تقدیر قوه قضاییه از راننده اسنپ برای «امر به معروف و نهی از منکر»!

(+عکس، ویدئو) سخنگوی قوه قضاییه اعلام کرده است که از راننده‌ اسنپ که به یک مسافر زن برای حفظ حجاب اسلامی تذکر داد و وی را از اتومبیل پیاده کرد، تقدیر شده است. غلامحسین اسماعیلی این راننده را «نماد عینی از امر به معروف و نهی از منکر» خواند.

تجلیل از راننده اسنپ از سوی رئیس بسیج اصناف

غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضاییه جمهوری اسلامی امروز سه‌شنبه ۲۱ خردادماه در نشست خبری از تقدیر این دستگاه از راننده اسنپ خبر داد که با مسافر زن خود به دلیل عدم رعایت حجاب اسلامی برخورد و او را از اتومبیل پیاده کرده است.

اسماعیلی این اقدام راننده را «احساس مسئولیت» در برابر «یک عمل ناهنجار» و «امر به معروف» خواند و گفت: «دیدیم که اقدام او چقدر اثربخش بود، به گونه‌ای که هم شرکت مزبور و هم خود فرد، وقتی این اقدام صورت گرفت، عذرخواهی کردند و اعلام کردند که خود را مقید به ضوابط و مقررات جامعه می‌دانیم.»

سخنگوی قوه قضاییه این موضوع را «دستاورد ارزشمند برای اجرای عملی امر به معروف توسط شهروندان» دانست که «در پرتو حمایت متولیان» صورت گرفته است!

ماجرای «امر به معروف و نهی از منکر» سعید عابد، بسیجی و راننده شرکت تاکسی اینترنتی اسنپ، به یک مسافر زن چند روزی است که خبرساز شده. به گفته این راننده بسیجی، ۱۶ خردادماه دختر جوانی که سفارش تاکسی داده بود را سوار کرده ولی چون خانم مسافر «بی‌حجاب» بوده، به او تذکر داده اما در مقابل واکنش منفی مسافر، از وی خواسته تا پیاده شود!

شنیده‌ها حاکیست ابتدا شرکت تاکسی اینترنتی اسنپ، راننده را اخراج کرد ولی پس حضور سعید عابد در یکی از شبکه‌های صدا و سیمای جمهوری اسلامی، انتقاد اصولگرایان و انتشار تصاویری با لباس بسیج از وی، اطلاعیه‌ای حاوی عذرخواهی و حمایت از راننده منتشر کرد.

اسنپ نوشت که این شرکت «چارچوب‌های قانونی و ارزش‌های اسلامی» را رعایت می‌کند و به رعایت حجاب «التزام» دارد. همچنین «از راننده مذکور بابت رعایت قوانین شرکت» قدردانی کرد.

از سوی دیگر، خانم مسافر هم که با انتشار توئیتی موضوع را رسانه‌ای کرده بود، با تغییر موضعی واضح که به نظر می‌رسد ناشی از فشارهای بیرونی باشد، توئیت کرد که «اینجانب از راننده اسنپ، مجموعه اسنپ و تمام کسانی که خاطرشان به موجب جریان اخیر جریحه‌دار شده عذر خواهی کرده و اعلام می‌دارم به قوانین کشورم التزام و اهتمام دارم»!

مجید توکلی فعال اجتماعی و سیاسی در توئیترش نوشت که «خانمی که در ماجرای اسنپ معترض بوده به پلیس امنیت احضار و گویا به دادسرایی معرفی شده و سپس با قرارِ التزام به حضور و تعهد آزاد شده.»

حالا، سعید عابد راننده تاکسی اینترنتی اسنپ توسط نهادها و ارگان‌های مختلف نظام دعوت و مورد تقدیر قرار می‌گیرد! تصاویری از وی با اعضای بسیج دانشجویی دانشگاه «شریف» (دانشگاه صنعتی آریامهر)، امیرعلی حاجی‌زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران و غلامرضا حسن‌پور رئیس بسیج اصناف منتشر شده است.

در مقابل اما، کاربران فضای مجازی با استفاده از هشتگ در واکنش به این دست‌درازی به حقوق زنان و محدودیت‌های حقوق شهروندی، خواستار تحریم این شرکت شدند و رفتار با خانم مسافر را نقص کرامت انسانی و حقوق شهروندان خواندند.

اینهمه در حالیست که حمایت حکومت از چنین برخوردهایی به رانندگان اجازه می‌دهد تا در مقام «نهی»کننده مسافران زن را تحت فشار قرار دهند و در پی سوء استفاده‌ از آنان برآیند. به همین دلیل بسیاری از کاربران نوشته‌اند که شرکت اسنپ با صدور اطلاعیه‌ای یادشده، شرکت خود را به نیروی بی‌جیره و مواجب «گشت ارشاد» و نیروی انتظامی بدل کرده است.

این کاربران نوشتند که اپلیکیشن‌های اسنپ و اسنپ فوود را از گوشی‌های خود پاک کرده‌اند و از خدمات آن استفاده نخواهند کرد.

همزمان درباره شرکت اسنپ نیز افشاگری‌هایی صورت گرفته از جمله اینکه مانند بسیاری از فعالیت‌های اقتصادی سودآور، این شرکت نیز متعلق به نهادهای حکومتی ایران است:

 


لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

انتقال اسماعیل بخشی، سپیده قلیان و امیر امیرقلی به زندان اوین

cafeliberal

علل و چرائی مخالفت سرسختانه پرزیدنت ترامپ، با رژیم‌های تهران و کاراکاس

cafeliberal

روس‌ها پدافند «اس-۳۰۰» را در جریان حملات اسرائیل به مقر سپاه پاسداران در سوریه از کار می‌اندازند!

cafeliberal

ملت های خاورمیانه چه گناهی کرده اند که به این بلا دچار شده اند؟تفسیر سیاسی هفته،نوشتـۀ منشـه امیـر

cafeliberal

واکنش‌ها به اعزام ناوگروه آبراهام لینکن: «آمریکایی‌ها نه مایلند و نه قادرند»

cafeliberal

دختر ١٧ ساله معلم ۴۶ ساله خود را زیر تختخواب پنهان کرده بود

cafeliberal