25 C
Tehran
سه شنبه, ۲۹ مرداد , ۱۳۹۸
سیاست، تاریخ وجامعه

تلگرام تبریک رئیس جمهور آلمان به مناسبت سالگرد انقلاب اسلامی یک “سیلی محکم” برای تل‌آویو

فرانک والتر اشتاین مایر، رئیس جمهور آلمان

تلگرام تبریک رئیس جمهور آلمان به مناسبت سالگرد انقلاب اسلامی در ایران انتقاداتی را برانگیخته است. به نوشته روزنامه “بیلد” که به این پیام دسترسی یافته، فرانک والتر اشتاین‌مایر از سوی مردم آلمان نیز شادباش گفته است.

پیام تهنیت اشتاین مایر در ۱۱ فوریه یعنی در ۲۲ بهمن و خطاب به حسن روحانی ارسال شده است. به نقل از “بیلد”، رئیس جمهوری آلمان از طرف خود و “هم‌وطنانش” تبریکات صمیمانه‌ای را به مناسبت “جشن ملی” ایران ابراز کرده است.

به گزارش “بیلد”، اشتاین مایر در این پیام وعده داده که آلمان همه توان خود را برای نجات توافق اتمی به کار گیرد.

وبسایت “تاگس اشپیگل” می‌نویسد، در این پیام چیزی درباره وضعیت حقوق بشر در ایران نیامده است؛ اشتاین مایر تنها از مقامات ایرانی خواسته که “صداهای انتقادی در کشور خود را بشنوند”.

“تاگس اشپیگل” اضافه می‌کند که پیام شادباش هیچ اشاره‌ای به این نکرده که ایران سازمان‌های تروریستی هم‌چون حماس یا حزب‌الله را تامین مالی می‌کند.

ونتزل میشانسکی، مدیر شاخه آلمان سازمان دیده‌بان حقوق بشر، می‌گوید از پیام تبریک اشتاین‌مایر شوکه شده است. روزنامه “بیلد” به نقل از میشالسکی می‌نویسد، روز مربوطه، بی‌عدالتی بزرگی را برجسته می‌کند و سالگرد رژیمی است که “کلیه موازین حقوق بشر را پایمال کرد”.

فرانک مولر روزن تریت، کارشناس سیاست خارجی از حزب “دمکرات آزاد” آلمان، در گفت‌وگو با روزنامه “بیلد” از یک “روند قابل توجه” سخن گفته است. او شادباش اشتاین‌مایر به رژیمی که اسرائیل را مدام به نابودی تهدید می‌کند، همانند یک “سیلی محکم” برای تل‌آویو می‌داند.

شرکت وزیر مشاور آلمان در ضیافت چهل سالگی انقلاب اسلامی در سفارت ایران نیز انتقادهای زیادی را متوجه وزارت امور خارجه آلمان کرده بود. نیلس آنن در دفاع از این حضور به دویچه وله گفته بود: «ما با تهران در حال گفت‌وگو هستیم و این سیاست ماست.» او با انتقاد ضمنی به رویکردها و فشارهای آمریکا افزود: «ما زیر فشارها هم با ایران در مورد سیاست‌های منطقه‌ای‌اش و حمایتش از گروه‌های تروریستی که در جهت نابودی اسرائیل فعالیت می‌کنند گفت‌وگو می‌کنیم. ما نیاز داریم که مجاری گفت‌وگو با تهران را باز نگه داریم. استراتژی فشار حداکثری آمریکا (علیه ایران) برای من قانع‌کننده نیست و نیازی نمی‌بینم که از اقدام خود (شرکت در جشن سفارت) ابراز ندامت کنم.»

راینر برویل، سخنگوی وزارت امور خارجه آلمان هم در پاسخ به سوال دویچه وله، حضور آنن در جشن سفارت را  این‌گونه توجیه کرده بود: «شرکت کردن نمایندگانی از وزارت امور خارجه یا حتی دیگر وزارت‌خانه‌ها در مراسمی به مناسبت جشن‌های ملی کشورهای دیگر که آلمان با آنها روابط دیپلماتیک دارد، اقدامی است رایج.»

برویل با تاکید بر لزوم باز نگه‌ داشتن راه‌های گفت‌وگو با ایران گفته بود: «از این کانال‌ها می‌توانیم استفاده کنیم برای گفت‌وگو بر سر مسائلی چون نقش تنش‌آفرین ایران در منطقه یا برنامه موشکی این کشور.»


لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

آتش‌سوزی در بناهای تاریخی ایران تبدیل به بحران شده است؛ چهلستون و عالی‌قاپو در خطرند!

cafeliberal

پادگان‌ها آخرین امید نیکلاس مادورو برای بقا؛ خیابان‏‌ها در اشغال حامیان گوائیدو(+عکس، ویدئو)

cafeliberal

تحقیر، شکنجه و زندانی گمنام آمریکایی در زندان وکیل آباد مشهد

cafeliberal

حسن روحانی بار دیگر ادعا کرد که با وجود تحریم‌های نفتی ایالات متحده حکومت اسلامی به فروش نفت خود ادامه خواهد داد

cafeliberal

گروگانگیری تا به کی؟ جاسوس‌گیری تا به چند؟!

cafeliberal

سوال حقوقی (۳۰): آیا انتشار خصوصی عکس‌ بدون حجاب در شبکه‌های اجتماعی، جرم یا تخلف اداری است؟

cafeliberal