31.4 C
Tehran
پنج شنبه, ۳۱ مرداد , ۱۳۹۸
سیاست، تاریخ وجامعه

تلاش قاسم سلیمانی برای نجات مادورو! ونزوئلا صحنه تازه درگیری با آمریکا، رضا تقی‌زاده

رضا تقی‌زاده – نیروهای قدس سپاه پاسداران، با هماهنگی و پشتیبانی روسیه، تدارکات تازه‌ای را آغاز کرده‌اند که هدف نهایی آن نجات دولت چپگرای نیکلاس مادورو از خطر سقوط و پیشگیری از به قدرت رسیدن دولت طرفدار آمریکا به رهبری خوان گوایدو در ونزوئلا است.

طی چند هفته گذشته گزارش‌هایی مبنی بر تقویت شبکه‌هایی مرکب از عوامل حزب‌الله لبنان در ونزوئلا انتشار یافت و مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا چند روز پیش از اعلام تصمیم در مورد قرار دادن نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در فهرست «گروه‌های تروریست خارجی » طی گفتگو با شبکه خبری «فاکس بیزنس» نسبت به فعالیت‌های حزب‌الله لبنان در کشورهای آمریکای لاتین هشدار داد.

ایرباس A340 ماهان ایر در فرودگاه بین‌المللی سیمون بولیوار در کاراکاس؛ ونزوئلا؛ ۸ آوریل ۲۰۱۹

پمپئو همچنین یادآور شد: «حکومت ایران قصد دارد زندگی مردم در ونزوئلا را تحت تاثیر قرار دهد و ما مسئولیت داریم این خطر را کاهش دهیم.»

دولت آمریکا معتقد است که جمهوری اسلامی با استفاده از مناسبات نزدیک با شماری از رژیم‌های چپگرای آمریکای لاتین قصد دارد هزینه‌های مالی حمایت از مادورو و تقویت سلول‌های حزب‌الله لبنان در ونزوئلا را تامین کند.

حزب‌الله لبنان از زمان دولت جرج بوش (پسر) از سوی آمریکا در فهرست گروه‌های تروریستی خارجی قرار داشته. وزارت خزانه‌داری آمریکا طی تازه‌ترین اقدام برای مقابله با فعالیت‌های برون‌مرزی جمهوری اسلامی و حزب‌الله  روز پنجشنبه ۲۲ فروردین ۹۸ فردی لبنانی به نام کاظم خمس و دو موسسه متعلق به او را (صرافی خمس) به اتهام پولشویی و انتقال پول ناشی از نقل و انتقال و فروش مواد مخدر به نفع جمهوری اسلامی مورد تحریم قرار داد.

شبکه نقل و انتقالات مالی کاظم خمس از وابستگان حزب‌الله لبنان

جمهوری اسلامی از زمان دولت محمود احمدی نژاد با استفاده از درآمدهای نفتی و منابع مالی قابل ملاحظه ایران مناسبات تهران با دولت‌های چپگرای آمریکای جنوبی را بدون داشتن برنامه راهبردی و تعیین هدف‌های جامع اقتصادی و سیاسی و صرفا به منظور رقابت با نفوذ اسرائیل در منطقه گسترش داد.

نزدیکترین روابط ایران با کشورهای آمریکای لاتین بین تهران و کاراکاس پایتخت ونزوئلا برقرار شد و مناسبات دوستانه احمدی نژاد و هوگو چاوز رییس جمهور وقت آن کشور به رشد قارچی این مناسبات غیرطبیعی کمک کرد.

برقراری خط پرواز هواپیمایی ملی ایران در مسیر تهران– دمشق– کاراکاس و طراحی و اجرای ده‌ها طرح صنعتی (مونتاژ اتومبیل)، ایجاد بانک با سرمایه مشترک، همکاری‌های نظامی (طرح تولید موشک) فعالیت‌های معدنی و همچنین شهرک‌سازی ( ساخت ۳۰ هزار واحد مسکونی در حومه کاراکاس) تنها بخشی از طرح‌هایی است که هزینه اجرای آنها را عمدتا تهران تامین کرد و بسیاری از آنها عملا متوقف شدند.

با وجود تنگناهای مالی بعد از اعمال تحریم‌های یک سال اخیر آمریکا علیه ایران و مشکلات نقل و انتقال پول، جمهوری اسلامی ظاهرا مصمم است با تکرار اقداماتی که در سوریه برای نجات حکومت اسد از خطر سقوط صورت گرفت، برای حفظ دولت نیکلاس مادورو در کاراکاس تلاش کند.

به این منظور، علاوه بر تقویت شبکه‌های حزب‌الله در ونزوئلا، و به منظور تامین نیازهای لجستیک عملیات آینده نیروهای قدس و حزب‌الله لبنان در ونزوئلا، جعفرزاده سخنگوی شرکت هواپیمایی ماهان روز دوشنبه ۱۹ فروردین از گشایش خط پرواز مستقیم  تهران- کاراکاس خبر داد.

