26.2 C
Tehran
دوشنبه, ۴ شهریور , ۱۳۹۸
سیاست، تاریخ وجامعه

تلاشگر نستوه علیه مافیا

جوانی فالکونه (Giovanni Falcone) در خانواده تنگدستی رشد کرد و تنها به لطف هوش و حافظه‌اش توانست به دانشکده حقوق راه یابد.

۲۲ ساله بود که دانشگاه را به پایان رساند، سه سال وکالت کرد و پس از آن به مقام قضاوت رسید و با دوست و همشاگردی‌اش پائولو بورسِلینو پیمان بست که ریشه مافیا را برکند.

آغاز کار مافیا به سده ۱۹ بازمی‌گردد. از همان زمان آنها از مردم باج می‌گرفتند که “کسی به خانه‌ها و فروشگاه‌هایشان حمله نکند”.

فالکونه ۴۱ ساله بود که با یار همیشگی‌اش بورسِلینو هیأتی برای بازجویی از باندهای مافیا که حکومت جنایتکاری در حکومت ایتالیا به شمار می‌آمدند، برپا کرد.

۴۷ ساله بود که در سال ۱۹۸۶ بزرگترین دادرسی علیه بزه‌کاران مافیا را تشکیل داد: یک پرونده بیش از ۸۰۰۰ صفحه برای ۴۷۴ تن که ۱۰۹ نفرشان هنوز دستگیر نشده بودند به اتهام قتل ۱۲۰ انسان، فروش مواد مخدر، تهدید مردم و عضویت در یک سازمان بزهکار تشکیل شد و فالکونه به گواه شاهدان عینی گویی پرونده را از بر بود.

او توانست در این دادرسی ۲۲ ماهه با تخفیف مجازات برای یکی از سران مافیا توماسو بروشِتا از وی کمک بگیرد و ۳۴۴ بزهکار را محکوم کند.

از آن‌پس او و خانواده‌اش تحت محافظت پیوسته نیروهای امنیتی قرار داشتند ولی هر روز بیش از ۱۴ ساعت کار بازجویی متهمان مافیایی و تحقیق پیرامون پرونده‌های قربانیان آنان را ادامه می‌داد.

۵۰ ساله بود که با وجود مراقبت شدید پلیس به جانش سوء قصد شد و به رم انتقال یافت ولی کارش را رها نکرد.

می‌گفت: “آدم نیرومند یک بار می‌میرد، آدم ترسو چندین بار. مهم این است که بتوانی با ترس راه بیایی و زندگی کنی”.

چهار روز پس از زادروزش در سال ۱۹۹۲ به دستور سران مافیا ۵۰۰ کیلو مواد منفجره زیر راه‌آب بزرگراهی که او از آن می‌گذشت، جاسازی کردند و او و همسرش را کشتند.

فرودگاه پالِرمو پایتخت استان سیسیل به یاد او نامگذاری شده است.

جوانی فالکونه در ۵۳ سالگی در نزدیکی پالِرمو درگذشت.


لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

مهدی مقدری عضو شورای شهر اصفهان به دو سال زندان تعزیری محکوم شد

cafeliberal

ابتکار میلیاردی ‌آمریکا برای صلح میان اسرائيل و فلسطینیان

cafeliberal

تجمع اعتراضی دانشجویان دانشگاه‌های مختلف تهران

cafeliberal

همکاری دولت با بسیج بر سر غارت مردم!

cafeliberal

مصرف کشور در آستان ایدئولوژی

cafeliberal

طرح صلح ایالات متحده: برای اجرای بخش اقتصادی، به هدف بالا بردن سطح زندگی فلسطینیان، یک همایش سرمایه گذاری در بحرین برپا می شود

cafeliberal