تفحص از عملکرد دولت درباره تخصیص ارز ۴۲۰۰‌ تومانی

نماینده دماوند در مجلس شورای اسلامی از طرح تحقیق و تفحص از عملکرد دولت درباره نحوه تخصیص دلار ۴۲۰۰ تومانی و تخلفات آن خبر داد.

قاسم میرزایی‌نکو نماینده دماوند در مجلس شورای اسلامی روز چهارشنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۸ از طرح تحقیق و تفحص از عملکرد دولت درباره نحوه تخصیص دلار ۴۲۰۰ تومانی و تخلفات مربوط به آن خبر داد و گفت این طرح با بیش از ۲۰ امضا تقدیم هیئت رئیسه مجلس شده است.

نمایندگان امضاکننده این طرح با توجه به فساد اقتصادی دولت در تخصیص دلار ۴۲۰۰ تومانی آن در کمیسیون اقتصادی به دنبال روشن شدن سرنوشت میلیاردها تومان رانتی هستند که با این تصمیم غلط دولت توزیع شده است.

قاسم میرزایی‌نکو درباره انگیزه نمایندگان برای پیگیری این طرح توضیح داده که «برای نمایندگان، مردم و مسئولان سوال است کسانی که ارز دولتی (۴۲۰۰ تومانی) برای واردات کالا‌های اساسی دریافت کرده‌اند این مبلغ را کجا هزینه‌ کرده‌اند، چه میزان از آن را برگردانده‌اند، و همچنین بر چه معیاری این ارز به افراد اختصاص یافته است.»

قاسم میرزایی‌نکو افزوده است که تا کنون دو جلسه برای بررسی محور‌های تفحص در کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی تشکیل شده و قرار است تا در جلسه هفته آینده این کمیسیون درباره چگونگی تفحص تصمیم‌گیری نهایی شود و گزارش آن به هیئت رئیسه پارلمان ارائه شود.

دولت روحانی در ۲۲ فروردین سال گذشته و به دلیل سونامی افزایش قیمت ارز که بلافاصله پس از پایان تعطیلات نوروز ۹۷ آغاز شد، قیمت ۴۲۰۰ تومان را به عنوان نرخ رسمی دلار اعلام کرد و سامانه‌ای به نام «نیما» برای تخصیص ارز به تولیدکنندگان و واردکنندگان معرفی کرد.

هر چند از ابتدا مشخص نبود مبنای انتخاب قیمت ۴۲۰۰ تومانی از سوی دولت چه بوده است اما دولت مدعی بود با اختصاص دلار ۴۲۰۰ تومانی مواد اولیه مورد نیاز تولیدکنندگان و همچنین واردکنندگان کالاهای اساسی، از یک سو تولید در کشور با بحران روبرو نمی‌شود و از سوی دیگر کالاهای اساسی با قیمت تمام شده کمتری عرضه و از افزایش افسارگسیخته قیمت‌ها جلوگیری می‌شود.

با این وجود پس از گذشت چند هفته مشخص شد بسیاری افراد با داشتن رانت و رابطه مبالغ زیادی ارز ۴۲۰۰ تومانی را دریافت کرده و یا کالاهای غیرضروری دیگری وارد کرده و یا ارز دریافتی را در بازار به نرخ آزاد فروخته و سود هنگفتی به جیب زدند.

از سوی دیگر دولت مدعی شد برخی واردکنندگان کالاهای وارداتی با دلار ۴۲۰۰ تومانی را احتکار کرده‌اند تا پس از افزایش قیمت‌ها، کالاهای خود را در بازار عرضه و سود بیشتری کسب کنند.

با این وجود نه تنها دولت طی ماه‌های گذشته حاضر نشد از تصمیم خود عقب‌نشینی کند و عرضه دلار ۴۲۰۰ تومانی را متوقف کند بلکه همچنان عرضه ارز به صورت رانتی ادامه داشته است.

اکنون با گذشت بیش از یک سال از آغاز تخصیص دلار ۴۲۰۰ تومانی نمایندگان مجلس طرح تفحص درباره این روند معیوب را به هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی ارائه کردند.

پیشتر و در اردیبهشت‌ماه امسال نیز محمدرضا پور ابراهیمی داورانی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با وبسایت خانه ملت از آغاز اقدامات نمایندگان برای بررسی تخلفات صورت گرفته در تخصیص دلار ۴۲۰۰ تومانی خبر داده بود.

لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

شعبده‌بازی ادامه دارد…

cafeliberal

دو دانشگاه اسرائیلی در ردیف بزرگترین مراکز علمی جهان از نظر نوآوری های تکنولوژی و فنی قرار دارند

cafeliberal

برلین، زیارتگاه طرفداران موسیقی تکنو در خطر تهی شدن از محتوا

cafeliberal

اسرائیل دنبال امضای معاهده عدم تجاوز با کشورهای عربی است

cafeliberal

نامه صد فعال مدنی به گزارشگر ویژه حقوق بشر در امور ایران در خصوص بازداشت مادران زندانیان سیاسی

cafeliberal

کمک به قربانیان سیل گلستان بعد از سه ماه به کندی پیش می‌رود

cafeliberal