ایرباس A340 ماهان ایر در فرودگاه بین‌المللی سیمون بولیوار در کاراکاس؛ ونزوئلا؛ ۸ آوریل ۲۰۱۹؛ ماهان ایر به دلیل حمل و نقل‌های نظامی از سوی چند کشور تحریم شده است

طول زمان پرواز مستقیم تهران تا کاراکاس متوسط ۱۶ ساعت است و هواپیماهای ماهان برای رسیدن به مقصد نهایی نیازمند سوختگیری هستند. موسسین شرکت ماهان از چهره‌های نزدیک به‌ هاشمی رفسنجانی بوده و این موسسه دارای مناسبات نزدیک با سپاه پاسداران به ویژه نیرو‌های قدس است و به اتهام حمل اسلحه قاچاق از سال ۲۰۱۱ در لیست تحریم آمریکا قرار داشته و فرانسه و آلمان و تعداد دیگری از کشورهای اروپایی نیز شرکت یاد شده را تحریم کرده‌اند . نام قاسم سلیمانی و اسحاق جهانگیری- معاون اول روحانی در لیست کارگزاران شرکت ماهان دیده می‌شود.

تعهدات و انتظارات روسیه

موازی با تلاش‌های مالی و تدارکاتی جمهوری اسلامی برای تقویت دولت مادورو، روز ۲۵ ماه مارس اعلام شد دو فروند هواپیمای نظامی روسی با ۳۵ تن محموله نظامی و ۹۰ سرباز روسی در فرود گاه «مایکتیا» نزدیک کاراکاس به زمین نشسته‌اند؛ اقدامی که آمریکا آن را تحریک‌آمیز و مداخله در بحران داخلی ونزوئلا معرفی کرد.

وبسایت رصد پروازها Flightradar24 در همان روز اعلام داشت یک فروند هواپیمای مسافربری «ایلیوشین ایل-۶۲» و یک هواپیمای باری «آنتونوف ۱۲۴» از فرودگاه نظامی «چالوفسکی» در روسیه برخاسته و بعد از توقف درون خاک روسیه برای بارگیری و سوختگیری روانه کاراکاس شده و روز بعد تائید شد واسیلی تونکوشکروف، رئیس ستاد مشترک نیروهای زمینی روسیه یکی از سرنشینان هواپیمای نخست بوده است.

سه ماه پیش از فرود هواپیماهای نظامی روسیه در کاراکاس، روسیه مانور نظامی مشترکی با نیروهای نظامی ونزوئلا در آن کشور برگزار کرد که به دلیل محدود بودن، فاقد اهمیت نظامی تلقی و با آن بیشتر به عنوان حمایت سیاسی روسیه از مادورو برخورد شد.

یک فروند بمب‌افکن دورپرواز روسی موسوم به «قوی سفید» در فرودگاهی نزدیک کاراکاس پایتخت ونزوئلا

دولت مادورو ماه‌هاست که با بحران فلج‌کننده اقتصادی و کاهش حمایت داخلی روبروست و در وضعیت کنونی نجات آن از خطر سقوط نیازمند یک معجزه است.

دولت آمریکا خوان گوایدو رقیب مادورو را رییس دولت قانونی ونزوئلا می‌خواند و کشورهای اتحادیه اروپا نیز در رابطه با به رسمیت شناختن گوایدو به اقدامی مشابه مبادرت کرده‌اند.

سرمایه‌گذاری محدود و ریسک حساب شده روسیه برای حضور نظامی در ونزوئلا می‌تواند به عنوان کارت سیاسی در بده بستان‌های آینده واشنگتن– مسکو مورد استفاده قرار گیرد- وضعیتی شبیه به سهم گرفتن در سوریه که به دلیل  متفاوت بودن موقعیت و شرایط، تامین آن برای ایران ممکن نیست.

جمهوری اسلامی که به شدت به بخت روی کار آمدن یک دولت دمکرات در واشنگتن دل بسته، امیدوار است به هر قیمت در مسیر تضعیف سیاست خارجی دولت ترامپ گام بردارد، به این امید که بخت‌های تجدید انتخاب وی را در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ کاهش دهد.

به قدرت رسیدن گوایدو پیش از گرم شدن تنور انتخابات در آمریکا و قرار گرفتن ونزوئلا در کنار آن کشور، یک پیروزی سیاسی بزرگ برای ترامپ محسوب خواهد شد.

با این جمع‌بندی، حکومت مذهبی تهران ظاهرا پس از دریافت چراغ سبز از «برادر بزرگتر»، درگیر کمک به پیشبرد طرح پر هزینه‌ای شده است که پیروزی آینده ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری و یا سقوط قابل پیش‌بینی مادورو در آینده نزدیکتر، می‌تواند آن را کاملا نقش بر آب سازد؛ جمهوری اسلامی ظاهرا تفاوت‌های بحران جاری ونزوئلا با بحران سوریه را در معادلات خود وارد نساخته و در نتیجه امیدوار است که به بازی گرفتن حزب‌الله در آمریکای لاتین به آسانی تجهیز آنها در دمشق، بار دیگر جواب دهد!

 

لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

پیام نمایشگاه کتاب تهران بدون سانسور: نشستن در روشنایی چهره

cafeliberal

بعد از تحریم چه بر سر ظریف می آید؟

Jahan

سخن کوتاه

cafeliberal

پرواز ماهان‌ایر به پاریس "به دلیل تحریم" متوقف می‌شود

cafeliberal

یکی از اعضای کانون بازنشستگان تهران: آقایان به رأی ما نیاز دارند، ما دیگر به شعارهای انتخاباتی اعتماد نداریم!

cafeliberal

معاون قوه قضاییه: موتورسواری و کلا زین سواری زنان مکروه است

cafeliberal