تلاش گوایدو برای جلب نظر مساعد ارتش ونزوئلا

default

با رد درخواست برگزاری انتخابات زودرس از سوی نیکلاس مادورو، رئیس جمهوری ونزوئلا، امکان به‌رسمیت شناختن خوان گوایدو به عنوان رئیس جمهوری دولت موقت ونزوئلا از سوی اتحادیه اروپا افزایش یافته است. در این بین، تصمیم ژنرال‌ها و سربازان ارتش ونزوئلا در سمت و سوی بحران سیاسی حاکم براین کشور نقشی تعیین کننده یافته است.

روزنامه “نیویورک تایمز” به  نقل از گوایدو نوشته است که در امر جابه‌جایی قدرت در ونزوئلا قطع  حمایت و پشتیبانی ارتش از دولت نیکلاس مادورو اهمیتی تعیین کننده دارد.

رهبر اپوزیسیون ونزوئلا بر این باور است که چرخش سیاسی در این کشور منوط به همراهی ارتش است. روزنامه یاد شده به  نقل از گوایدو نوشته است که اکثریت سربازان ونزوئلا در این نکته که اوضاع به شکل  کنونی پایدار نیست، با او هم نظرند. گوایدو خواستار برگزاری انتخابات زودهنگام در ونزوئلا است و از عفو عمومی همه نظامیانی سخن گفته که در این مسیر در برابر مردم و خواست مردم قرار نگیرند.

گوایدو در  سخنرانی خود در تظاهرات روز چهارشنبه ۱۰ بهمن (۳۰ ژانویه) خطاب به نیروهای نظامی گفت: «به مردم شلیک نکنید، به کسانی که برای خانواده‌های شما پیکار می‌کنند. این یک فرمان به شماست. به شما سربازان وطن‌پرست ونزوئلا.»

بر روی پلاکاردهایی که شرکت کنندگان در تظاهرات ضد دولتی حمل می‌کردند، این شعارها نقش بسته بودند: “گوایدو، رئیس جمهوری ونزوئلا” و “نظامیان، شان و منزلت‌تان را فراموش نکنید”.

«پیکار برای آزادی آغاز شده است”

روز پنجشنبه ۱۱ بهمن (۳۱ ژانویه)، خوان گوایدو قرار است برنامه خود را برای خروج از بحران اقتصادی و اجتماعی ونزوئلا اعلام کند.

این برنامه ناظر بر تثبیت اوضاع اقتصادی و چاره‌جویی برای وخامت اوضاع اجتماعی است. قرار است خدمات اجتماعی مجددا تامین شده و برنامه مقابله با فقر و تنگدستی اجرا شود.

این در حالی است که نیکلاس مادورو نیز اعلام کرده است که برای روز پنجشنبه ۳۱ ژانویه در یک کنفرانس مطبوعاتی شرکت خواهد کرد و به پرسش‌های خبرنگاران درباره اوضاع کشور پاسخ خواهد داد.

اروپا و تحولات ونزوئلا

احتمال به رسمیت شناختن خوان گوایدو به عنوان  رئیس جمهوری دولت موقت ونزوئلا از سوی پارلمان اروپا وجود دارد. قرار است پارلمان اروپا روز پنجشنبه ۳۱ ژانویه درباره اوضاع ونزوئلا رای‌گیری کند.

در طرح قطعنامه‌ای که قرار است روز ۳۱ ژانویه به رای‌گیری گذاشته شود، از خوان گوایدو بر اساس ماده ۲۳۳ قانون اساسی ونزوئلا به عنوان رهبر قانونی دولت موقت یاد شده است. بر اساس این قطعنامه تا زمان برگزاری یک انتخابات شفاف، آزاد و باورپذیر گوایدو به عنوان رییس‌جمهوری دوران گذار به رسمیت شناخته شده است.

آلمان و دیگر کشورهای عضو اتحادیه اروپا به نیکلاس مادورو تا روز یکشنبه ۱۴ بهمن (۳ فوریه) فرصت داده‌اند برای برگزاری انتخابات اقدام کند. کشورهای اروپایی اعلام کرده‌اند که در غیر این صورت آن‌ها، گوایدو را به عنوان رهبر دولت موقت ونزوئلا به رسمیت خواهند شناخت.

به دنبال دستگیری پنج خبرنگار از کشورهای شیلی، کلمبیا، اسپانیا و فرانسه از سوی دولت ونزوئلا فشار بر نیکلاس مادورو از سوی این کشورها افزایش یافته است.

سفیر فرانسه در ونزوئلا خواستار آزادی فوری همه روزنامه‌نگارانی شده است که در جریان تظاهرات ضد دولتی در ونزوئلا توسط  نیروهای انتظامی بازداشت شده‌اند.


لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

گوترش: اتحادیه اروپا به وظیفه زیست‌محیطی خود عمل کند

cafeliberal

رکن اطلاعات ستاد ارتش اسرائیل: رژیم ایران ممکن است از خاک عراق، به اسرائیل حمله موشکی کند

cafeliberal

گرفتاری با افزایش سن ازدواج و روابط جنسی غیر مطلوب از دید حکومت

Jahan

زنگنه: تحریم نفتی آمریکا بلوف نیست، دشمنی خشن است

cafeliberal

تجارت بدن و تن فروشی اسلامی

Jahan

آمریکا پنج روس دیگر را تحریم کرد

cafeliberal