15.4 C
Tehran
سه شنبه, 21 آبان , 1398

تلاش‌های نتانیاهو برای برون رفت از بحران سیاسی و تشکیل دولت

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل روز دوشنبه ۲۹ مهر (۲۱ اکتبر) ۷۰ ساله می‌شود. این سیاستمدار محافظه‌کار حزب لیکود اسرائیل با دو چالش بزرگ روبه‌رو است. نخست اینکه پنج هفته پس از انتخابات پارلمانی او هنوز موفق به کسب اکثریت لازم در پارلمان برای تشکیل دولت نشده است و دوم اینکه باید در برابر مقامات قضایی اسرائیل از خود در ارتباط با پرونده‌های ناظر بر فساد مالی دفاع کند.

خبرگزاری آلمان روز یکشنبه ۲۰ اکتبر خبر از دشواری‌های نتانیاهو برای تشکیل دولت ائتلافی داده است. از انتخابات ۱۷ سپتامبر حدود پنج هفته می‌گذرد. اما به‌رغم توصیه رووین ریولین، رئيس جمهوری اسرائیل مبنی بر تشکیل دولت ائتلاف بزرگ میان دو حزب لیکود و “لیست آبی و سفید” متعلق به بنی گانتس، رهبر پیشین ارتش اسرائیل، نتانیاهو در جلب  نظر مساعد احزاب حاضر در پارلمان ناموفق بوده است.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

یک هفته پس از انتخابات، بنی گانتس اعلام کرده بود که حاضر به ادامه گفت‌وگوهای این حزب با نمایندگان لیکود بر سر تشکیل دولت ائتلافی نیست. گانتس پیش از آن اعلام کرده بود که مشکلی با همکاری با حزب لیکود ندارد، اما به علت پرونده‌های مربوط به فساد مالی نتانیاهو، حاضر به همکاری با شخص نتانیاهو نیست.

بحران سیاسی تشکیل دولت

بحران سیاسی تشکیل دولت ائتلافی در اسرائیل از زمان انتخابات ماه آوریل وارد مرحله جدیدی شد. در آن هنگام نیز نتانیاهو و رقیبان انتخاباتی خود نتوانستند، اکثریت لازمه برای تشکیل دولت را کسب کنند. همین موضوع باعث تجدید انتخابات پارلمانی شد.

انتخابات مجدد نیز نتوانست تغییری جدی در آرایش نیروهای و توزیع کرسی‌ها در پارلمان اسرائیل  ایجاد کند. حزب لیکود موفق به کسب ۳۲  کرسی شد و اتحاد “آبی و سفید” به رهبری گانتس ۳۳ کرسی را از آن خود کرد. هیچ یک از دو حزب اما نتوانستند اکثریت لازم در پارلمان را برای تشکیل دولت کسب کنند.

از این رو رئيس جمهوری اسرائیل خواستار تشکیل دولت ائتلاف بزرگ، میان دو حزب لیکود و “آبی و سفید” شد. تلاشی که در عمل نافرجام ماند.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

هر یک از این دو حزب نیاز به آرای حزب راست‌گرای “اسرائیل خانه ما” به رهبری آویگدور لیبرمن دارد. لیبرمن اعلام کرده که از هیچ یک از دو حزب یاد شده حمایت نمی‌کند. عدم آمادگی لیبرمن برای ائتلاف با نتانیاهو از جمله دلایلی بود که انتخابات ماه آوریل و تلاش نتانیاهو در ماه مه سال جاری برای تشکیل دولت را به شکست کشانده بود.

اکنون دو گزینه در برابر بنیامین نتانیاهو قرار دارد. او تا پایان روز چهارشنبه ۲۳ اکتبر فرصت دارد یا از ریولین، رئيس جمهوری اسرائیل تقاضا مهلت بیشتر کند و یا باید از مسئولیت تشکیل دولت اعلام کناره‌گیری کند. در چنین شرایطی، ریولین از رقیب او در انتخابات پارلمانی اخیر، بنی گانتس خواهد خواست تا در راه تشکیل دولت ائتلافی اقدام کند.

ارزیابی‌ها حکایت از آن دارند که شانس بنی گانتس نیز برای تشکیل یک دولت ائتلافی محدود است.


لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

فراخوان سازمان عدالت برای ایران جهت پاسخگو کردن اعضا هیئت مرگ و قاتلان فرزندان ایران

cafeliberal

دستور نتانیاهو برای تقویت ارتش و ادامه حمله‌‌های هوایی به نوار غزه

cafeliberal

همسر وزیر خارجه و على دایى اعضاى جدید کمیسیون صلح ورزش

cafeliberal

دختران بی‌پناه + ویدئو

cafeliberal

برگزاری دادگاه متهمان پرونده اعتراضات هفت‌تپه همراه با توهین‌های قاضی مقیسه به وکیل و متهمان – کمپین حقوق بشر در ایران

cafeliberal

تلگرام تبریک رئیس جمهور آلمان به مناسبت سالگرد انقلاب اسلامی یک “سیلی محکم” برای تل‌آویو

cafeliberal