26.2 C
Tehran
دوشنبه, ۴ شهریور , ۱۳۹۸
سیاست، تاریخ وجامعه

تلگرام روزنامه بیلد بجای تبریک رئیس جمهوری آلمان به حکومت ایران: آقای رئیس جمهور، شما باید اینها را می‌نوشتید!

پیام تبریک فرانک والتر اشتاین‌مایر رئیس جمهوری آلمان به مناسبت چهلمین سالگرد انقلاب به دولت جمهوری اسلامی با انتقادات بسیاری در این کشور روبرو شده است. به ویژه آنکه رئیس جمهوری آلمان (از حزب سوسیال دمکرات) این تلگرام  تبریک را با عبارت «همچنین به نام هموطنانم» مزین کرده است! دفتر ریاست جمهوری آلمان پس از انتقادات گسترده در این‌باره توضیح داد که این تلگرام در چارچوب عرف دیپلماتیک صورت گرفته و ارسال چنین تبریکاتی یک رفتار عادیست و جزو کارهای روزانه‌ی ریاست جمهوری به شمار می‌رود. در توضیح دفتر ریاست جمهوری آلمان آمده که فقط دولت‌هایی مانند سوریه و کره شمالی و سودان چنین تبریکاتی دریافت نمی‌کنند.

اشتاین‌مایر از نیمه مارس ۲۰۱۷ به عنوان رئیس جمهور آلمان آغاز به کار کرد. وی قبل از آن وزیر خارجه دولت آنگلا مرکل بود

اما روزنامه بیلد که در دو روز اخیر چندین مقاله و گزارش انتقادی در این زمینه منتشر کرده کوتاه نمی‌آید و در یکی از تازه‌ترین مطالب خود با کنایه می‌پرسد:‌ پیام تبریک به رژیمی که از ۱۱ فوریه ۱۹۷۹ تا به امروز زنان و اقلیت‌ها و دگراندیشان سیاسی و عقیدتی را بطرزی خشن تحت پیگیرد قرار داده، و با گروه‌های شبه‌نظامی‌اش در خاورمیانه جولان می‌دهد و اسرائیل را تهدید به نابودی می‌کند؟

تظاهرات سراسری، تهران، دی‌ماه ۹۶

بیلد ادامه می‌دهد، «تبریکات صمیمانه» از سوی پرزیدنت فرانک والتر اشتاین‌مایر به مناسبت چهلمین سالگرد رژیم ملایان در ایران در جهان با حیرت و انتقاد روبرو شده است. به همین دلیل بیلد متن تلگرامی را تنظیم کرده است که خیلی بیشتر با این سالگرد همخوانی دارد.

این روزنامه سپس تأکید می‌کند: آقای رئیس جمهور، شما باید این تلگرام را می‌نوشتید!

روزنامه بیلد در تلگرام خود به جمهوری اسلامی چنین می‌نویسد:

از بیلد به حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران
به اطلاع می‌رساند که در سالگرد انقلاب اسلامی در ایران- همچنین به نام خوانندگانمان- هیچ تبریکات صمیمانه‌ای برای شما آرزو نمی‌کنیم.

در عوض آرزو می‌کنیم که شما به زودی مجبور به تحمل یک ایران آزاد شوید که در آن انسان‌ها بتوانند انتخابات دمکراتیک برگزار کنند.

آرزو می‌کنیم که شما شاهد زوج‌های همجنسگرایی باشید که دست در دست هم در خیابان‌های تهران قدم می‌زنند.

آرزو می‌کنیم شکنجه‌گاه اوین که هم‌اکنون زندانیان سیاسی و گروگان‌های بین‌المللی در آن حبس شده‌اند، به بنای یادبود تبدیل شود که در آن آثار وحشتناک رژیم غیرعادلانه‌ی شما به نمایش درآید.

آرزو می‌کنیم که سلمان رشدی در دانشگاه‌های شما درباره ادبیات سخنرانی کند.

آرزو می‌کنیم که زنان و مردان آزادانه در کافه‌های خیابانی بنشینند و به سلامتی اینکه شما دیگر نمی‌توانید به آنها امر و نهی کنید، شراب شیراز بنوشند.

آرزو می‌کنیم کسانی که سگ دارند بتوانند آزادانه و بدون مزاحمت شما، که حتی این را هم بر آنها ممنوع کرده‌اید، حیوانات دوست‌داشتنی خود را در کوچه‌ و خیابان بگردانند.

آرزو می‌کنیم در ورزشگاه آزادی زنان ایران و تیم ملی شادی و هلهله کنند و خبرنگاران درباره مسابقات گزارش بدهند.

آرزو می‌کنیم جهانگردان ایرانی با خط مستقیم تهران– تل‌آویو به اسرائیل سفر کرده و در دریای مدیترانه شنا کنند و به زیارت مسجد الاقصی در اورشلیم بروند؛ و جهانگردان اسرائیلی در سواحل دریاچه کاسپین زیر آفتاب دراز بکشند و در کنیسه‌های قدیمی تهران و اصفهان نماز و دعا بخوانند.

آرزو می‌کنیم شماها همزمان با تحقق این آرزوها، توسط یک قاضی زن بی‌حجاب به اتهام جنایاتی که کرده‌اید محاکمه شوید. در همان دادگاهی که ریحانه جباری را فرا خواندید. زن جوانی که توسط دستگاه قضایی قاتل شما به جرم دفاع از خود در برابر تجاوز به اعدام محکوم شد.

*منبع: روزنامه آلمانی بیلد
*ترجمه و تنظیم از کیهان لندن

 

لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

مشرق‌نیوز: آیا دولت آمریکا حاضر است برای آزادی مراد طاهباز باج بدهد؟!

cafeliberal

تشدید درگیری باندهای جناحین نظام؛ محمد یزدی به صادق لاریجانی: شما در قم هم خیلی موثر نبودید چه برسد در نجف!

cafeliberal

ترکیه اتهام شکنجه گزارشگر "ولت" را بی‌اساس خواند

cafeliberal

بلومبرگ: آمریکا اینستکس را تحریم می‌کند

cafeliberal

حاج پرویز کاظمی برای لاپوشانی دزدی‎ها در دادگاه متوسل به جادو و جنبل و دعانویس شد

cafeliberal

۳۹سال پس از پنجم امرداد۵۹؛ سایه‌ی سنگین خدمات پهلوی‌ها بر پیکر نحیف جمهوری اسلامی

cafeliberal