28.4 C
Tehran
چهارشنبه, ۲ مرداد , ۱۳۹۸
سیاست-جامعه

تلاش رئیس پنتاگون برای جلب حمایت ناتو از تحریم ایران

مارک اسپر، سرپرست جدید وزارت دفاع آمریکا روز سه‌شنبه چهارم تیر (۲۵ ژوئن) برای دیدار با سران کشورهای پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) به بروکسل رفت. این سفر یک روز پس از برگماری او از سوی دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در این مقام است.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

موضوع محوری این دیدار جلب حمایت اعضای ناتو از تحریم‌های آمریکا علیه ایران است. آخرین این تحریم‌ها که دیروز اعلام شد، آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، بیت او و اموال مربوط به آن را هدف گرفته است.

مارک اسپر در عین حال می‌خواهد همتایان بین المللی خود و فرماندهان نظامی را از ثبات ارتش آمریکا مطمئن کند، علیرغم آنکه ترامپ سه رئیس پنتاگون را ظرف هفت ماه اخیر تغییر داده است.  

این یک ماموریت خطیر برای رئیس موقت پنتاگون در شرایط ناامنی جهانی است که آمریکا نه فقط با ایران که با چین و روسیه نیز درگیر تنش است و تلاش می‌کند از احیای دوباره داعش جلوگیری کند و می‌خواهد به جنگ در افغانستان نیز پایان دهد. تنش میان ایران و آمریکا پس از هدف قرار گرفتن یک پهپاد آمریکایی از سوی ایران در تنگه هرمز به شدت بالا گرفت.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

سفر دو روزه اسپر به مقر ناتو در بروکسل شامل گفت‌وگو درباره بسیاری از مسایل مخاطره آمیز خواهد بود؛ امکان جنگ با ایران، ادامه بحران در افغانستان، ادامه جنگ با داعش در سوریه و عراق و افزایش تنش با روسیه. او که تا روز یکشنبه هنوز مدیرغیرنظامی ارتش آمریکا بود با این مسایل آشنایی دارد اما خود او برای وزرای دفاع کشورهای عضو ناتو چهره‌ای شناخته شده نیست.

درک کولت، یکی از کارکنان ارشد کاخ سفید در دوره اوباما معتقد است که انتظار موفقیت چندانی برای مارک اسپردر این دیدار نمی‌توان داشت و وزرای دفاع کشورهای عضو ناتو احتمالا پشت نکاتی که او مطرح می‌کند نخواهند ایستاد.


لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

واکنش افغانستان به تهدید اخراج شهروندان این کشور از ایران

cafeliberal

 رسانه های عربی:نیروهای ایرانی در منطقه دیرالزور سوریه به محض مشاهده یک جنگنده ناشناس بر فراز پایگاه های خود پا به فرار گذاشتند

cafeliberal

با  سرکوب جنبش سبز، ایران پاکستانیزه شد

cafeliberal

نگاهی به سیاست خارجی ایران در دهه‌های پیش و پس از انقلاب ۵۷

cafeliberal

در نشست CUFI چه گذشت؟ جان بولتون: در کنار مردم ایران هستیم تا صاحب اختیار کشورشان باشند

cafeliberal

حبس برای بهاییان بوشهر به "جرم" رفت‌وآمد با مسلمانان

cafeliberal