8.2 C
Tehran
پنج شنبه, 21 آذر , 1398

تظاهرات کردهای ایران در بروکسل در سی‌امین سالگرد ترور قاسملو

روز سه‌شنبه نهم ژوئیه (۱۸ تیر) بیش از ۱۵۰۰ نفر در بروکسل به مناسبت سی‌امین سالگرد ترور دکتر عبدالرحمن قاسملو، دبیرکل سابق حزب دمکرات کردستان ایران، تظاهرات کردند.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

برخی نمایندگان پارلمان اروپا، هنرمندان کرد از بخش‌های مختلف کردستان و نمایندگان اپوزیسیون ایرانی نیز در آنجا حضور داشتند.

تظاهرات کردها در بروکسل به مناسبت سی‌امین سال ترور قاسملو

تظاهرات کردها در بروکسل به مناسبت سی‌امین سال ترور قاسملو

رحیم رشیدی، روزنامه‌نگار کرد مقیم واشنگتن که برای تهیه گزارش به بروکسل آمده، به دویچه وله فارسی گفت: «تظاهرات از وسط شهر بروکسل تا جلوی درب پارلمان اروپا حدود یک ساعت و نیم طول کشید. کردها با لباس پیشمرگه‌ها روبروی پارلمان اروپا راهپیمایی کردند و شعار دادند که قربانی تروریسم هستند و حدود ۴۰ سال است که با تروریسم مبارزه می‌کنند.»

رحیم رشیدی در ادامه گفت: «برای اولین بار بخشی از پارلمان کانادا، اعضای رسمی دولت کانادا، برخی نمایندگان کنگره آمریکا و حتی برخی از ژنرال‌های آمریکایی پیام ویدیویی فرستادند.»

در تظاهرات کردها در بروکسل مصطفی هجری، دبیر اول حزب دمکرات کردستان ایران، سخنرانی کرد. او در بخشی از سخنرانی خود ضمن اشاره به مناسبات غرب با ایران گفت: «ایرانیان قربانی سیاست ترور جمهوری اسلامی بوده‌اند. ایران به قراردادهای بین‌المللی احترام نمی‌گذارد و پشتیبان اصلی تروریسم در منطقه است.»

مصطفی هجری، دبیر اول حزب دمکرات کردستان ایران، در تظاهرات بروکسل: کردها قربانی تروریسم هستند

مصطفی هجری، دبیر اول حزب دمکرات کردستان ایران، در تظاهرات بروکسل: کردها قربانی تروریسم هستند

رحیم رشیدی، روزنامه‌نگار کرد که در محل تظاهرات حضور داشت، به دویچه‌وله گفت: «به دلیل سی‌امین سالگرد ترور قاسملو امسال تظاهرات بسیار گسترده بوده است. تظاهرکنندگان خواستار بازگشایی پرونده ترور قاسملو شدند و بخشی از شعارهای آن‌ها مربوط به اجرای عدالت در مورد پرونده ترور قاسملو بود و از کشور اتریش و اتحادیه اروپا خواستند در این رابطه کمک کنند.»

حزب دمکرات کردستان ایران در بیانیه‌ای که به مناسبت سی‌امین سالگرد ترور قاسملو صادر کرده نوشته است: «در ۱۳ ژوئیه سال ١٩٨٩میلادی دکتر قاسملو در وین و بر سر میز به ظاهر مذاکره، همراه با کاک عبدالله قادری آذر عضو کمیتە مرکزی حزب و نماینده حزب در خارج از کشور و دکتر “فاضل رسول” از برادران کوردستان عراق ترور و به شهادت رسید.»

رهبران حزب دمکرات کردستان ایران بعد از ۳۰ سال ترور قاسملو گفتند که پرونده ترور قاسملو هنوز باز است. بعد از ترور قاسملو در اتریش دادگاهی تشکیل نشد. منابع مختلفی از جمله خود کردها اعلام کردند که “تروریست‌ها با پوشش دیپلماتیک وارد اتریش شده و با همکاری سفارت ایران پس از ترور خاک اتریش را ترک کردند”.

هاشمی رفسنجانی بارها در خاطرات خود از حادثه ترور قاسملو یاد کرده است. رفسنجانی در خاطرات ۳۰ تیر ۱۳۸۹ می‌نویسد: «آقای [محمود] واعظی [معاون وزیر خارجه]، تلفنی از تهران خبر داد که وزیر خارجه اتریش گفته است، ایران در قتل قاسملو به احتمال زیاد دیده می‌شود. گفتم برای جواب مشورت کنید. گفت اتریشی‌ها خوب برخورد کرده‌اند.  مأمور ایرانی را تبرئه کرده و به ایران اعزام داشته‌اند.»

رسانه‌های اتریش در آن زمان نوشتند دادگاه عمومی وین به  دلیل نبود مدرک کافی حاضر نشده بود که حکم جلب ماموران ایرانی را صادر کند.

حسن شرفی، جانشین دبیر اول حزب دمکرات کردستان ایران، ولی در مصاحبه با دویچه وله قبلا درباره ترور قاسملو گفت: «دستگاه قضائی آلمان استقلال خود را حفظ کرد و رهبران طراز اول جمهوری اسلامی را به دست داشتن در ترور میکونوس محکوم کرد ولی اتریش این کار را نکرده است، بنابراین پرونده دکتر قاسملو هنوز باز است.»

جمهوری اسلامی ایران تابحال مسئولیت ترور قاسملو را رسما بر عهده نگرفته است. 

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

رحیم رشیدی به دویچه‌وله گفت که کردهای ایران قاسملو را به عنوان شخصیتی ملی می‌شناسند و فراتر از رهبر یک حزب سیاسی می‌دانند. رشیدی همچنین گفت که انتظار می‌رود در ۲۲ تیرماه امسال در مناطق کردنشین ایران در سالروز ترور قاسملو مردم مناطق کردنشین مثل سال‌های قبل دست به اعتصاب سراسری بزنند.


لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

با برجام، بی‎‏برجام؛ طرف حساب علی خامنه‎ای آمریکاست

cafeliberal

«موجودات فضایی» بحث جذاب کمیته اطلاعاتی سنای آمریکا

cafeliberal

رسانه های حکومت ایران، همچنان سخنان جنگ طلبانه ترور فلسطینی را بازتاب می دهند

cafeliberal

حکم اعدام سه مرد در بحرین به اجرا در آمد

cafeliberal

مقام سپاه: در خلیج فارس شش سیلی محکم به آمریکایی‌ها زدیم

cafeliberal

ترامپ: مطمئنم ایران به‌زودی خواستار مذاکره خواهد شد

cafeliberal