21.7 C
Tehran
سه شنبه, 26 شهریور , 1398

تصویب طرح تشدید مجازات اسیدپاشی: خرید و فروش اسید ممنوع نشد!

صبح روز دوشنبه ۳۰ اردیبهشت‌ماه کلیات طرح تشدید مجازات اسیدپاشی و حمایت‌ از آسیب‌دیدگان مورد موافقت اکثریت نمایندگان مجلس شورای اسلامی قرار گرفت. بر مبنای این مصوبه مجازات اسید‌پاشی از بیش از ۵ سال تا ۲۵ سال تعیین شد ولی خرید و فروش اسید ممنوع نشد.

صبح روز دوشنبه ۳۰ اردیبهشت‌ماه کلیات طرح تشدید مجازات اسیدپاشی و حمایت از بزه‌دیدگان اسیدپاشی، از سوی مجلس شورای اسلامی مورد تصویب قرار گرفت ولی خرید و فروش اسید همچنان آزاد و در دسترس همگان است.

به گفته حجت خلیل‌ارجمندی رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و فروشندگان مواد شیمیایی هر نوع از مواد شیمیایی مانند احتراقی، پیش‌ساز، انفجاری و… به راحتی در دسترس افراد قرار می‌گیرد.

حجت خلیل‌ارجمندی گفته بود: «نگرانی اصلی اتحادیه بیشتر در مورد عرضه اسیدهای خطرناک از طریق فضای مجازی است، زیرا هر شخصی با یک جستجوی ساده در فضای مجازی می‌تواند به هر نوع از مواد شیمیایی از یک تا صد‌هزار لیتر دسترسی پیدا کند.»

بر مبنای این مصوبه، مجازات اسیدپاشی از بیش از ۵ سال تا ۲۵ سال تعیین شده و در صورت عدم دسترسی به مجرم، دیه بزه‌دیده از بیت‌المال تامین می‌شود. طبق تبصره ۲ این ماده هرگاه پس از دریافت دیه از بیت‌المال مرتکب دستگیر شود، حق قصاص برای بزه‌دیده یا اولیای دم محفوظ است ولی بیت‌المال با توجه به امکانات مال بزه‌دیده یا اولیای دم، حق رجوع به آنها را دارد.

همچنین جرائم موضوع این قانون شامل آزادی مشروط، تعلیق یا تخفیف نخواهد شد.

طرح تشدید مجازات اسیدپاشی با ۱۵۸ رأی موافق، ۹ رأی مخالف و یک رأی ممتنع از مجموع ۲۱۶ نماینده حاضر به تصویب رسید.

علیرضا سلیمی نماینده مخالف کلیات این طرح، در نطق خود گفته است: «ما هم با تشدید مجازات اسیدپاشی موافقیم و قطعاً باید مجازات در نظر گرفته شود اما این طرح چنین منظوری را نمی‌رساند. بهتر بود که طراحان به جای ملغی کردن قانون سال ۳۷ آن را اصلاح می‌کردند. یکی از نواقص این طرح آن است که درباره خرید و فروش اسید هیچ نکته‌ای لحاظ نشده است. به نظر بنده این طرح به اندازه کافی مجازات را تشدید نمی‌کند.»

بر مبنای قانون مصوب بهمن‌ماه سال ۱۳۳۷ مجازات پاشیدن اسید و ترکیبات شیمیایی در صورتی‌ که موجب قتل کسی شود به مجازات «اعدام» و اگر موجب مرض دائمی یا فقدان یکی از حواس مجنی‌علیه شود، به «حبس ابد با اعمال شاقه» و اگر موجب قطع یا نقصان یا از کارافتادن عضوی از اعضاء شود به «حبس مجرد از ۲ سال تا ده سال» و اگر موجب صدمه دیگری شود به «حبس مجرد از دو تا پنج سال» محکوم خواهد شد.

اسیدپاشی در ایران عمدتا علیه زنان و با انگیزه‌های شخصی و یا اجرای احکام امر به معروف و نهی از منکر در بحث حجاب انجام می‌شود. چنانکه در سال‌های اخیر، علاوه بر اسیدپاشی علیه زنان با انگیزه انتقامجویی یا حسادت، اسیدپاشی زنجیره‌ای در استان اصفهان صورت گرفت که بخش‌هایی از بدن‌ و صورت چهار زن در جریان آن به شدت آسیب دید.

روز گذشته تعدادی از این زنان با انجمن حمایت از قربانیان اسیدپاشی در مجلس شورای اسلامی برای حمایت از تصویب این طرح به صحن علنی مجلس رفتند که عمدتا خواستار حبس طولانی و حبس ابد برای اسیدپاشان بودند.

بر اساس ماده ۲ طرح تشدید مجازات اسیدپاشی، هرگاه شخصی مرتکب جرم موضوع این قانون شود و مجازات آن قصاص نباشد یا به هر علتی مانند فرار مرتکب یا مصالحه اولیای دم قصاص اجرا نشود، مرتکب علاوه بر پرداخت دیه مطابق مقررات مربوطه به ترتیب زیر مجازات می‌شود:

الف: در جنایت بر نفس و جنایت منجر بر تغییر شکل دائمی صورت بزه‌دیده به حبس تعزیری درجه یک (بیش از ۲۵ سال)
ب: در جنایتی که میزان دیه آن بیش از نصف دیه کامل باشد، به حبس تعزیری درجه ۲ (حبس بیش از ۱۵ تا ۲۵ سال)
پ: و جنایتی که میزان دیه آن از یک سوم تا نصف دیه کامل باشد، به حبس تعزیری درجه ۳ (حبس بیش از ۱۰ تا ۱۵ سال)
ت: در جنایتی که میزان دیه آن تا یک سوم دیه کامل باشد، به حبس تعزیری درجه ۴ (حبس بیش از ۵ تا ۱۰ سال).

لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

سازمان بهداشت جهانی: سیگارهای الکترونیک کم‌خطرتر از سیگارهای معمولی نیستند

cafeliberal

صحنه‌های «آخرالزمانی» در پلدختر؛ مردم به کوه‌ها پناه برده‌اند!

cafeliberal

شاهزاده رضا پهلوی:تغییرات ژرفی در ایران در حال وقوع است

cafeliberal

کمک به قربانیان سیل گلستان بعد از سه ماه به کندی پیش می‌رود

cafeliberal

محمدجواد ظریف پس از تحریم: اینکه مقام رهبری اجازه می‌دهند نظرات خودم را بگویم مهمترین نقاط درخشان ایشان است!

cafeliberal

مدیران و کارمند حراست جهاد کشاورزی در پرونده توزیع گوشت برزیلی به شلاق و زندان محکوم شدند

cafeliberal