27.3 C
Tehran
جمعه, 29 شهریور , 1398

تلاش مشترک آمریکا و بحرین برای پیشبرد "معامله قرن"

دولت دونالد ترامپ قصد دارد با همکاری بحرین یک کنفرانس اقتصادی برگزار کند که هدف آن جذب سرمایه‌گذاری در مناطق فلسطینی‌نشین است.

به گزارش خبرگزاری آلمان کاخ سفید روز یک‌شنبه ۲۹ اردیبهشت (۱۹ مه) با اعلام این خبر، کنفرانس بحرین را بخشی از طرح آمریکا برای برقراری صلح در خاورمیانه و خاتمه دادن به مناقشه در این منطقه عنوان کرد.

تا کنون درباره جزئیات این کنفرانس و شرکت‌کنندگان آن خبری منتشر نشده است. کاخ سفید و پادشاهی بحرین در بیانیه مشترکی اعلام کرده‌اند که این نشست ۲۵ و ۲۶ ژوئن (۴ و ۵ تیر) در منامه برگزار خواهد شد.

آمریکا و بحرین ابراز امیدواری می‌کنند که کنفرانس منامه امکانی برای جذب سرمایه‌گذاری‌های بالقوه‌ای باشد که طرح صلح خاورمیانه زمینه انجام آن را فراهم می‌کند.

تاکنون جزئیات طرح صلح خاورمیانه که رئیس جمهوری آمریکا آن را “معامله قرن” خوانده به طور رسمی اعلام نشده است. جرد کوشنر، مشاور و داماد ترامپ که در زمینه‌سازی برای پیشبرد این طرح نقشی محوری بر عهده دارد می‌گوید مردم فلسطین و تمام شهروندان ساکن خاورمیانه استحقاق “آینده‌ای با عزت” را دارند که در آن از شانس بهبود زندگی خود برخوردار باشند.

انتشار طرح “معامله قرن” بعد از ماه رمضان

به گزارش خبرگزاری آلمان قرار است طرح صلح خاورمیانه که از ماه‌ها پیش انتظار انتشار آن می‌رفت در ماه ژوئن و در خاتمه ماه رمضان منتشر شود.

طرح ترامپ در میان محافظه‌کاران و راست‌گرایان اسرائیل با استقبال زیاد روبرو شده اما سران تشکیلات خودگردان فلسطینی‌ با آن به شدت مخالفت می‌کنند و به همین دلیل تماس مستقیم خود با دولت آمریکا را قطع کرده‌اند.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

شبکه تلویزیونی “سی‌ان‌ان” می‌گوید قرار است مسائل سیاسی مورد مناقشه، از جمله موقعیت اورشلیم (بیت‌المقدس) و تشکیل یک کشور مستقل فلسطینی در کنفرانس بحرین به بحث گذاشته نشود.

مطابق این گزارش نشست منامه در سطح وزیران خارجه برگزار نمی‌شود و فقط وزیران امور دارایی و نمایندگانی از حوزه اقتصادی در آن شرکت خواهند داشت. کاخ سفید از اعلام نام شرکت‌کنندگان در این کنفرانس خودداری کرده و می‌گوید پیش از نشست منامه فهرست کسانی که در آن مشارکت می‌کنند منتشر خواهد شد.

بی‌خبری و ناخشنودی مقامات ارشد فلسطینی

خبرگزاری رویترز دوشنبه سی‌ام اردیبهشت از قول محمد اشتیه، نخست‌وزیر تشکیلات خودگردان فلسطینی‌ گزارش داد که با این تشکیلات در مورد زمان برگزاری نشست منامه و مسائلی که قرار است در آن مطرح شود مشورت نشده است.

رسانه‌های اسرائیلی هشتم ماه مه جزئیاتی از “معامله قرن” را فاش کردند. خبرگزاری روسی اسپوتنیک می‌گوید این اطلاعات توسط کارمندانی از وزارت خارجه اسرائیل در اختیار رسانه‌ها قرار گرفته اما هویت آنها فاش نشده است.

اعلام اورشلیم به عنوان پایتخت اسرائیل و انتقال سفارت‌خانه آمریکا به این شهر یکی از مسائل مورد مناقشه بوده که روابط تشکیلات خودگردان با واشنگتن را تیره‌تر از پیش ساخته است.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

فلسطینیان خواهان تشکیل کشوری مستقل به مرکزیت اورشلیم شرقی هستند. اسناد منتشر شده در رسانه‌های اسرائیلی می‌گوید در “معامله قرن” نه خبری از تقسیم اورشلیم است و نه تشکیل یک کشور مستقل به نام فلسطین در آن پیش‌بینی شده است.

محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان پیش از این گفته بود که طرح آمریکا برای پایان دادن به مناقشه خاورمیانه را نخواهد پذیرفت. او پس از انتقال سفارت آمریکا به اورشلیم گفته بود از این پس حضور آمریکا در روند گفت‌وگو‌های صلح خاورمیانه را نمی‌پذیرد.


لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

معافیت ضامن‌های پناهجویان از پرداخت مخارج آنها در آلمان

cafeliberal

طرح تشدید مجازات اسیدپاشی در مجلس: تاکید بر قصاص و زندان و نادیده گرفتن پیشگیری

cafeliberal

دادگاه حقوق دریاها: روسیه ملوانان اوکراینی را آزاد کند

cafeliberal

نگرانی اروپا از برنامه موشکی جمهوری اسلامی و واکنش ایران

cafeliberal

آتش زدن یا آتش گرفتن اسنادی تاریخی در ارتباط با سالگرد انقلاب مشروطیت

cafeliberal

گفتگوی اردوغان و ترامپ بر سر کارگروه مشترک درباره اس۴۰۰

cafeliberal