نویسد: «به نظر می‌رسد بولتون خود می‌داند ایران برنامه هسته‌ای نظامی در سر ندارد، اما بی‎شک او قصد دارد خواننده را وادار کند تا به این باور برسد که ایران همچنان دارای جاه‌طلبی‌های هسته‌ای است. اگر چنین است، او حتی یافته‌های جامعه اطلاعاتی ایالات متحده که بیش از یک دهه پیش اطمینان حاصل کردند ایران دیگر برنامه سلاح هسته‌ای ندارد را هم نادیده گرفته است. به عبارتی او به خواننده تلقین می‌کند که گذشته ایران را ببین و آینده‌ای مسموم برای آن در نظر بگیر.»

جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید روز ۱۵ ژانویه گفته بود که رژیم ایران در مورد اجرای توافق اتمی به سازمان انرژی اتمی دروغ گفته است.

حالا درون نظام بر سر اینکه جمهوری اسلامی در برجام بماند یا نه اختلاف شدیدی وجود دارد. احمد جنتی رئیس مجلس خبرگان، ۲۷ دی‌‌ماه، در سخنانی گفت «برخی خیال می‌کنند آمریکا که از برجام کنار کشید، می‌توانند به اروپایی‌ها تکیه کنند، در حالی که اروپایی‌ها امروز و فردا می‌کنند و کاری به نفع ما نخواهند کرد.»

او همچنین از مسئولان انتقاد کرد که چرا تا الان با وجود این وضعیت برجام را آتش نزده‎اند و تاکید کرد «در نهایت هم باید این کار را بکنند!» اما مشکل جمهوری اسلامی اینجاست که بعدش چه؟! در صورت خروج ایران از برجام قرار است چه اتفاقی بیفتد و مرحله بعدی چه خواهد بود؟ جز اینکه کشورهایی را هم که تا کنون با رژیم ایران مماشات می‌کرده‌اند در برابر خود قرار خواهد داد؟! تنها گزینه‎ای هم که تا امروز به عنوان مرحله بعد از خروج اعلام شده آغاز غنی‎سازی اورانیوم است که نه تنها یعنی بازگشت به نقطه صفر بلکه شرایط را برای جمهوری اسلامی از «نقطه صفر» نخستین هم بدتر می‌کند چرا که چنین اقدامی قطعا برای تهران کم‌هزینه نیست. آ‎نهم در شرایطی که دیگر نه از باراک اوباما و جان کری خبری هست، نه اروپا صبر گذشته را دارد و نه رژیم قادر به تأمین هزینه‌های از سر گرفتن ادعاهای اتمی خود است: مردم نه انرژی هسته‌ای بلکه تأمین نیازمندی‌های اقتصادی و اجتماعی را حق مسلم خود می‌دانند و از دی‌ماه ۹۶ به این سو مرتب برای تحقق خواست‌های خود دست به اعتراض و تجمع می‌زنند.

 


لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

رئیس مدیریت بحران کشور: پل‌ها را بر اساس دِبی جیبمان ساختیم نه دِبی رودخانه!

cafeliberal

محمدعلی نجفی و قتل میترا استاد؛ دو چشم‌انداز از یک جنایت

cafeliberal

حاج پرویز کاظمی برای لاپوشانی دزدی‎ها در دادگاه متوسل به جادو و جنبل و دعانویس شد

cafeliberal

بریتانیا برای بررسی تمام گزینه‌ها در برابر ایران جلسه کبرا تشکیل می‌دهد

cafeliberal

هشدار روحانی به بریتانیا: تبعات توقیف نفتکش ایرانی را بعدا درک خواهید کرد

cafeliberal

کیفرخواست متهمان قتل زندانی سیاسی ۲۱ ساله صادر شد

cafeliberal